Egy speciális három dimenziós nyomtatóval már akár egy kontaktlencsébe is lehet kijelzőt építeni.

Miközben a szemüvegre vetített képek, információk az okosszemüvegeknek köszönhetően már megjelentek a konzumer piacon is, a kutatók már azon dolgoznak, hogy miként lehetne ezeket az adatokat egy ennél is kisebb felületre, mondjuk a kontaktlencsére helyezni. Ugyan az ilyen mini kijelzők gyártása önmagában már technológiailag nem jelentene akadályt, de a hártyavékony, rugalmas lencse felületén mégsem annyira triviális mérnöki feladat mindezt stabilan működő formában megvalósítani. A megoldást a manapság szinte minden területen bevetett három dimenziós nyomtatók szolgáltathatják.

Réteges elrendezés

Egy speciális háromdimenziós nyomtató a quantum dot led technológiára épülő kijelzőt képes réteges formában felvinni a felületre. Ennél a technológiánál félvezető fluoreszcenciás tulajdonsággal rendelkező nanokristályokat használnak a fény előállítására. Az UV fénnyel aktiválható miniatűr "fényszendvicsek" ultravékonyak, rugalmasak és majdnem teljesen átlátszóak, így ideálisak a fenti tervek végrehajtására.

A kontaktlencsén elhelyezett képpontokat kétféle módon is lehet működtetni. Az aktív megközelítés a pixeleket önnálló fényforrásként használva közvetlenül küld fotonokat a szembe és ezzel éri el, hogy az emberi agyban megjelenjen a kívánt kép. A másik, passzív változat sokkal bonyolultabb megoldás, hiszen a szembe érkező környezeti fény manipulálásával éri el, hogy az elmenk mást, többet lásson a valóságnál. Mindkét változat működhet, de az elsőnél az energiaigény ellátása, míg a másodiknál a módszer összetettsége jelenthet gondot a fejlesztőmérnököknek.

Új eljárás, új termékek

Természetesen ez a fajta nyomtatás egyelőre nem fog átkerülni a nappalikba, hiszen az erre képes nyomtató prototípusa 20 ezer dollárba került. Nem fenyeget tehát a házilag nyomtatott telefonkijelzők kora, ám ha sikerül az eljárást sorozatgyártásnál is alkalmazható módszerré fejleszteni, az több területen is minőségi ugrást (jobb képminőség, vékonyabb eszközök stb.), vagy éppen teljesen új termékeket eredményezhet.

Piaci hírek

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.