Néhány éven belül már nem lesznek offline eszközök, a gyártók arra kényszerítik majd a vevőket, hogy ha jól akarnak járni, online eszközt vegyenek. A 2020-as évek elejére már a reklámok is személyre szabottak lesznek – vetette fel a jövőt vázoló bevezetőjében Mártha Imre, az Invitel operatív főigazgatója. Emlékeztetett rá, hogy az öt éve alapított Innomax elismerés ma az egyetlen olyan márka Magyarországon, amely az innovatív termékek életét a megszületésüktől a piacra bevezetésig követi nyomon. Gerlei Gyöngyvér, a díj bírálóbizottságának az elnöke, bejelentette, jövőre már az iskolák is indulhatnak a pályázaton saját innovatív ötleteikkel.
Az okosodás kérdőjelei, jöjjenek az adattudósok
Kérdőjelesen foglalkozott az okos jövő témájával Bőgel György, a CEU Business School professzora, az információs gazdaság kutatója. Hivatkozott a The Economist egy közelmúltban nyilvánosságra hozott elemzésére, amely szerint a technológiai fejlődés olyan gyors ütemű lehet az élet minden területén, hogy közgazdászként már nehezen tudna majd 20 év múlva elhelyezkedni, mivel ezt a tevékenységet is nagy valószínűséggel akkorra már robotok fogják ellátni.
Elesni látszanak az utolsó olyan bástyák is, ahol még néhány éve is legfeljebb utópiákban fogalmazódott meg, hogy az adott területen a gépek átveszik az emberi elme helyét. És tessék, mégis jönnek a vezeték nélküli okos autók, amelyek esetében a fejlesztőknek a szenzomotoros mozgást sikerült automatizálni. Optikai felismerésre épülhetnek a mezőgazdasági munkát forradalmasító eszközök, mondjuk egy gyomláló gép, amelynek beépített rendszere képes kiválasztani a haszonnövények között rejtőző gyomokat.
Bőgel jó tanáccsal szolgált előadásában azoknak is, akik még keresik a helyüket és a sikert garantáló szakmát a világban. Nekik a big data lehetőségeket meglovagoló adattudósságot ajánlotta. Ezek iránt a szakemberek iránt már most is nagy a kereslet, miközben az adatrobbanás előbb-utóbb minden üzleti területet elér majd. És, hogy miért ennyire keresettek? Mert a jövőben egyre több okos rendszer lesz körülöttünk. Okos rendszereket szeretnénk építeni, és egyre több is lesz belőlük körülöttünk. A CEU professzora példaként a kereskedelmet és az egészségügyet is említette.
Az okos rendszer teljes ökoszisztémát is feltételez, amelyben helyet kap a probléma feltárásához szükséges adatgyűjtés, -továbbítás, -elemzés, -modellezést és végül a döntés. Az ökoszisztéma teljes köre még nem állt össze, de egyes elemek már léteznek – emelte ki Bőgel György.
Mélyül a szakadék a TED-ek és a BILL-ek között
A technológiai fejlődésnek ugyanakkor komoly társadalmi kihívásai is vannak, kérdés, hogy mennyi munkaerőre lesz szükség a jövőben. Az már látszik, hogy a 80-as évektől a válságok előtti foglalkoztatottsági szint elérése jóval több időt vesz igénybe. Világméretekben jellemző manapság éppen annak a fiatal korosztálynak a munkanélkülisége, amelyik már beleszületett ebbe a technológia vezérelte korba. Bőgel szerint az is komoly társadalmi kihívás, hogy nagy az egyenlőtlenség a csúcsvezetők és a munkások között. A két réteg bére között ezerszeres a különbség.
A korábbi fehérgalléros és kékgalléros megosztottság is tovább mélyül. A ma már TED-eknek nevezett diplomások, menedzserek, szoftverfejlesztők, és a középiskolával rendelkező úgynevezett BILL-ek között is egyre szélesebb a szakadék.
