Az amerikai Dell Corporation a tőzsdei kötöttségektől megszabadulva minden korábbinál agilisabb befektetőként jelent meg a piacon, hogy az EMC 2015 októberében bejelentett, 67 milliárd dollár értékű felvásárlásával a világ legnagyobb tőzsdén kívüli informatikai vállalatát hozza létre. A Dell Technologies vállalatcsaládot jelenleg a Dell, a Dell EMC, a Pivotal, az RSA, a SecureWorks, a Virtustream és a VMware alkotja. A Dell EMC tavaly szeptemberben indulhatott el, ennek magyarországi érdekeltsége pedig február 6-ától kezdte meg a közös munkát.
Magyarország a közép-kelet-európai régión belül a közös vállalat negyedik legnagyobb piacának számít a lengyel, a cseh és az izraeli után, Romániát megelőzve. Ezért is alakulhatott úgy, hogy az itteni érdekeltség nem egyszerű fiókvállalatként, hanem önálló leánycégként működhet. Az eltelt időszakot tegnap értékelte a magyarországi cég vezérigazgatója, Dienes-Oehm Tivadar.
Az első év ennek alapján az egyesített Dell és Dell EMC értékesítési részleg világméretű megalapításával telt: létrehoztak egy 35 milliárd dolláros Dell Technologies értékesítési csatornát és egy globális partnerprogramot, amely 10 ezer új céges ügyféllel bővítette a Dell EMC portfólióját.
A Dell lett a digitalizálódó GE udvari szállítója
Itthon az első és a második negyedév a keresztértékesítési lehetőségek kihasználására koncentrált. A partnerek egyike a CHS Hungary Kft. nemrégiben egy 280 négyzetméteres tréning- és demóközpontot hozott létre Budaörsön, ahol a legújabb DELL EMC technológiai megoldásokat lehet élesben kipróbálni, és egy valódi tesztkörnyezet kialakítani.
Az induló év nagy globális üzleti eredménye a Dell és a GEl több évre szóló megállapodása volt. Ebben a világ legnagyobb digitális iparvállalata ebben elkötelezte magát, hogy a Dell infrastruktúrájára és számítástechnikai megoldásaira támaszkodik digitális átalakulása során – vagyis lényegében a Dell lesz a GE elsődleges számítástechnikai infrastruktúra-beszállítója.
Hasonlóan fontos mérföldkőnek számít az amerikai anyavállalat összesen 4,5 milliárd dolláros kutatás-fejlesztési beruházása és az a további 100 millió dollár, amit a cég a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, az IoT vagy a genomika területén működő startupokba fektetett. Hogy maga a Dell hogyan viszonyul a jövő technológiáihoz, arról a céget alapító és vezető Michael Dell beszél hamarosan New York-ban, bemutatva a vállalat IoT vízióját.
A bankok lejönnek a nagygépes rendszerekről
A Dell-EMC közös portfolió 90 százaléka Magyarországon is elérhető – emelte ki Dienes-Oehm Tivadar, aki szerint nálunk is egyre több nagy cég gondolkodik abban, hogy meglévő informatikai eszközeit olyan hiperkonvergens rendszerekbe viszi be, mint amit a újjáalakult megoldásszállító is kínál.
A jövő egyik fontos üzleti lehetőségének a bankok digitalizációja ígérkezik. Persze a konzervatívabb ügyfelek közé sorolható pénzintézetek korábban csak a nagygépes rendszerekben bíztak, amiről „leköltözni” nem ígérkezik egyszerűnek. A bankok egy része viszont már felhő alapú szervermegoldásokban gondolkodik, a Dell szoftveres termékei pedig ezekre ígérnek biztonságos átállást.
Ami a PC-ket és a tableteket illeti, a hazai cégnél nem tartanak az asztali gépek kihalásától. A laptopok népszerűsége persze növekszik a desktopok kárára, de a növekedés nem ugrásszerű. A tabletek eddig sem váltották ki a notebookokat, és várhatóan már ezután sem fogják; ennek a termékszegmensnek már mindenki szerint a hibrid eszközök a legígéretesebb elemei.
Már csak a nyereséges PC-biznisznek van jövője
A Dell és az EMC fúziója szemléletváltást hozott a PC-bizniszben is, a cég a korábbi szemléletével ellentétben nem akar mindenáron ott lenni az iparág minden szegmensében. Már a lakossági PC-ket is csak nyereséggel kívánja értékesíteni, a és kivonul a régóta tartó, kiélezett árversenyből. Ennek nyilvánvalóan a szállítások volumenében mért piaci részesedés mérséklődésében kell megfizetni az árát.
Dienes-Oehm Tivadar mindennek kapcsán kitért a hazai kormányzati digitalizációra is, ami szerinte még mindig késésben van, pedig lassan elfogynak az uniós pénzek. Ráadásul jön a választási év, amikor állami beruházás szintjén 4-5 hónapra minden leáll.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak