Az IVSZ szerint a kormánynak a GOP keretében mintegy 15 milliárd forinttal kellene támogatnia a vállalkozásokat a NAV-val online összeköthető pénztárgépek beszerzésében.
A parlament elfogadta a jövő évi adózás rendjéről szóló törvényt, amelyben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter javaslatára a kormány egyebek mellett az áfa-bevételek 95 milliárdos növekedésével számol 2013-ban annak köszönhetően, hogy a működő pénztárgépek és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) között online kapcsolat kialakítását írja elő.

Az online kapcsolat létrehozása a kormány szerint elősegítheti a gazdaság kifehérítését és átláthatóságot teremt. A Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) közleményben jelezte, hogy kész támogatni a tervet, ha a kormány túl az előíráson segíti is a megvalósítást. A támogatás révén a kormány amellett, hogy nem rakna újabb terheket a magyar mikro-, kis- és középvállalatokra, jelentős informatikai modernizálásra ösztönözné a magyar gazdaság gerincét adó szektort.



Ki fizeti a révészt? A kormány előírása azt jelenti, hogy az országban működő mintegy 400 ezer pénztárgépet kell rendszerbe kötni. Ez sok esetben a gépek szoftvereinek frissítésével vagy csak gépcserével oldható meg. A modernizálás több százezer forint költséget is jelenthet, amit a vállalkozások jelentős része nehezen tud megfinanszírozni. Az IVSZ éppen ezért azt javasolja, hogy a kormány az előírt informatikai modernizációt vissza nem térítendő formában, uniós közösségi pénzből, a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében támogassa (GOP). A szervezet becslése szerint a program nagyjából 100 ezer hazai vállalkozást érinthet. Cégenként 100-500 ezer forintos pályázattal, és 50-70%-os támogatási intenzitással kalkulálva legfeljebb 15 milliárd forintból megvalósítható lenne a program.

Az IVSZ közleménye hangsúlyozza: nem elég a pályázat, azt egyszerűen gyorsan kellene lebonyolítani, amire véleményük szerint az online regisztrációs jelentkezés, elbírálás és teljesítési ellenőrzés a legalkalmasabb. „A támogatási összegek felhasználása nagyon egyszerűen ellenőrizhető, hiszen az előírás szerint a NAV rendszeréhez csatlakoznak majd a vállalkozások, így könnyedén nyomon követhető a folyamat, amely jelentős adminisztrációs könnyebbséget és költséghatékony megoldást jelent mindenki számára” – áll az IVSZ közleményében. A bevezetés sikeres végrehajtásához ingyenesen vagy normál belföldi tarifával hívható információs szám létrehozását is javasolják, melyen a vállalkozások megfelelő műszaki támogatást kapnak a felmerülő kérdésekre.

A pénztárgépek piacát ismerők szerint a vállalkozásoknak nagyjából 30-60 ezer forintos egyszeri költséggel kell számolniuk pénztárgépenként, amihez nagyjából havi 800-1000 forint kommunikációs költség is járul, ha a nyugtánkénti adattovábbítást írják elő.

Hozadékok és költségek A Nemzetgazdasági Minisztérium külföldi (svéd, portugál, bulgáriai) példákra hivatkozva bízik a sikerben. A hvg.hu értesülései szerint Bulgáriába küldtek is magyar szakembereket tapasztalatszerzés céljából. Az mindenképpen figyelemre méltó az egyébként pozitív hozadékú ottani bevezetésből, hogy a bolgárok sokkal hosszabb felkészülési időt szánnak a rendszer bevezetésére. Náluk az előkészítő szakasszal együtt mintegy két évig tartott, amíg minden pénztárgépet összekötöttek az adóhivatallal.

Szintén a bolgár példából szűrhető le, hogy a rendszerrel lehet takarékoskodni is, például csökkenthető a helyszíni ellenőrzések száma. Számtalan más, új ellenőrzési lehetőséget ad ugyanis az adóhatóság kezébe az online ellenőrzés: akár a forgalom eloszlását is figyelheti. Ugyanakkor a pénztárgépbe be nem ütött tételek kiszűrésére nem alkalmas automatikusan.

IT fejlesztéssel tennék hatékonyabbá az adóbeszedést
A távközlési cégek IT rendszereit is át kell alakítani az új adó miatt
Hétfőtől neten is be lehet jelentkezni a NAV-hoz

Ha a magyar helyzetet nézzük, a pénztárgépek online összeköttetéséről a megfelelő jogszabályok – melyek a technikai háttérről is rendelkeznek – elfogadásuk után 30 nappal lépnek életbe. A NAV ez alapján teszi közzé az általa elfogadott pénztárgépekre vonatkozó specifikációt és a típusengedélyeket. A vállalkozásoknak pedig csak ez után érdemes beszerezni az új gépet, vagy frissíteni a régit – olvasható a Vállalkozói Negyed egy a témával foglalkozó cikkében.

A cikk arra is felhívja a figyelmet, hogy a bevezetés nem csak a kereskedőknek jelent majd költséget. A NAV-nak fel kell készülnie az adatok fogadására és tárolására, amihez akár közbeszerzési eljárást is ki kell majd írni, ami nem éppen gyors folyamat. Ugyancsak költséget jelent az adatelemzési háttér megteremtése, hogy a bejövő adatokból le is lehessen szűrni valamit.

A magyarok fontosnak érzik a digitális képességeket, de sokaknak van mit tanulnia

Egy friss hazai reprezentatív felmérés szerint honfitársaink több mint fele érzi úgy, hogy digitális ismeretein lenne mit csiszolni.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.