"Mindezek ellenére egy fantasztikus okos jövő előtt állunk, ugyanakkor azt is tudnunk kell, hogy noha a dagály minden hajót megemel, de nem egyformán" – összegezte mondandóját Bőgel György, hozzátéve, hogy a további teendők körül is sok még a kérdőjel. Mi a jobb megoldás: a több vagy a kevesebb verseny az üzleti életben, a több vagy a kevesebb állami szerepvállalás, merre haladjon az oktatás, mi legyen a közmunkával és így tovább.
Az informatikai forradalom 40 ezer évvel ezelőtt indult
Bojár Gábor fizikus, a 3D-s CAD szoftveréről ismert Graphisoft elnöke, szerint az eddig megszokottnál másképpen kell értelmezni az informatika korszakait, hogy helyes üzleti stratégiákat alkothassunk.
Mire való a történelem? – tette fel a kérdést. Arra hogy értsük a múltat és a jelent, és arra, hogy megsejtsük a jövőt – adta meg a választ. Szerinte hibás volt az informatikai forradalmat pusztán az ipari forradalom új mérföldköveként értelmezni. A számítógépet feltaláló Neumann eredetileg hatalmas mátrixok összeszorzásához keresett valamilyen eszközt, de ez valóban csupán egy gép? A gép automatizálja az emberi munkát, a számítógéppel viszont hasonlóan Kolumbusz Kristófhoz Neumann lényegében egy új világot fedezett fel, az információ világát.
Az Innomax Klub főszereplői (balról jobbra): Mártha Imre, Dr. Bőgel György, Gerlei Gyöngyvér,
Bojár Gábor és Lám István
Emlékeztetett rá, hogy az első információs forradalom úgy 40 ezer évvel ezelőtt zajlott le a beszéd megjelenésével, még a cro-magnoni ősember idejében. Több ezer évvel későbbre tehető a második információs forradalom, amikor megjelent az írás, ami megkönnyítette az emberiség hozzáférését az információkhoz.
A jelenlegi informatikai forradalom is erről szól, vagyis nem pusztán az újabb eszközök megjelenéséről, hanem az információhoz való hozzáférés új formáiról. Kérdés, hogy hová vezet ez. Bojár Gábor a vezető nélküli autót vagy a személyre szabott gyógyszerek megszületését hozta fel példának arra, hogy miként változtathat meg akár egy egész iparágat az informatika. És ezek a változások általában kívülről érik az adott ágazatokat. "A villanyégőt sem a gyertyaöntők találták fel, mint ahogy az e-mail, sem a posta találmánya" – mondta a szakember.
Ki koordinálja a jövő okos rendszereit?
A Tresorit vezetője, Lám István azt járta körül, hogy milyen változások várhatók a munka világában, az emberek eszközhasználatában, és azok hogyan érinti a magánjogokat és az adatbiztonságot. (A biztonságos file-megosztással foglalkozó céget Lám István 2011-ben, még egyetemistaként alapította két diáktársával.)
Orwell már 1984-re azt jósolta, hogy az emberek gondolatait az állam fogja monitorozni. De ki koordinálja a jövő okos rendszereit? Mennyire lesznek ezek okosak, mennyire másznak bele a mindennapjainkba? – tette fel a kérdést Lám. A magánélet(privacy) szó sokáig nem is létezett, főleg a kisebb közösségekben, ahol általában mindenki mindenről tudott. Az internet felgyorsulásával egyre inkább kérdéssé válik a privacy, és ma már közvetve vagy közvetlenül a világ a felhő és a mobilitás felé tart.
Ebben az új világban újfajta fenyegetéseknek vannak kitéve a cégek, amelyek számára a hackerek és az alkalmazottak ugyanolyan biztonsági kockázatot jelentenek.
Lám István beszélt az Európai Unión belül 2015-től életbe lépő általános adatvédelmi szabályozásról (General Data Protection Regulation) is, aminek az alkalmazását 2017-től Brüsszel már kötelezően előírja. A szakember szerint helyzet kritikusságát mutatja, hogy egy felmérés szerint az unióban működő cloud szolgáltatók 99 százaléka nem felel meg az ebben szereplő követelményeknek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak