Egyre jobban látszik, hogy megindult a verseny a kkv-kért. Most már a legnagyobb vállalatok sem átallnak beszállni a versenybe. A Magyar Telekom például AppKreátor néven mobil alkalmazás készítő oldalt indított január közepén.
Korábban nagyon gyorsan elterjedtek azok a keretrendszerek – köztük számos open source megoldás –, melyek segítségével a kis- és közepes vállalkozások például egyszerűen elkészíthették weboldalukat, online termékkatalógusukat. Tény, hogy ezek a leggyakrabban Drupallal, WordPress-szel, Joumlával készített oldalak hozzáfejlesztés nélkül fapadosak voltak, ráadásul egy egyik cég oldala legfeljebb az illusztrációkban és a terméktípusokban különbözött a másik cégétől. De forintosítható előnyként ott volt az olcsóságuk, és hogy viszonylag gyorsan és házon belül meg lehetett oldani a webes jelenlétet. Most azonban minden tevődik át webről mobilra, ami azt eredményezte, hogy megindult a mobil applikációk fejlesztésének a sablonosítása is. Ebben szállt be most a Magyar Telekom is az Attrecto Zrt.-vel közösen fejlesztett
AppKreátorával.
Appokat a felhőben ■ Az ötlet persze nem eredeti. Számos hasonló próbálkozás született már. Olaszok fejlesztették például az
AppsBuildert, ami korszerűen kialakított webes felületen lépésről lépésre vezet végig egy mobil alkalmazás készítésének a folyamatán, de ha jól belegondolunk, hasonló elven működik a prezi.com is – nyilván másfajta célezközként. Tavaly a Bitport is
bemutatott egy ilyen alkalmazást, az AppsBart.
Az AppKreátor oldala, ahol elmagyarázzák, mit hogyan
A Magyar Telekom AppKreátora kifejezetten kkv-kat és kis szervezeteket céloz meg. Ehhez igazította a létrehozható alkalmazások körét: rendezvény, étterem (kávézó, pub), hotel, vállalkozás, sportcsapat, együttes, oktatási intézmény, fitnesz és edzőterem. Minden típushoz tartozik egy tematikus sablon, amibe már beleépítették a fejlesztők az adott témára leginkább jellemző menüpontokat – ezek a menüpontok azonban alakíthatók, módosíthatók is. Minden sablonhoz egyedi hátteret és kezdőképernyőt kap a felhasználó, ami szintén módosítható saját képekkel.
Ha kialakult a sablon, következhet a feltöltése tartalommal. Lehet készíteni leírást a szolgáltatásról vagy a cég tevékenységéről, történetéről stb., megadhatók a cég elérhetőségei, belinkelhetők közösségi oldalalak, megoszthatók videók és képek stb. Minden menüpont szerkeszthető, átnevezhető, és az ikonjai is cserélhetők, valamint öt további egyedi menüpontot lehet hozzáadni az alapértelmezettekhez, melyek tartalma szöveges leírás vagy webes tartalom lehet.
Ha elkészült az alkalmazás, már csak közzé kell tenni a az AppStore-ban, a Google Playben vagy a Windows Store-ban – az app iOS, Android és Windows 8 alatt érhető el.
30 napos próbaidő, összetett árazás ■ Az alkalmazáskészítő szolgáltatás 30 napos ingyenes próbaidőt biztosít. Utána a legolcsóbb csomag (Start) nettó 3900 forint, melyet létrehozott alkalmazásonként kell havonta fizetni, és ebbe havonta egy alkalmazásfrissítés fér bele; valamint további 3900-at kérnek a Google Play-ben történő publikációért. A korlátlan update lehetősége alkalmazásonként nettó 9900 forintba kerül havonta, de a Google alkalmazásboltjában történő publikációért továbbra is fizetni kell a 3900 forintot. Ha valaki a Microsoft platformját is be akarja venni a körbe, érdemesebb megvenni a Prémium csomagot 17900 forintért, amely mindhárom platformot támogatja, és a publikációért sem kell külön fizetni.
Létezik még egy VIP csomag, amely lényegében teljes appfejlesztési szolgáltatást takar grafikai és programozási munkával. Ezért az első évben száz forint híján nettó 300 ezeret kell fizetni alkalmazásonként. De ha valaki kitartó, a második évben jól jár: akkor alkalmazásonként már csak nettó 17900 forintért fejlesztenek nekünk alkalmazást.