Már a korábbi fenyegetések hatására is 25-30 százalékot zuhant a kriptovaluták ára. Mire lassan magukhoz térnek, jön az újabb csapás?

A devizakereskedők az elképesztő volatilitás miatt kedvelik a bitcoint, de lehet, hogy a kriptovaluta most olyan hullámvasútra készül, ami még nekik is sok lesz. Kína ugyanis bejelentette, hogy még szigorúbban fogja szabályozni a bitcoin felhasználását: a kormányzat az összes helyben működő, digitális tokeneket beváltó szolgáltatás bezáratására készül.

Csalásra épülnek?

Még az év elején írtuk, hogy átlépett egy lélektani határt a bitcoin, miután újra 1000 dollár fölé emelkedett az árfolyama. Aki akkor befektetett a kriptovalutába, és tudta is tartani a pozícióit, az igencsak örülhetett augusztusban: a digitális pénz áttörte a 4000 dolláros szintet. Innen zuhant aztán 2800 dollárig a múlt hét második felében, mindössze néhány bejelentést követően.

Először Kína határozta el a kriptovaluta vásárlásának szigorítását, aztán a J.P. Morgan vezérigazgatója, Jamie Dimon lökte mélybe az árfolyamot. Dimon a CNBC egy New York-i konferenciáján úgy fogalmazott, hogy a bitcoin (és lényegében az összes kriptovaluta) csalásra épül. Szerinte semmivel sincs bennük több, mint ami a világ első nagy, modern krachját okozó holland tulipánőrületben volt.

Most ismét a kínaiakra került a sor. Még pénteken ültek össze a helyi szabályozók Pekingben, hogy megbeszéljék a virtuális valuta kereskedésének ellehetetlenítését. Korábban csak a kereskedelmi forgalomban való felhasználást tiltották be, de Kína még egy lépéssel tovább akar menni. A döntés jelzi, hogy a kormányzat elkötelezett a jüan bitcoinra váltásának betiltása mellett, beleértve a peer-to-peer kereskedést is, ahol az egyének közvetítő nélkül találnak egymásra, és cserélnek valutát.

Reklámok helyett processzoridő
A P2P fájlmegosztó szolgáltatásáról ismert The Pirate Bay-t a napokban kapták rajta, hogy engedély nélkül kiaknázza a weboldalaira látogatók processzorkapacitását kriptovaluta bányászatra. Felhasználói – tudtuk nélkül – beszálltak az elosztott számítási feladatokba, így termelve pénzt a szolgáltatást fenntartók részére.

A történtek felmérgesítették az internetezőket, pedig előre tisztázott körülmények között a lehetőség akár az online reklámok kiváltásának egyik módszere is lehetne. Ahelyett, hogy webes hirdetésekből tartanák fenn a cégek szolgáltatásaikat, az odalátogatók processzorai által termelt kriptovalutát használhatnák bevétel- és profittermelésre.

Túl sok szabadság

De miért olyan fontos ez Kínának? A kommunista vezetésű ország ugyan a piacgazdasági nyitásnak köszönhetően rengeteget liberalizálódott, de azért még mindig autoriter államnak számít. A kormányzat úgy tartja, hogy a kriptovaluták egyfajta menekülő útvonalat jelentenek a Kínából kifelé tartó pénznek (és a diktatúrák egyik jellemzője, hogy a pénz többnyire igyekszik kijutni határaik mögül), a jüan értékére tehát közvetett veszélyt jelentenek. Emellett persze a helyi szürke- és feketegazdaságból származó pénzek tisztára mosását is gátolnák a lépéssel.

2009-es alapítása óta a bitcoin maga volt a titkosított tranzakciók megtestesítője. Mára több mint 100 ezer kereskedő fogadja el szerte a világon fizetőeszközként, beleértve olyan óriásokat is, mint például a Microsoft vagy a Subway. Kormányzati és pénzügyi szabályozói támogatás hiányában azonban elképesztő kilengésekre képes az árfolyama. Amióta az idei év elején kilőtt az értéke, megjelentek a nagybefektetők – és természetesen a népszerű eseményekre hiénaként gyűlő csalók is.

Ez a fajta érdeklődés azonban a legtöbb országot felkészületlenül érte, még az amerikai tőzsdefelügyeletet (Securities and Exchange Commission, SEC) is. A SEC ezért idén nyáron felvetette a kriptovaluta-kereskedelem szabályozásának ötletét. Tulajdonképpen ebbe a vonalba illeszkedik be a kínai lépés, igaz, a szabályozás alatt a kereskedési lehetőségek teljes megszüntetését kell érteni. Az ország világkereskedelmi pozíciója miatt jelentős hatással lehet a kriptovaluták jövőjére, ezért a téma iránt érdeklődők árgus szemekkel figyelik, merre halad a piac.

Piaci hírek

MI-cárja is lehet Donald Trumpnak

Állítólag az állami apparátus hatékonyságának javításán dolgozó Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak is lesz szava abban, hogy kié legyen a pozíció.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.