Kétirányú hangszolgáltatás indul 2015 márciusától az állami intézményekben a Nemzeti Távközlési Gerinchálózaton (NTG). A fejlesztéstől jelentős költségmegtakarítást várnak – jelentette be ma a fejlesztést közösen megvalósító Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ) és a Kormányzati Eseménykezelő Központ.
A rendszer kiépítését közbeszerzési eljárás keretében a Deverto Rendszertechnika Zrt. nyerte el. Mint azt Teller Gábor projektvezető elmondta, a cég 372 millió forintból valósítja meg a beruházást. Eddig számos intézményben külön piaci szolgáltató kezelte a bejövő hívásokat, míg a kimenőket a NISZ. Ez változik jövő év márciusától, amikor is a kimenő és a bejövő hívásokat is a NISZ rendszerén keresztül lehet majd bonyolítani. A rendszer indulásakor várhatóan 65 ezer előfizetőt tud kiszolgálni, és egy időben 12 500 hívást tud kezelni.
A tervek szerint a csatlakozó intézmények a jelenlegi, piaci árszabásnál kedvezőbb percdíjakkal számolhatnak.
A hangplatform bevezetése nem új ötlet, az már része az NTG tavaly decemberben indult fejlesztésének, amelyre uniós forrásokból összesen 3,2 milliárd forintot fordítanak. A fejlesztések során javítják az NTG biztonságát, valamint az NTG-re terik át a Belügyminisztérium intézményeinek és a rendvédelmi szervek adat- és hangszolgáltatásait biztosító Zártcélú Rendészeti Hálózat hangforgalmát is – áll a NISZ közleményében.
A gerinchálózathoz az infrastruktúrát 2011 végétől a Magyar Villamos Művek hálózata, míg a szolgáltatásokat a NISZ biztosítja.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak