Az amerikai főkémek is beleestek saját csapdájukba. Csak épp kis híján magukkal rántották az egész netet.

Ha egy titkosítással bármilyen kapcsolatban álló biztonsági probléma merül fel, az első válasz: NSA. Jó ideje nem fedeztek fel olyan durva biztonsági rést, mint amilyen a FREAK (Factoring RSA Export Keys). Ez olyan hiba, ami szinte mindenkit érint. Mindenkit! Kész szerencse, hogy a problémára biztonsági kutatók figyeltek fel először. És a szálak természetesen most is az NSA-hez vezetnek. A Biztonságportál összeállítása a botrányról.

Ismét a titkosított kommunikáció a ludas

Az mindig komoly probléma, ha a titkosított kommunikációs kapcsolat kulcsa, az SSL/TLS protokollokban vagy az azokat támogató alkalmazásokban találnak biztonsági rést. Nem véletlen, hogy amikor felfedezték az OpenSSL-ben a Heartbleed sebezhetőséget, majd nem sokkal később egy kisebb hatású hibát, valamint a szintén tavaly feltárt POODLE sérülékenységet, a fél világ összeszaladt. Ezek ugyanis weboldalak és eszközök millióit tették teljesen védtelenné a külső támadásokkal szemben.

A FREAK azonban, amely az SSL/TLS protokollokat veszélyezteti, minden eddiginél durvább. Ráadásul nem is új keletű a probléma. Története visszanyúlik az 1990-es évekre. A fejlesztőknek az amerikai, nemzetbiztonsági megfontolásokból bevezetett exportkorlátozások miatt ugyanis gyengébb titkosítási eljárásokat is be kellett építeniük az alkalmazásaikba, már ha azt akarták, hogy a szoftvereiket az USA-n kívül lehessen értékesíteni. Az SSL-be akkor belekerült egy olyan üzemmód, amelynek révén 512 bites – akkor még viszonylag erősnek számító, de ma már kifejezetten gyenge – RSA kulcsokkal lehetett megvalósítani a kommunikáció védelmét.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezt a 90-es évek elején még valóban nehéz volt feltörni, de az NSA-nak már akkor is elég erőforrása volt ahhoz, hogy viszonylag gyorsan törjön egy ilyen erősségű titkosítást. Így a kecske – a keresedelmi szempontból fontos biztonsági követelmények – is jóllakott, és a káposzta is megmaradt – azaz az USA nemzetbiztonsági érdekei sem sérültek.

A FREAK erre az úgynevezett "export módra" épül, amit – főként kompatibilitási okok miatt – az elmúlt évtizedben sem vettek ki az SSL-implementációk többségéből.

Így zajlik a támadás

A FREAK-re épülő támadási lehetőség voltaképpen azt használja ki, hogy egyes eszközök, szoftverek rávehetők arra, hogy ezt a gyenge titkosítási eljárást használják még akkor is, ha alapértelmezésként amúgy jóval biztonságosabb módon teremtenének kapcsolatot egymással. Így a támadók sokkal könnyebben hallgathatnak le vagy manipulálhatnak titkosított adatforgalmakat. A módszer nagyjából úgy képzelhető el, hogy amikor a böngésző (kliens) elküld egy kérést a szervernek – alapesetben erős titkosítással –, a támadók belenyúlnak ebbe az üzenetbe, úgy módosítják, mintha az 512 bites titkosítást kérné a kliens. A szerver válaszát a támadó elfogja, visszafejti (lásd lentebb), és onnantól máris egy nem titkosított kommunikációt lát.

A FREAK azonban másra is lehetőséget ad. Kiderült, hogy például a Facebook JavaScript SDK-jának felhasználásával is lehet visszaéléseket elkövetni ún Cross-site scripting (XSS) típusú támadások révén. (A sok millió weboldalakra beágyazott like gombot kiszolgáló connect.facebook.net oldalt, amely szintén sebezhető volt, már kijavította a Facebook.)

Órákat nyernek a támadók

Bár azt nehéz pontosan megmondani, mennyi idő kell egy a FREAK által lebutított tikosítás feltöréséhez, becslések vannak. A kutatók szerint, ha valaki 50 dollárért bérel virtuális gépeket az Amazon Elastic Compute Cloudon (EC2), 12 óra alatt kezében van a törés. Ha 100 dollárt szán rá, akkor 7 óra alatt is végezhet. És ha megvan a törés, jöhet az ún. közbeékelődéses (MiTM – Man in The Middle) támadás, amivel lehallgathatja vagy kompromittálhatja a kiszemelt szerver és a kliensek közötti adatáramlást.

A FREAK – a Heartbleedhez és a POODLE-hez hasonlóan – óriási károkat okozhatna. Az első felmérések szerint ugyanis a világ legnépszerűbb egymillió weboldalának több mint 12 százaléka volt sebezhető. Ebbe a 12 százalékba tartozott például az americanexpress.com, a groupon.com, a bloomberg.com, a marriott.com, de még az IBM, a Symantec, sőt hogy a dolog poénos is legyen, ott van az whitehouse.gov és az NSA publikus webhelye is. De sebezhetőek a Mac OS X-es Apple-gépek, valamint az iOS-es és androidos eszközök is.

A mai állás szerint egyébként a legnépszerűbb weboldalak körében 9,5 százalékra csökkent a sebezhetők aránya. Ugyanakkor a web egészét nézve rosszabb a helyzet. A kutatók szerint ugyanis a világ összes HTTPS szerverének 26,3 százaléka fertőzött. Még nagyobb a fertőzés azoknak a szervereknek a körében, melyeknek a tanúsítványát a böngészők biztonságosnak ítélik: 36,7 százalék.

Már készülnek a javítások

Figyelem! Az OpenSSL korábbi verzióit is sújtja a FREAK, ezért minden OpenSSL-t használó szervert és eszközt frissíteni kell. Ezeken a "CVE-2015-0204" jelzésű biztonsági rést kell befoltozni az OpenSSL 1.0.1k, 1.0.0p vagy 0.9.8zd verzióira való váltással.

A Google gyorsan reagált: elkészítette a szükséges javításokat, amelyeket a gyártók – jó esetben – már terjesztenek is, de az Apple például a jövő hétre ígérte a megfelelő patch-ek kiadását.

Ezen a weboldalon mindent megtudhat a probléma kezelésének aktuális állásáról, itt pedig a legveszélyeztetettebb oldalakról közölnek listát. Érdemes időnként ránézni ezekre.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.