Kihozta előzetes adatait a Gartner az idei második negyedéves PC-eladásokról. Az amerikai piackutató számításai szerint több mint 4 százalékkal esett a forgalom. Ez egyben azt is jelenti, hogy az áprilistól június végéig tartó periódus már a tizenegyedik olyan negyedév volt, amikor éves összevetésben csökkent a szegmens.
Jó kezdés után erős visszaesés
Pedig nem indult rosszul a 2017-es év, hiszen az első három hónapra a Gartnernél csak 2,4 százalékos recessziót mértek, míg a rivális IDC egyenesen növekedést (0,6%) látott. Ehhez képest a mostani kép még inkább lelombozó. A globálisan eladott 31,1 millió gép messze elmarad az egy évvel ezelőtti adattól, ráadásul a Gartnernél egy évtizede nem mértek ilyen gyenge eladási számokat a második negyedévben.
A szektor csapnivaló értékesítési adatait a Gartnernél elsősorban az alkatrészek drágulásából bekövetkezett áremelkedéssel magyarázzák. A komponensek közül a korábbinál többet kellett adni a gyártóknak például a memóriamodulokért, SSD-kért és az LCD kijelzőkért is. Ugyan ezek egy részét a részesedésük elvesztéséért aggódó szállítók saját profitjuk kárára benyelték, de főleg az otthoni felhasználóknak szánt ajánlatokon azért zömmel magasabb számok szerepelnek. Utóbbiak pedig érthetően így nem siettek a boltokba, hogy lecseréljék régebbi gépeiket.
Nyertesek és vesztesek
A 4,3 százalékos átlagos visszaeséshez azonban meglehetősen eltérő módon "járultak hozzá" a piac szereplői. Sok vesztes mellett néhány nyertest is lehet említeni. Ahogy a fentebbi táblázatból is kitűnik, az élen változás történt. A HP Inc. az utóbbi időszakban folyamatosan tudott bővülni, míg a korábbi éllovas Lenovónak elég vegyes teljesítmény jutott. Az amerikai vállalat több mint 3 százalékkal nagyobb forgalmat bonyolított, mint egy évvel korábban. Ez önmagában is szép eredmény lenne, de a piaci átlaghoz képest pedig különösen jónak mondható negyedévet teljesített a cég.
A Lenovo az ezt megelőző két negyedévében szintén képes volt éves növekedést felmutatni, ám ennek a rövid sorozatnak az idei második negyedévben rögtön vége is lett. A 8,4 százalékos mínusz nagyon masszív esést mutat. A kínai cég mentségére annyit lehet felhozni, hogy a vezetőség mostanában a részesedési százalékpontok helyett inkább a nyereséghányad megőrzésére fókuszál.
A kisebb szállítók közül egyértelműen a Dellt érdemes még a nyertesekhez sorolni. A pár éve a tőzsdéről is kivonuló, magánkézben lévő vállalat a mostani 1,4 százalékos eladásnövekedésével immár az ötödik pozitív negyedéven van túl zsinórban. Ez pedig kimondottan megsüvegelendő eredmény a nagyjából öt éve szenvedő PC-piacon.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak