A Microsoft november 1-jétől nem ad el licenceket a PC-gyártóknak, akik így nem szállítanak több gépet Windows 7 és 8.1 rendszerekkel.

A Microsoft október 31-ével befejezte a Windows 7 Professional és a Windows 8.1 operációs rendszerek licenceinek értékesítését az OEM-ek (PC-gyártók és rendszerépítők) felé, vagyis ezeket a jövőben már nem telepítik új számítógépekre - kis túlzással elmondható, hogy aki ilyen eszközöket vásárolna, annak addig kell lépnie, amíg a jelenlegi készletek kitartanak.

Miután a szoftvercég a Windows 7 Home Basic, a Windows 7 Home Premium és a Windows 7 Ultimate licenceket már két évvel ezelőtt kivonta a forgalomból, a Windows 8 pedig idén júniusban tűnt el a kínálatból, november 1-jétől a Windows 10 lesz a gyártók és a vásárlók egyetlen választása, ha a Microsoft rendszerét futtató gépre van szükségük. Önálló termékként a Windows 7 már három éve, a Windows 8.1 tavaly szeptember óta nem kapható.

Támogatás még van, már amilyen

Az igazsághoz tartozik, hogy a Windows 7 általános támogatását már 2015 elején beszüntették, így újabb funkciók, elemek azóta nem kerültek be az oprendszerbe, és megszűnt az ingyenes segítségnyújtás is. A meghosszabbított támogatási időszak, amely az asztali operációs rendszerhez nem érhető el, 2020 januárig biztosítja a hibajavításokat tartalmazó csomagokat.

A Windows 8 általános támogatása 2018 januárig tart, a meghosszabbított támogatást pedig 2023 januárjáig biztosítja a Microsoft. A Windows 10 esetében a Mainstream és Extended Support időszak lezárását rendre 2020 és 2025 októberi időpontokban jelölik meg, azonban a legújabb rendszer már különbözik a korábbiaktól.
 


A teljesen új szemlélettel felépített Windows ugyanis 10 már nem egy dobozos szoftver, hanem egy szolgáltatáscsomag, amely a támogatási időszak végéig folyamatos funkciófrissítéseket is kap majd a biztonsági foltozgatás tetejébe. A legutóbbi frissítés (Windows 10 Anniversary Update) egyébként két hónapja jött ki, a következő (Windows 10 Creators Update) pedig 2017 elejére várható.

Ahogy a fentiekből is látszik, ma már az otthoni felhasználóknak semmi, de a vállalati felhasználóknak is egyre kevesebb oka van Windows 7-es vagy Windows 8.1-es rendszerekkel telepített PC-ket vásárolni. A támogatási idő kifutásával nem csak a frissítésekről kell lemondaniuk az elkövetkező évekre, de ezekre a számítógépekre az új és ingyenes funkciók sem érkeznek meg - vagyis a helyzet egyre inkább olyan, hogy akinek nincs szüksége a Windows 10-re, az jobban teszi, ha egyáltalán nem a Microsoft háza táján keresgél, és a régi gépével együtt úgy ahogy van lecseréli a Windows rendszert is.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.