Vegyesvállalatot hozott létre a kínai szerverpiac kiszolgálására.

Négy év múlva Kína lesz a világ második legnagyobb szerverpiaca, ezért a Qualcomm onnan próbálja megtörni az Intel uralmát a szerverbe gyártott chipek piacán. Ennek a piacnak jelenleg abszolút egyeduralkodója az Intel, messze 90 százalék fölött van a részesedése, a maradék néhány százalékon pedig lényegében az AMD, az IBM és az Oracle osztozik.

Rövid idő alatt átrendeződhet a piac

A kínaiak nagyon ráfeküdtek a félvezetőgyártásra annak a tavaly meghirdetett gazdasági fordulatnak a jegyében, melynek egyik fő célja, hogy a fejlett technológiában lépjen előre a világ ma már második legnagyobb gazdasága. Ezért is próbálták például felvásárolni a Micront, majd amikor látszott, hogy az ügyletet nem hagyja jóvá az amerikai kormányzat, más utat választottak. Az állami tulajdonú Tsinghua Unigroupba öntenek öt év alatt közel 50 milliárd dollárt, hogy felfuttassák a hazai chipgyártást.

A Qualcomm, amely jelenleg a világ harmadik legnagyobb félvezetőgyártója, így igencsak kapóra jött a távol-keleti országnak. A vállalat az amerikai cégeknél egyre általánosabbá váló utat követi: a dél-kínai Kujcsou tartományi kormányzattal hozott létre vegyesvállalatot, melyben a az amerikaiaknak 45 százalékos részesedése van. A kínai gyár lényegében az amerikai gyár termékvonalát viszi, bár távlatilag azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy egyes ügyfeleiknek testre szabott chipeket kínálnak majd.

Az eddig főleg a mobil chipekben jeleskedő céget két ok vezérelte: egyrészt az, hogy a piackutatók előrejelzései szerint 2020-ra Kína lesz a világ második legnagyobb szerverpiaca, másrészt az, hogy már jelenleg is ez a piac nő a leggyorsabban.

Az adatközpontokban van a pénz

A Qualcomm épp abban erős, amiben az Intel gyengébb: a mobil eszközökben szállított chipekben, a piac több mint felét tudhatja magáénak. Ugyanakkor – bár a PC-piac jó ideje gyengélkedik – a szerverekbe és a hagyományos PC-kbe (notebookok és desktop gépek) szánt processzorok piaca méretében még mindig közel dupláját teszik ki a mobil processzorok piacának. Ráadásul az adatközpontokban használt processzorokkal lényegesen jobban is lehet keresni.

A vállalat 2020-ra mintegy 15 milliárd dollár bevételt szeretne elérni ebből a piaci szegmensből, aminek több mint harmadát a kínai piacon szeretné realizálni.

Már 2014 novemberében meghirdették, hogy belépnek az ARM-os szerverpiacra, de a szerverekbe szánt processzoraik mintapéldányit csak tavaly októberben kezdték teríteni, bár azt még nem lehetett tudni, hogy a tényleges szállítások mikor kezdődnek meg. Már akkor rebesgették azt is, hogy a vállalat valamilyen módon belép a kínai piacra.

Az ARM-alapú szerverchipeknek egyik nagy előnye – ami ráadásul az adatközpontoknál egyre fontosabb szempont –, hogy kis fogyasztásúak, és ezáltal rendkívüli szerversűrűsáéget tesznek lehetővé. Elsősorban olyan feladatoknál előnyösek, ahol a feladatok végrehajtásának sebességét nem a számítási teljesítmény korlátozza. Gyakorlatilag minden olyan területen szóba jöhet az alkalmazások, ahol például nagyszámú konkurens feladatot kell kiszolgálni. Ilyen jellemzően a közösségi oldalak mögött dolgozó adatközpontok.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.