A Google keresőjét, levelezőjét szinte mind ismerjük, de sok más olyan alkalmazásuk van, amely jó szolgálatot tehet: csokorba gyűjtöttünk tizenegy hasznosat illetve érdekeset.

Azt már mindenki tudja, melyek a legfontosabb Google szolgáltatások, szinte mindannyian használjuk őket - a legtöbben keresésre, levelezésre, naptárként vagy éppen dokumentumok megosztárára. Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan Google alkalmazást, amelyet szintén érdemes kipróbálni akár kisvállalati felhasználásra is. Válogatásunk természetesen nem teljes, annál is inkább, mert a szolgáltatások egy része a hazai felhasználóknak vajmi keveset segíthet, mint például az Egyesült Államokban való használatra optimalizált webshop-kereső és árösszehasonlító oldal, a Google Products. Egy híján tizenkettőt azért bátran ajánlhatunk a magyar netbúvároknak is. Az egyes alkalmazásokat a címekre kattintva lehet kipróbálni.

Patents - a szabványkereső
Kitaláltunk valami hatalmas újítást? Felfedeztük az űrutazás új formáját? Vagy prózaibb módon csupán saját vállalatunk új szolgáltatását szeretnénk levédetni? Mielőtt rohannánk a szabványügyi hivatalhoz, nem árt megnézni, nincs-e már hasonló megoldás védelem alatt - a Google szabványkeresőjében az amerikai és nemzetközi szabványok között is kereshetünk, sőt a kézzel írott dokumentációkba vagy a rajzolt tervekbe is betekinthetünk.

Google Moderator - a vitaindító
Kérdésünk van, amit levelezőpartnereinkkel szeretnénk megvitatni? Van egy problémánk, amire mások tippjeit várjuk? Írjuk be a problémát a Google Moderator által biztosított felületre, és küldjünk meghívót azoknak, akiknek a véleményére számítunk. Afféle minifórum jön így létre, ahol a felvetett kérdésre ismerőseink válaszolnak, összevetik egymással ötleteiket, eltársalognak a válaszokkal kapcsolatban, végül pedig remélhetőleg megszületik a legjobb, leghasznosabb megoldás.

City Tours - virtuális idegenvezető
Meghívtunk pár külföldi vendéget, és a céges megbeszélések másnapján városnézésre vinnénk őket? A Google virtuális idegenvezetője segíthet megtervezni a programot. A megadott városban az alkalmazás megtervez egy körsétát, és a Google Maps adatbázisából előszedett nevezetességek között felvázol egy útvonalat, amit percre lebontva listaként, valamint a térképen megjelölt útvonalként is megnézhetünk. Már hazai városokkal is működik, igaz, a POI-kezelésen még van mit reszelni.

Audio Indexing - a beszédkereső
Ez a béta állapotú alkalmazás most még csak bemutató szinten hasznos, de ha adatbázisai megtelnek, akkor valóban jól használhatóvá válik. Mostani állapotában politikusok (főleg amerikaiak) beszédeit gyűjti össze videós formában - a nagy ötlet azonban az, hogy a hangsáv indexelésével kereshetünk bennük. Ha például a keresett kifejezés a "financial crisis", vagyis a pénzpiaci válság, akkor kapunk egy listát olyan videókból, amelyekben megemlítik a válságot. A kiválasztott videón látszik az is, hogy hányadik másodpercben hangzik el a kifejezés, így közvetlenül odaugorhatunk. A kereshető videók kibővülésével remek prezentációs eszközhöz juthatunk majd, de kipróbálni így is érdemes.

Code Search - a webprogramozók barátja
Elakadtunk a céges honlap megtervezésében? Sokan olyan webszerkesztőt használnak, amely a programozási tudás igénye nélkül, vizuálisan rakja össze a weboldalakat, ám néha ilyenkor is felbukkanhat valamilyen kód, HTML tag, amit nem ismerünk. A kódkeresőbe beírva viszont részletes leírást kapunk a tag működéséről, a használat közben szükséges változókról és egyéb kapcsolódó témákról. Kezdőknek is ajánlott!

Trends - mi a menő a weben?
Kíváncsiak vagyunk vállalatunk kulcsszavainak webes elterjedtségére? Netán azt vizsgáljuk, két lehetséges üzleti partnerünk közül melyik a népszerűbb? Gépeljük be a keresett kifejezést, vagy vesszővel elválasztva az összevetendő szavakat. Az eredmény egyrészt egy grafikon, ahol megnézhetjük, az elmúlt években milyen gyakran használták a webes keresésekben az adott szavakat - több szó esetén a népszerűségi különbségek is azonnal szembeötlőek lesznek. Ráadásul megkapjuk azt is, a világ mely tájain, milyen nyelveken a leggyakoribb a keresett kifejezések használata.

News Timeline - a hét hírei
Aki nem bújja folyamatosan az internetes hírportálokat, és nem olvasgatja percenként a legfontosabb híreket (mert például dolgozik helyette, vagy egyszerűen csak él), hasznosnak találhatja ezt a naptár-alapú hírgyűjtőt. Alapvetően angol nyelven működik, amíg a Google Labs fejlesztői másként nem gondolják, de használata hihetetlenül egyszerű. A keresőhöz hasonlatosan beírjuk, mivel kapcsolatos hírekre vagyunk kíváncsiak, finomhangoljuk az időbeli beállításokat, és a nagy napilapoktól a Wikipédia módosításokig minden frissítés bekerül a naptárnézetbe, már csak olvasgatnunk kell.

Fast Flip - a tematikus gyorslapozó
Hasonló elgondolás, de más megvalósítás: egy keresett kifejezés beírására a legfontosabb portálok kicsinyített előnézeti képét kapjuk eredményként, és ezeket böngészve bökhetünk rá a számunkra legszimpatikusabbra, hogy részletesebben is olvashassunk a minket érdeklő témáról.

Scholar - okosodás a netről
A már magyarul is beszélő Tudós ugyancsak a keresésen alapul, ám ezúttal tudományos publikációk között böngészhetünk. Virtuális könyvtárak és tudományos gyűjtemények adataiból találhatunk idézeteket és teljes forrásmunkákat, amelyeket egyes esetekben akár pdf formátumban is menthetünk számítógépünkre.

Similar Images - a képklón-kereső
A hagyományos Google képkereső is egyre több funkcióval bír, ám gyakran ütközhetünk abba a problémába, hogy az ott talált képfájl nem teljesen megfelelő. Jogvédett, vízjelezett, esetleg a mérete nem stimmel. A Similar Images azonban a kiválasztott kép alapján az ahhoz legjobban hasonlító találatokat jeleníti meg - ezek között már biztosan lesz használható.

Image Swirl - látványos képkereső
Az előző megoldáshoz hasonló ötlet vezérelte az Image Swirl fejlesztőit. Egy keresett képre rákattintva egyfajta grafikus fa-elrendezésben megnézhetjük a képtalálathoz valamilyen módon kapcsolódó további találatokat: egy budapesti látképre kattintva megkapjuk a kulcsszó vagy a képadatok alapján hasonlónak ítélt fotók előnézeti képét is. Prezentációkhoz, webes illusztrációk kiválasztásához érdekes alternatíva.
 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.