Tovább csökken a nyomtatott sajtóban elhelyezett reklámok hatékonyságának megítélése, a webes marketingben viszont előretör a közösségi média, és tartja magát az e-mail egy friss felmérés szerint.
Amerikai kis- és középvállalatok bevonásával készítette el hirdetési és marketing célú felmérését a Zoomerang és a GrowBizMedia. A kutatás célja az volt, hogy megnézzék a különbséget a 2010-es hirdetési szokások és a 2011-es tervek között. Bár az eredmények szerint hatalmas változás nem várható, a trendek lassú elmozdulása a webes eszközök felé továbbra is látható.
Gondolkozzunk fiatalosan ■ A megkérdezett vállalatok nagy többsége a 25-nél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató szegmensből került ki: ezek több mint fele, pontosan 55 százalékuk válaszolt úgy, hogy éves marketing-keretük nem több 1000 dollárnál.
Egy ilyen kis összeget pedig egyáltalán nem mindegy, hogy költ el az ember: az újsághirdetések a megkérdezettek szerint igen drágák és ehhez mérten kevésbé hatékonyak, bár tény, hogy a presztizs-értékük még mindig magas. Ennek ellenére, mivel kis költségvetéssel nagy hatékonyságra van szükség, a webes megoldások jóval vélravezetőbbek.
Érdekes persze, hogy a megkérdezett kisvállalatok mindössze 45 százalékának volt saját, működő weblapja. Ehhez képest viszont kifejezetten sokan válaszoltak pozitívan arra a kérdésre, vannak-e folyamatos vállalati aktivitásaik közösségi oldalakon. Mint kiderült, olyan cégek is akadnak, akik a saját honlapnál fontosabbnak tartják a személyesebbnek ható facebookos vagy twitteres kapcsolatot.
Nem meglepő adalék, hogy a közösségi médiában aktív cégek vezetői illetve a hirdetésekkel megbízott kollégák (ez a kettő a kisvállalatoknál gyakran egy és ugyanaz a személy) 30 év alatti: az idősebb vezetőknél lassabban oldódik fel az idegenkedés a terméklájkolással, követők szerzésével szemben.
Radio Gaga ■ Az sem lephette meg a kérdezőket, hogy a leggyengébb támogatottsága a tévés és rádiós hirdetési megoldásoknak akadt. Az árak még mindig csillagászatiak, így a kisebb cégek költségvetése, megtérülése szempontjából megengedhetetlen luxus ilyesmire költeni. Furcsa azonban, hogy a legkevésbé támogatott marketing megoldások között végzett a keresőoptimalizálás: ezek szerint még mindig kevesen hisznek abban, hogy egy célzottabban, okosabban és "szabványosabban" felépített weboldal eredményesebb lehet a látogatók számát és a keresési találatokat tekintve.
Jövőre sem lesz másképp: a legtöbben webes fejlesztésekre költik a hirdetési büdzsét. 17 százalékkal több kisvállalat költ arra, hogy a céges weboldalon hirdessék termékeiket vagy szolgáltatásaikat, de továbbra is sokan hisznek a célzott e-mailekben, erre a megkérdezett cégek esetében 15 százalékkal költenek többen 2011-ben. Természetesen nő a közösségi médiára áldozók száma is (13 százalékkal), és bár a válaszadók közül 10 százalék többet költ print megjelenésekre is, másik 7 százalék viszont csökkenti az erre fordított összegeket.