A dolgok internete sokkal több lehetőséget tartogat annál, amit elsőre gondolnánk róla.

Az IoT egyre nagyobb jelentőségű fejlemény az informatikában, amit akkor is érdemes hangsúlyozni, ha már oly sokat beszéltünk róla. Az átütő erő még nem érzékelhető (főleg hazánkban) a trend mögött, de az igen, hogy az elkövetkező években óriási hatással lesz az életünkre, de ennél is nagyobb fontosságú lesz a gazdaságra gyakorolt hatása.

Nemrég összefoglaltuk, hogy hol áll az IoT a fejekben és a valóságban, a mostani cikkünkben pedig már konkrét példákon keresztül mutatjuk be, hogy milyen projektek érlelődnek a háttérben, vagy vannak már teljesen készen. A most következő megoldásokban a kicsitől, azaz az egyéni felhasználótól haladunk a nagy felé, és ez az a metszet, amiből talán kiderül majd, hogy mire is lesz képes a dolgok internete.

Okosotthon legózva

Amikor Rendes Zoltánnal, a Cubilog alapítójával, a Telekom IoT és Üzleti appok versenyének nagykövetével beszélgettünk, többször felmerült az a probléma, hogy a termékek és az ahhoz kapcsolódó szabványok sokasága egy ideig még meg fogja nehezíteni az okos megoldások terjedését. A Cubilog ötlete pontosan ebből indul ki: egy olyan univerzális platformot nyújtani, amihez az összes, különböző forrásból származó eszközt, vezérlő rendszert csatlakoztathatjuk.

A még startup korban és nem végleges termékként létező Cubilog többek között azért szerepelt sikeresen több IoT versenyen és nyerte el a Telekom innovációs díját, mert egy olyan problémára ad megoldást, ami még nem létezik ugyan, de hamarosan sok gondot okozhat. Amennyiben egy felhasználó internetre kötött, távolról vezérelhető fűtést, hűtést, árnyékolási rendszert, világítástechnikát szeretne kialakítania az otthonában, akkor a hozzávalókat több forrásból kell majd beszereznie, ez azonban a vezérlést rendkívül bonyolulttá teszi.

A Cubilog egy moduláris felépítésű, egységenként más és más típusú feladatot ellátó hardveres platform, ami az igényeknek megfelelően kombinálható össze. Az egyik egység a tipikusan használt, vezetékes ki- és bemeneteket kezeli, a másik a Bluetooth alapú eszközökkel tartja a kapcsolatot, nem hiányozhat a WiFi és GSM egység, végül pedig az, amelyik egy beépített akkuval energiával látja el a többi komponenst. A rendszer tehát rugalmas, a későbbiekben könnyen bővíthető és a webes felületen, vagy alkalmazással távolról vezérelhető.

Az üzletet is hajtja

Lépjünk egy kicsit hátrébb és nézzük meg azt, hogy a gazdasági szereplőknek milyen lehetőséget nyújt az IoT. De még kevésbé lesz misztikus az egész, ha úgy fogalmazunk, hogy milyen terület az, ahol netre köthető, intelligens eszközök képesek könnyebbé tenni a vállalkozás vezetését, vagy akár hol spórolhat egy cégvezető az IoT-vel. A gépjárművek GPS alapú követése, illetve az autókat ért hatásokról, fogyasztásáról és egyéb jellemzőkről befutó adatokat elemző megoldásból nem egy van a piacon, a Vemoco, vagy az IneTrack termékeit mi is kipróbáltuk.

Van azonban ennek egy magasabb szintű, a teljes vállalati rendszerbe integrálható, a flottamenedzsmentben is használható megoldása, amit az iData fejlesztett ki. A cég a Telekom partnereként, a szolgáltató hálózatára építette ki azt a technológiát, ami egyrészt tudja ez előbb említett telematikai feladatokat, viszont mindezt rendszerbe kötve, a gépjárműflotta úton lévő autóinak folyamatos elemzése mellett.

Smartdrive

A diszpécser központ így állandóan képben van, hogy a járművek hol, milyen állapotban, mekkora sebességgel haladnak. Az iData szolgáltatásának ereje az integrációban rejlik, vagyis abban, hogy egyetlen alkalmazás képes közvetíteni, ha a kamion hűtőkamrájának hőmérséklete lecsökkent, ha a sofőr túl nagy sebességgel, balesetveszélyesen közlekedik, vagy a kocsi tankjából valaki éppen leszívja az üzemanyagot. Az eddigiekhez hasonló, de inkább a végfelhasználóknak szánt autós nyomkövetést kínál még a Smartdrive is, ami azt jelenti, hogy ezen a területen kifejezetten erős a hazai piac.

A város is megkapja a magáét

Végül ismét szélesítsük a látókört egy fokkal, mert az IoT nem csak a közvetlen környezetben lehet hasznunkra, hanem egész városoknak adhat rengeteg előnyt. Az okosváros kifejezés joggal jöhet ki egyes olvasóink könyökén, hiszen sok vállalat dobálózik vele akkor is, ha nem is feltétlenül arról van szó. Egy város, vagy városok behálózása ennek ellenére lehetséges, és a GE az a nagyvállalat, amelyik látványos, egyelőre próba projektekkel mutatja be, hogy miként lehet a már meglévő infrastruktúrát továbbfejleszteni.

A GE érthető módon a világítás oldaláról közelít, aminek azért van értelme, mert a közvilágítás minden városban létezik és az is közös jellemzője, hogy mára mindenhol elavulttá vált. Az utcákon található villanypóznák, és a rajtuk lévő világítótestek lecserélésével egyrészt új, energiatakarékos LED izzók világítják meg az utcákat, másrészt ezzel együtt egy komplett, érzékelőkkel, kamerával, antennákkal ellátott számítógépet is elhelyeznek a világítótestekben.

Ezzel egy olyan, központi, felhőalapú adatbázissal összekötött rendszer alakítható ki, aminek több szerepe is lehet a város életében. A kamerák figyelhetik az utcákon elérhető szabad parkolóhelyeket, vagy a forgalom alakulását, így állandó információval tud szolgálni, hogy hol számolhatunk dugóval, vagy az adott utcába érdemes-e befordulni egy parkolóhely reményében.

Az érzékelőknek a világítással összefüggésben is van szerepük: egyes városrészekben, főleg az utak mentén csak akkor világítanának a lámpák, ha van forgalom, hiszen egy kevésbé forgalmas útszakaszon a teljesen üres út megvilágítás komoly pazarlás. Mindez csak pár lehetőség: szóba jöhet a balesetek, vészhelyzetek esetén működésbe lépő értesítési rendszer, a közlekedési lámpák közvetlen vezérlése, a környezeti adatok, levegőszennyezettség mérése, vagy egyszerűen a lakosok által is használható WiFi hálózat kialakítása.

Az IoT tehát szinte megszámlálhatatlan formában, szinten jelenik meg a környezetünkben. A gépek között kommunikáció teheti lehetővé a hálózatra kötött pénztárgépek működését, az okosmérők elterjedése után nem kell többé az óraállás leolvasásával, bejelentésével törődni és hatalmas jelentősége lesz az egészségügy területén is, ahol a betegek adatainak továbbítása, az orvosokkal való kapcsolattartásban lesz/van óriási szerepe a technológiáknak.

Piaci hírek

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.