A csoportmunka lassan már tényleg több, mint divatos kifejezés: egyre több alkalmazás támogatja akár ingyenesen is a hatékony együttműködést. Ezek nagy többségét láthatóan a Twitter inspirálta: nézzük, mit kapunk a "nem-pénzünkért"!
Ahogy egy vállalat túllépi azt a szintet, amikor a munkatársak még könnyedén átszólhatnak egymásnak a szomszéd asztalhoz, vagy csupán pár métert kell sétálni egy másnál nyitva lévő dokumentum ellenőrzéséhez, érdemes valamilyen csoportmunkát segítő alkalmazás után nézni. Az e-mail már "annyira huszadik század", a Twitter és a Facebook túl nyilvános a cégen belüli adatcseréhez, a közismert módszerek pedig pénzbe kerülnek. Szerencsére vannak ingyenes lehetőségek is, egyre többen: közülük szemezgetünk.

140 karakter a világ, plusz a kiegészítők | Tény, hogy az olcsó hús és híg lé relációja itt is több esetben érvényesül: a fejlesztők egy része fogta a Twitter szisztémáját, valamennyit reszelt a kezelőfelületen, és bang, elkészült a forradalmi csoportmunka-szoftver. Ennek ellenére ezek között is több olyan akad, amelyek könnyű kezelésükkel, pár apró extrájukkal növelhetik a vállalati kommunikáció hatékonyságát.

A Co-op például még kinézetre is szinte csiripel, de a megszokott kezelőfelület jobb oldalán láthatjuk, melyik kollégánk van épp bejelentkezve, és mikor mi volt az utolsó üzenetük. A jobb felső sarokban pedig megadhatjuk és megoszthatjuk a napi tervezett tevékenységeink, feladataink listáját a többiekkel, így talán nem zaklatnak állandóan, ha beírjuk, mettől meddig vagyunk megbeszélésen vagy telekonferencián. Az alkalmazás eltárolja napi tevékenységeinket, így később visszanézhetjük, ki mivel végzett egy adott napon.

A Cyn.in hasonló, ám jóval több funkcióval felvértezett megoldás. A három kiépítésben elérhető alkalmazásból már az ingyenes, "közösségi verzióban" is elérhető például az Active Directory integráció, a wikik, blogok beépítése, naptárak, vitafórumok, képgalériák beemelése, vagy épp az értékelési, szavazási rendszerek használata. Hasonlót tud a CubeTree ingyenes változata is, a mikroblog-wiki alapú alkalmazás ezen verziójában 10 megabájtos személyenkénti tárhelyet is kapunk.

A Hashwork szintén a fenti mintát követi, ennek varázsa a belépés egyszerűségén alapul. A webes szolgáltatásban elég csupán megadni (és ellenőriztetni) a munkahelyi domainnel ellátott e-mail címünket, és máris egy belső körben találhatjuk magunkat, ahol az ugyanazon domainről bejelentkezőket veszi egy kalap alá a rendszer (@gmail.com címmel tehát kevésbé eredményes a használata).

A Jaiku egy Google-motorral meghajtott Twitter-klón, amelyre a webes módszer mellett akár azonnali üzenetküldőkről vagy a telefonon elküldött SMS-sel is tudunk állapotfrissítéseket küldeni. Az Obayoo webes felületén a vállalatunknak fenntartott, SSL-módszerrel védett privát hálózatot hozhatunk létre a csevegéshez, fájlcseréhez és csoportok összeállításához. Ugyanez van a Present.ly csoportmunka-megoldása esetében is, melyet egyébként szintén megannyi felületről optimalizáltan érhetünk el, például BlackBerry készülékekről, iPhone-ról vagy SharePoint alól. A Socialcast használatához szintén ellenőrizhető céges e-mail cím szükséges, ezért cserébe azonban 128 bites titkosítást kapunk, Outlook-csatolóval, SharePoint és egyéb integrációs lehetőséggel, plusz helyi kezelőfelülettel. A Socialwok ingyenes változata többek között azért érdemelhet figyelmet, mert különböző beépülő modulokkal teljesen testreszabható a funkcionalitása, akár Google Calendar vagy Google Docs elemeket is megoszthatunk benne.

A Quontext startupok és kisvállalkozások kedvence lehet, mivel 25 felhasználóig ingyenes, ám ezért nagyfokú személyre szabhatóság jár cserébe. A Sharetronix vállalati csoportmunka eszköze jelenleg béta állapotú, és teljesen ingyenes, ennek különlegességét a felhasználási statisztikák lehetősége jelenti, valamint beállítható az is, hogy a tartalmát a Google is indexelje (ez esetben persze üzleti titkokat ne osszunk meg). A Socialtext 50 felhasználóig ingyenes, ezért viszont a csevegés és csoportkezelés mellett saját adatlapunkat szabhatjuk testre kontaktinfókkal, képekkel és egyéb fontos tudnivalókkal. A Yammer verziói közül az ingyenesben is elérhető a szervezeti vagy projekt alapján létrehozott csoportok kezelése, melyekbe akár előre beállított hozzáféréssel partnercégeket, "külsősöket" is bevonhatunk.

A Snipia az összeállítás legegyszerűbb, webalapú darabja, a státuszüzenetek mellett feladatok kiadására alkalmas, melyekhez akár fájlokat is csatolhatunk. A Status.net is az egyszerűbb csevegő-követő megoldások közé tartozik, különlegessége az, hogy bevonhatjuk saját céges domainünk alá is.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.