Az kínai okostelefon piacért már megküzdöttek, ezért most ugyanez következik a mobilfizetés területén. Az Apple és a Samsung pár óra eltéréssel bejelentette, hogy a kínai UnionPay-jel kötött megállapodás értelmében 2016-ben elindul a Pay elnevezésű fizetési szolgáltatásuk, ami lehetővé teszi a mobilkészülékkel történő fizetést.
Indul a második hullám
A vállalatok képviselői mindezt két, szinte szóról szóra megegyező közleményben jelentették be, amiben kiemelték Kína üzleti jelentőségét, illetve azt, hogy ez a biztonságos, kényelmes fizetési forma a China UnionPay közvetítésével valósulhat meg. A megállapodások lehetővé teszik, hogy a Samsung Pay, illetve Apple Pay felhasználói Kína 15 vezető bankjánál bonyolíthassanak fizetéseket a készülékeikkel.
Az Apple NFC technológián alapuló fizetés módját az iPhone 6 bejelentésével együtt ismerhettük meg, ez volt az első olyan modell, ami technológiailag is alkalmas volt az érintés alapú fizetésre. Mostanra a felhasználható eszközpark kiegészült az iPhone 6s-tal, illetve annak nagy kijelzős verziójával. Az Apple Pay első körben (2014 októberében) az Egyesült Államokban vált elérhetővé, majd később, már 2015-ben csatlakozott Egyesült Királyság, valamint idén novemberben Kanada és Ausztrália is.
Míg az Apple Pay kizárólag az érintős terminálokon való fizetést teszi lehetővé, addig a márciusi MWC-n bejelentett Samsung Pay a mágnescsíkos leolvasókkal is együttműködik. A szolgáltatás Dél-Koreában indult el, és az Apple modelljéhez hasonlóan kizárólag Samsung típusú készülékekkel vehető igénybe. A terjeszkedés első állomása a koreaiak számára is az USA volt, ami után Európai nagyobb piacai, illetve a most bejelentett Kína lesz soron.
Nehéz szülés volt
Az Apple évek óta hatalmas erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Kínában megvesse a lábát. Amerikai cégként jóval nehezebb dolga volt, Tim Cook is több üzleti látogatást szervezett azért, hogy az iPhone-ok forgalmazásáról megegyezzen a kínai szolgáltatókkal. Ez a folyamat sikerrel zárult, ami után a bankok következtek, de velük sem ment könnyen a dolog, így került képbe a bankkártya és hitelkártya piacon monopóliumot élvező UnionPay, amely a pozíciója miatt sem a Visa, sem a MasterCard nem tud labdába rúgni a kínai piacon.
A két vállalat a pontos kezdésről annyit árult el, hogy az engedélyek beszerzése, illetve a teszt fázis után várhatóan 2016 elején indulhatnak el a szolgáltatások.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak