Sem az internet-hozzáférések számában, sem az okostelefonos penetráció tekintetében nem alakultak túl jól a tavalyi számok. De legalább Indiában örülhetnek, mert ott már többen neteznek, mint az USA-ban.

Az iránymutatónak tekintett Internet Trends legfrissebb kiadása szerint 2015 a fékezésről szólt. A globális gazdaság gyengélkedése minden jelentős mutatóra rossz hatással volt. A KPCB által jegyzett több mint 200 oldalas jelentés a digitális világ számtalan szeletéről részletekbe menő elemzéssel szolgál, így mi most itt csak néhány érdekesebb részletre hívjuk fel a figyelmet.

Még mindig többségben a kimaradók

Tavaly sikerült elérni, hogy az internethez csatlakozni képesek tábora elérje a 3 milliárd főt. Az éves szinten 9 százalékos növekedés ugyan meghaladja a Föld népességének bővülését, de még most is sokkal többen vannak olyanok, akiknek egyáltalán nincs lehetőségük használni a világhálót (42 vs 58%).

A világ internet-felhasználóinak száma és a növekedés éves üteme (Forrás: Internet Trends)

 

A vártnál lassabban lehet a feltörekvő régiók népességét felzárkóztatni, amit a tanulmány készítői például a nehéz gazdasági klímával magyaráznak. Egy ország viszont így is kimagaslóan tudott teljesíteni: Indiában az egy évvel korábbi 33 százalékos növekedést 2015-ben egy 40 százalékos boom követte. Ennek következtében Kína mögött immár India a második legtöbb internetezővel rendelkező ország, az Egyesült Államoknak pedig be kell érnie a harmadik hellyel.

A mobil sem mobilizál

Az okostelefonoknál egyértelműen a kifulladásnak lehetünk tanúi. Ugyan már több mint 2,5 milliárd embernek van ilyen mobilja, ám a 2014-ben mért 31 százalékos növekedési ütem 21 százalékra esett. Ennél is beszédesebb, hogy az értékesített darabszám dinamikája 28 százalékról 10-re zuhant egyetlen év alatt. És a legfrissebb adatok alapján idén már a stagnálás is várakozáson felüli eredmény lehet.

Okostelefon-eladások alakulása operációs rendszerek szerint  (Forrás: Internet Trends)


Nagyon jól mutatja a korai stádiumban lévő technológiai szektorok hektikusságát a fenti diagram, amely az okostelefonok piacának utóbbi néhány évét jeleníti meg operációs rendszerek szerinti bontásban. Már-már félelmetes az a gyorsaság, ahogy az egykor a BlackBerryk uralta szegmens pillanatok alatt a feje tetejére állt. Manapság viszont egy ilyen földcsuszamlásnak már vajmi kevés esélye van, hiszen a magas penetráció és a két éllovas betonbiztos pozíciója bőségesen elegendő stabilitást biztosít.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.