A japán NTT DoCoMo kínálatában megjelent készüléket a Fujitsu fejlesztette.

A biometrikus azonosítás egyre több, főleg csúcskategóriás mobilnál kerül be a funkciók közé. Az iPhone legújabb szériája, a HTC bizonyos modelljei, és a Samsung Galaxy S6 készülékek is ujjlenyomat-olvasóval váltják ki a joggal gyűlölt, jelszó alapú azonosítást.

Nézz rám, megmndom ki vagy!

Az írisz alapú technológiák megjelenéséről jó ideje szólnak a pletykák, olyannyira, hogy éppen a Samsung Galaxy Note 4 volt az, amivel kapcsolatban annak idején erről az újításról lehetett hallani. Azóta kiderült, hogy ez nem valósult meg, most azonban Japánban piacra került a világ első, írisz-szkennerrel ellátott okostelefonja.

A Fujitsu által fejlesztett mobilban megtalálható szkenner pillanatok alatt beolvassa és azonosítja a felhasználó retináját, amivel maga a telefon is nagyobb biztonságban van és az ujjlenyomat alapú megoldásokhoz hasonlóan, fizetéskor is használható. A készülék felkészítése pontosan ugyanúgy történik, mint az ujjlenyomat esetében: a szenzorral előzetesen el kell tárolni az írisz egyedi rajzolatát, ami után csak egy szkennelést követően érhetők el a telefon funkciói.

A Fujitsu a technológiát már a márciusi Mobile World Congress alkalmával is demózta, de akkor az apró, infravörös kamerát még nem egy mobil belsejében, hanem arra rögzítve helyezték el. A japán vállalat az azonosításhoz a FIDO (Fast IDentity Online) szabványt használja, amit olyan nagyvállalatok is támogatnak, és alkalmaznak, mint a Microsoft, a Google, vagy a PayPal.

Az ujjlenyomatnál is jobb

A japánok szerint az ujjlenyomat alapú azonosítás nem nyújt, nyújthat tökéletes védelmet, mivel pár, nem különösebben speciális eszközzel reprodukálható egy ujjlenyomat. Tavaly decemberben egy német hacker mindezt úgy illusztrálta, hogy az egyik konferencián nyilatkozó német védelmi miniszter ujjbegyéről készített fotó (és egyéb, korábbi felvételek) felhasználásával megalkotta a politikus ujjlenyomatát. A retina azonban fotók alapján nem másolható, mivel a kamera olyan részleteket is figyelembe vesz, amelyek egy fotón nem vehetők észre.

Az Arrows NX F-04G nevű készülék május végétől érhető el a japán szolgáltató kínálatában és valószínűleg jó ideig várnunk kell arra, hogy az európai piacon is megjelenjen valami hasonló. A mobil egyebekben is erős hardverrel szolgál: egy 5,2 colos, QHD (2560 × 1440p) felbontású kijelző, 3 GB RAM, 32 giga tárhely, illetve egy 21 megapixeles hátlapi kamera jellemzi a telefont.

Konzumer tech

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.