Szinte naponta bukkannak fel olyan ötletes alkalmazások a weben, amelyek ugyan önmagukban nem forradalmasítják az informatika világát, mégis kifejezetten jól jöhetnek a napi tevékenységeink során. Öt újabb apró segédet javaslunk olvasóink virtuális szerszámosdobozába.
A munkánk megoldásához általában jól ismert, régóta használt szoftverekhez és szolgáltatásokhoz fordulunk. Szövegszerkesztésre, táblázatkezelésre, grafikára, kommunikációra és a többi egyéb munkafázisra ott vannak a gépünkre telepített programok, vagy épp a webes, felhő alapú megfelelőik. Viszont ha hirtelen egy nagy méretű fájlt kell továbbküldenünk, vagy villámgyorsan ellenőriznünk kell napi fontos teendőinket, akár egy jól összeállított webes szerszámkészletből is válogathatunk. A most bemutatott öt eszköz a mindennapok egy-egy apró, de fontos szeletében segíthet.
Röppenő gigabájtok ■ Ha egy dokumentumot vagy képet kell átküldenünk valakinek, a legegyértelműbb módszer egy e-mailhez csatolni a fájlt - ezt azonban kényelmesen csak pár megabájtos nagyságig tehetjük meg. Ha azonban a küldemény mérete az 1-2 gigabájtot is megközelíti, marad a kényelmetlen ftp-használat vagy valamilyen bonyolultabb módszer.
A
WeTransfer pont a bonyolultságot iktatja ki a problémából: még regisztrálnunk sem kell, csupán kijelölni a küldendő fájlt vagy fájlokat, megadni a címzett e-mail címét, valamint sajátunkat annak érdekében, hogy a küldés végén értesítést kaphassunk a sikerről. Ha akarunk, pár mondatos kísérőszöveggel láthatjuk el a virtuális csomagot, és indulhat a küldés: az egyszerű de látványos felület jelzi, hol tart a fájlok feltöltése, a folyamat végén pedig akár be is zárhatjuk a böngészőt. A címzett máris e-mailt kap a csomag érkezéséről, amelyet egy hasonlóan egyszerű felületről tölthet le.
Jegyzetek bárhonnan ■ Napközben jegyzetelünk papírra, notebookba, telefonba, tabletre, elmentjük szöveges fájlban, dokumentumban, naptárbejegyzésként és még sokféleképpen. Lényeg a lényeg: a végén sokszor nem találjuk a felét sem annak, amit valamikor, valahová gyorsan felvéstünk.
A
Simplenote a nagyobb webes dokumentumkezelőkhöz hasonló elven működő, cloud alapú tárhely, ezúttal azonban egyszerű jegyzeteknek. Ehhez mérten a kezelés is egyszerű, csicsás funkciók helyett a gyors jegyzetkészítésen és -elérésen van a hangsúly, amelyet számítógéppel a böngészőben, vagy okostelefonos alkalmazásból tehetünk meg.
A jegyzetek között belső keresővel is kutathatunk, de elláthatjuk őket cimkékkel is, hogy véletlenül se merüljön feledésbe, amit fontosnak tartottunk leírni. A jegyzetelést olyan extra funkciók teszik kényelmesebbé, mint a verziókövetés, amely lehetővé teszi, hogy visszabányásszunk a jegyzetek korábbi állapotáig.
Auto-autogram ■ Ha valaki naponta sok dokumentumot gyárt, amelyek végéről csak az aláírás hiányzik, nekikezdhet annak a bonyolult procedúrának, ahol kinyomtatja, aláírja, majd visszaszkenneli őket - vagy választhat egy okosabb megoldást.
A
SignNow webes felületére egy kattintással feltölthetjük a dokumentumot (sokféle formátumban, .doc-tól .pdf-ig), majd a megfelelő helyeken szintén pár kattintással elhelyezhetjük az aláírást. Ezt berajzolhatjuk vagy beírhatjuk a képernyőre, de akár fel is tölthetünk egy előre beszkennelt szignót - innentől viszont nincs más dolgunk, mint végigkattintgatni azokat a helyeket, ahová ezt bemásolja az alkalmazás.
Akár azt is megtehetjük, hogy mással iratunk alá dokumentumot, ilyenkor a fájl feltöltése után e-mailben értesíthetjük az illetőt. A procedúra végén a kért formátumban lementhetjük a dokumentumot, amely azonnal tölrődik is a szolgáltató szerveréről a visszaélések elkerülése érdekében.
Villámgyors csoportok ■ Ha nincs kéznél semmilyen csoportmunka-megoldásunk, vagy épp valamilyen feladatot a lehető leggyorsabban szeretnénk közösen megbeszélni, érdemes kipróbálni a
Zwiggo megoldását. Az ingyenes regisztráció után készíthetünk egy saját csoportmunka-felületet (később pedig akár minden projektnek külön-külön egyet), ahová meghívhatjuk a velünk közösen dolgozókat.
Egyszerű modulokból kialakíthatjuk a munkakörnyezetet, például csevegőt, fotótárat fájlmegosztót, naptárat vagy feladatkezelőt húzhatunk a munkaasztalra. Az egyes szereplőket is egyszerű kattintással és húzással adhatjuk hozzá a különféle feladatokhoz, és máris nekiláthatunk a valós idejű közös munkának.
Ej, ráérünk arra még? ■ Feladatkezelő megoldásokkal szinte tele a padlás is, viszont sokszor azért veszünk el az előjegyzett munkák között, mert valamilyen bonyolult módszerrel követjük őket. Sokak szerint még mindig az asztali naptár és a kézzel beírogatott, majd kihúzott feladatok voltak a leghatékonyabbak.
A ToDo fals franciásítása alapján elnevezett
TeuxDeux pont ezt az "érzést" ülteti át a webre: egy egyszerű naptár-nézetben írogathatjuk egymás alá a feladatokat, amelyeket elkészültük után egy kattintással kihúzhatunk.
Ha valamit pár nappal arrébb szeretnénk tenni, csupán egérrel áthúzzuk és leejtjük a kívánt napon. Emellett egy napokhoz nem kötődő feladatok listázására szolgáló "someday" szekciót is kapunk, és természetesen a meglévő feladatokat is átszerkeszthetjük, pontosíthatjuk. A böngésző-alapú változat mellett a TeuxDeux már létezik iPhone app formájában is, amely folyamatosan szinkronizál a weben beírtakkal.