Hiába gazdaságosak az úgynevezett felhőalapú (cloud) szolgáltatások, a magyar kis- és középvállalkozások töredéke él csak velük – derül ki az eNET-Telekom kkv-k körében végzett novemberi felméréséből.
A felhőszolgáltatások terjedésének egyik fő akadálya az ismeretek hiánya – állítja az eNET tavaly novemberben végzett kutatása, melyet hazai kkv-k körében végzett. Csak a kkv-k mintegy harmada hallott a cloud fogalmáról és alig több mint 3 százalékuk használja jelenleg. Ennek ellenére a cloudnak van jövője Magyarországon is, vélik a kutatók, amit arra alapoznak, hogy a felmérés szerint a kkv-k körülbelül tíz százaléka tervezi, hogy valamilyen felhőszolgáltatást vesz igénybe a közeljövőben.

Az adatátvitel, -feldolgozás és -tárolás amellett, hogy egyre fontosabb, folyamatosan fejlődik is, ami a kkv-kat is az informatika újragondolására kényszerítheti. A cégek egy sor olyan szolgáltatást érhetnek el Magyarországon is, melyek révén adataikat, programjaikat stb. a „felhőben”, azaz a cloudba költöztethetik, és azokat nem kell helyileg tárolni, felügyelni és karbantartani. Mivel az adatokat feldolgozó alkalmazások is az interneten vannak, feleslegessé válhat a helyi szerver üzemeltetése. Saját eszközön csak egy kis terjedelmű, úgynevezett kliens-alkalmazás fut. Ezzel a cégek pénzt, helyet, energiát spórolhatnak. Nem beszélve arról, hogy ezeknek a szolgáltatásoknak a többségéért használat-alapon kell fizetni, és rugalmasan bővíthető az igénybe vett kapacitás.

Megéri váltani, de átszervezést igényel Az eNET kutatása hangsúlyozza: a mikro-, kis- és középvállalkozások többségénél fontos szerepet játszik az informatika. A kutatók szerint átlagosan tíz PC-nél húzódik az a határ, amelyen túl már nem nélkülözhetik a dedikált szerver (vagyis kizárólag a hálózat kiszolgálására használt szerver) alkalmazását informatikai rendszerükben. A kis- és mikro vállalatok mintegy harmada használ szervert a tevékenységének informatikai támogatásához, ám a felügyeleti tevékenységet a legtöbben kiszervezik egy adminisztrációs szolgáltatónak.


Sok kkv idegenkedik a cloudtól. Íme az okok (a kép nagyítható)
Forrás: eNET


Bár számukra megfontolandó lehet a szerver és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások teljes üzemeltetésének kiszervezése is, ami növelné a rendszer üzembiztonságát, a kutatók felhívják a figyelmet egy akadályozó tényezőre is. Mivel a kkv-k jelentős része a cloud szolgáltatások megjelenése előtti korszakból örökölte szerverhasználatát, ezért folyamataikat is ehhez igazították. Ha tehát ezek a folyamatok a felhőbe kerülnek, az együtt kell járjon ezeknek a folyamatoknak – végső soron a cégnek – az átszervezésével is. Ez azonban már sokkal nagyobb elszántságot igényel a cégek részéről, mintha csupán technológiaváltást kellene végrehajtaniuk.

Saját kézben, minél közelebb Az eNET felmérése szerint a szerverrel rendelkező cégek többsége szerverét saját telephelyén üzemelteti, és mindössze 5 százalékuk vesz igénybe szerverelhelyezést vagy bérel szervert). Ugyanakkor közel felüknél a rendszert már külsős informatikai cég üzemelteti. Ezeket a saját szervereket elsősorban e-mailezésre, a háttértár biztosítására és adatbázisok futtatására használják. A szerverrel még nem rendelkező cégek mintegy felénél az informatika nem fajsúlyos téma, és nincs is igényük ilyen jellegű szolgáltatásokra. A másik felük esetében azonban más okok állnak a háttérben.

A kutatás szerint az egyik legfőbb ok az ismeretek hiánya. Csak a kkv-k mintegy harmada hallott ugyanis a cloudról, és töredékük van tisztában az ebben rejlő lehetőségekkel és szolgáltatási szintekkel, a SaaS, a PaaS és az IaaS tartalmával (lásd a keretes szövegrészt). Persze a cloudot ismerő cégek körében sem sokkal jobb a helyzet: mint az eNET kutatói állítják, mindössze 10 százalékuk (azaz összes megkérdezett KKV alig több mint 3 százaléka!) vesz igénybe valamilyen felhőszolgáltatást, és csupán 20 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy tervez ilyent használni a jövőben.

A felhőszolgáltatások iránt jellemzően azok a vállalkozások érdeklődnek, melyek 20 főnél többet foglalkoztatnak és/vagy fontos szerepet tölt be náluk az informatika. A kisebb, szerverrel nem rendelkező cégek körében sem jellemző a cloud használata, és negyedük tervezi, hogy a jövőben kipróbálja.

Felhősödés várható? A jelenlegi alacsony használati arány ellenére a cloud szolgáltatásokat bevezetni kívánó kkv-k körülbelül tíz százalékos aránya és a legfejlettebb országok (USA, Nyugat-Európa) trendjei arra engednek következtetni, hogy a magyar cégek közt is növekedni fog a felhőszolgáltatások használatának aránya.

A már jelenleg is cloudot használók elsősorban a megoldás gazdaságosságát emelik ki. Olcsóbb megvalósítani, mintha házon belül végeznék a feladatokat, mert nem kell hozzá infrastruktúrát építeni vagy szakembert felvenni. „Ezek az előnyök a jövőben tovább erősödhetnek – vélik a kutatók –, miközben a felhő-alapú szolgáltatásokkal szemben támasztott aggodalmak (biztonsági kockázatok, a megfelelő szolgáltatás hiánya vagy, hogy nagy szaktudást igényel) a szolgáltatások terjedésével, javulásával és esetleges szabályozásával enyhülnek majd.”

Az adatforgalomnál csak a cloud növekszik jobban
Mi az adatközpont, és mit teszünk ellene?
Még mindig sok a kérdés a cloud szolgáltatások biztonsága körül

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.