Több mint egy évvel az informatika történetének legnagyobb összegű felvásárlása után maga a Dell megváltozott.

Az amerikai Dell Corporation a tőzsdei kötöttségektől megszabadulva minden korábbinál agilisabb befektetőként jelent meg a piacon, hogy az EMC 2015 októberében bejelentett, 67 milliárd dollár értékű felvásárlásával a világ legnagyobb tőzsdén kívüli informatikai vállalatát hozza létre.  A Dell Technologies vállalatcsaládot jelenleg a Dell, a Dell EMC, a Pivotal, az RSA, a SecureWorks, a Virtustream és a VMware alkotja. A Dell EMC tavaly szeptemberben indulhatott el, ennek magyarországi érdekeltsége pedig február 6-ától kezdte meg a közös munkát.

Magyarország a közép-kelet-európai régión belül a közös vállalat negyedik legnagyobb piacának számít a lengyel, a cseh és az izraeli után, Romániát megelőzve. Ezért is alakulhatott úgy, hogy az itteni érdekeltség nem egyszerű fiókvállalatként, hanem önálló leánycégként működhet. Az eltelt időszakot tegnap értékelte a magyarországi cég vezérigazgatója, Dienes-Oehm Tivadar.

Az első év ennek alapján az egyesített Dell és Dell EMC értékesítési részleg világméretű megalapításával telt: létrehoztak egy 35 milliárd dolláros Dell Technologies értékesítési csatornát és egy globális partnerprogramot, amely 10 ezer új céges ügyféllel bővítette a Dell EMC portfólióját.

A Dell lett a digitalizálódó GE udvari szállítója

Itthon az első és a második negyedév a keresztértékesítési lehetőségek kihasználására koncentrált. A partnerek egyike a CHS Hungary Kft. nemrégiben egy 280 négyzetméteres tréning- és demóközpontot hozott létre Budaörsön, ahol a legújabb DELL EMC technológiai megoldásokat lehet élesben kipróbálni, és egy valódi tesztkörnyezet kialakítani.

Az induló év nagy globális üzleti eredménye a Dell és a GEl több évre szóló megállapodása volt. Ebben a világ legnagyobb digitális iparvállalata ebben elkötelezte magát, hogy a Dell infrastruktúrájára és számítástechnikai megoldásaira támaszkodik digitális átalakulása során – vagyis lényegében a Dell lesz a GE elsődleges számítástechnikai infrastruktúra-beszállítója.

Hasonlóan fontos mérföldkőnek számít az amerikai anyavállalat összesen 4,5 milliárd dolláros kutatás-fejlesztési beruházása és az a további 100 millió dollár, amit a cég a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, az IoT vagy a genomika területén működő startupokba fektetett. Hogy maga a Dell hogyan viszonyul a jövő technológiáihoz, arról a céget alapító és vezető Michael Dell beszél hamarosan New York-ban, bemutatva a vállalat IoT vízióját.

A bankok lejönnek a nagygépes rendszerekről

A Dell-EMC közös portfolió 90 százaléka Magyarországon is elérhető – emelte ki Dienes-Oehm Tivadar, aki szerint nálunk is egyre több nagy cég gondolkodik abban, hogy meglévő informatikai eszközeit olyan hiperkonvergens rendszerekbe viszi be, mint amit a újjáalakult megoldásszállító is kínál.

A jövő egyik fontos üzleti lehetőségének a bankok digitalizációja ígérkezik. Persze a konzervatívabb ügyfelek közé sorolható pénzintézetek korábban csak a nagygépes rendszerekben bíztak, amiről „leköltözni” nem ígérkezik egyszerűnek. A bankok egy része viszont már felhő alapú szervermegoldásokban gondolkodik, a Dell szoftveres termékei pedig ezekre ígérnek biztonságos átállást.

Ami a PC-ket és a tableteket illeti, a hazai cégnél nem tartanak az asztali gépek kihalásától. A laptopok népszerűsége persze növekszik a desktopok kárára, de a növekedés nem ugrásszerű. A tabletek eddig sem váltották ki a notebookokat, és várhatóan már ezután sem fogják; ennek a termékszegmensnek már mindenki szerint a hibrid eszközök a legígéretesebb elemei.

Már csak a nyereséges PC-biznisznek van jövője

A Dell és az EMC fúziója szemléletváltást hozott a PC-bizniszben is, a cég a korábbi szemléletével ellentétben nem akar mindenáron ott lenni az iparág minden szegmensében. Már a lakossági PC-ket is csak nyereséggel kívánja értékesíteni, a és kivonul a régóta tartó, kiélezett árversenyből. Ennek nyilvánvalóan a szállítások volumenében mért piaci részesedés mérséklődésében kell megfizetni az árát.

Dienes-Oehm Tivadar mindennek kapcsán kitért a hazai kormányzati digitalizációra is, ami szerinte még mindig késésben van, pedig lassan elfogynak az uniós pénzek.  Ráadásul jön a választási év, amikor állami beruházás szintjén 4-5 hónapra minden leáll.  

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.