A dél-koreai gyártó az okostelefonjaira nehezedő nyomás miatt egy ideje nem tud megfelelő számokat produkálni. Az idei harmadik negyedévben viszont megtört a jég.

A dél-koreai óriásvállalat olyan pozitív előzetes számokat közölt szeptember végén záródott negyedévéről, hogy a részvényárfolyam 2009 januárja óta nem látott napi erősödésbe kezdett. A vártnál jobb adatok elérését azonban külső körülmények segítették, miközben a zászlóshajóként funkcionáló okostelefonos üzletág problémái továbbra sem látszanak megoldódni.

Két szűk esztendő

A Samsungnál pontosan két évvel ezelőtt történt meg utoljára, hogy az eredményesség növekedéséről tudtak beszámolni. A ma közölt előzetes adatok szerint újra felszálló ágba sikerült hozni a céget. A 7300 milliárd wonos üzemi eredmény mind az idei második negyedév (6900 milliárd), mind az egy évvel ezelőtti teljesítménynél (4100 milliárd) jobb. Ráadásul a mindig pontosabb képet mutató éves összevetés esetében ez 78 százalékos javulást jelent.

A várakozásokat meghaladó üzemi eredmény mellett a forgalom is sokat tudott erősödni az egy évvel korábbi szinthez képest. A 71 ezer milliárd wonos összbevétel közel 50 milliárd dollárnak felel még, és 7 százalékkal több, mint a 2014 hasonló időszakában realizált forgalom. Az üzletágakra lebontott adatokat csak később fogja nyilvánosságra hozni a vállalalat.

Árfolyamhatással fűszerezett divízióharc

Miközben cégszinten tényleg megnyugtatónak tűnnek a friss adatok, a hurráoptimizmus egyelőre nem feltétlenül indokolt. A jó eredmények nem kevés részben ugyanis egy külső hatástól, egészen pontosan a won dollárral szemben mutatott intenzív gyengüléséből fakad.

Ez tette lehetővé, hogy az alacsony kategóriában az ázsiai riválisok, a csúcskészülékeknél pedig leginkább az Apple által szorongatott okostelefonos üzletág gyengélkedését kompenzálni tudták az alkatrészeket (kijelzőket, processzorokat) előállító egységek. Utóbbiak költségei ugyanis zömmel hazai terepen realizálódnak, miközben az eladások többsége amerikai dollárban, külföldön történik. Az okostelefonos divízió külön pechje, hogy ott ez az arány sokkal kiegyenlítetteb, így nem tud a dollárerősödésből sem annyit profitálni.

Ráadásul a Samsung utóbbi időben meghozott döntései egyértelműen azt mutatják, hogy az eredményesség éredekében bármit hajlandók beáldozni. Nemrég a Meizu Technology egy Exynos processzorral szerelt modellt dobott a piacra, miközben ez a chip eddig a Samsung saját csúcskészülékeinek volt fenntartva. Nyáron arról is beszéltek a koreai vállalat képviselői, hogy hajlandók más gyártókat is ellátni a hajlított képernyőikkel. Ez a technológia szintén egyelőre olyan unikum, amivel a Galaxy S6 Edge megkülönböztetheti magát a riválisoktól.

A házon belüli erőviszonyok átalakulása tovább nehezítheti az okostelefonos divízió helyzetet, amely szakértők szerint maximum 2017-ben lehet képes újra növekvő profitot felmutatni.

Piaci hírek

Exkluzív hazai kutatás: CIO-szerep újraírva

Milyen volt, milyen ma és milyen lesz egy jó informatikai vezető? Erre kereste a választ a Budapesti Corvinus Egyetem CITO kutatócsoportja és a Bitport együttműködésében készült kutatás. Dr. Fehér Péter egyetemi docens, kutatásvezető írása.
 
Hirdetés

Az adatkezelés újragondolása 2026-ban: hogyan oldja meg a Synology DS sorozat a valós üzleti kihívásokat

2026-ban a vállalkozások minden eddiginél több adatot generálnak és használnak. Az előrelátó vállalatok ezért újraértékelik a megközelítésüket: mi lenne, ha a tárolás, a biztonsági mentés és az együttműködés egyetlen rendszerben kezelhető lenne?

Önmagukban a sikeres pilotprojektek nem kövezik ki a hosszútávon is jól működő AIaaS- és RPAaaS-használat útját. A szemléletváltáson kívül akad még pár dolog, amit figyelembe kell venni.

a melléklet támogatója a ONE Solutions

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.