Sosem kellemes feladat a vezetők számára a kommunikáció, ha egy nagyvállalat éppen dolgozói tetemes részének elbocsátására készül. Szerencsére egy Microsoft-szintű szervezetben ezt nem is önállóan kell kidolgozni, hiszen PR-szakértők, HR-esek hada áll rendelkezésre, hogy a kellemetlen kötelezettségeken a lehető legkevesebb súrlódással sikerüljön végigszlalomozni. Ennek fényében különösen furcsa, hogy volt képes Stephen Elop, a Nokia Devices & Services vezetője egy olyan körlevelet küldeni a divíziójára jutó 12,5 ezres leépítésről, amely a kommunikációs hibák állatorvosi lova. Bizonyosan tankönyvekbe kerül - mármint a legendás felsülések fejezetbe.
Hello there
Már a rendkívül terjengős, elcsépelt topmenedzseri lózungokkal nehezített dolgozói tájékoztató indítása is nagyon erős. Az angol Hello there beköszönést magyarul nehéz pontosan visszaadni, de a körülbelül a Szevasztok kategóriájába eső megszólítás minden, csak nem a megfelelő kezdés egy történelmi leépítésről szóló levélnél. Ami a péntek délutáni vállalati parti meghívójánál oké, az vérlázító, amikor ennyi ember megélhetéséről van szó.
Ezt követően viszont Elop átvált a menedzseri szakzsargon legmagasabb szintjére és hosszasan, ám felettébb unalmas stílusban ecseteli a cég jelenlegi helyzetét és várható jövőjét. Elképzelni sem tudjuk, mindez mennyire érdekelhette annak a részlegnek a munkatársait, akiket leginkább sújt a cég összesen 18 ezer dolgozóját érintő leépítés.
Egészen a 11. bekezdésig kell várni arra, hogy a vezető említést tegyen, mintegy mellékes apróságként a 12,5 ezer embert érintő elbocsátási tervről. Ezt elintézi annyival, hogy nagyon nehéz döntésről van szó, amúgy meg tervben van a kirúgottak valamiféle közelebbről meg nem nevezett jóvátétele. Innen gyorsan ismét a fényes jövőre vált a kamera, majd pár sorral később arról is értesülhetnek a kollégák, hogy az átalakítás részleteiről közvetlen feletteseiktől remélhetnek további információkat.
Figyelem, empátia és Komaron
Érthetetlen, hogy ez a levél, amely tucatnyi ember kezén kellett átmenjen az élesítésig, miként képes ennyire érzéketlenül fogalmazni. Elop egyetlen köszönömöt nem mond a távozóknak, egyszer nem említi, hogy nélkülük idáig nem jutottak volna, nem fejezi ki sajnálatát a kényszerű, ám a vállalat túlélése szempontjából elkerülhetetlen leépítések miatt.
Bár valószínűleg csak a magyar olvasónak böki ki a szemét, de a tájékoztatóból áradó nemtörődömséget pompásan példázza az átszervezés áldozatául esett komáromi Nokia-gyár konkrét említése is. Igazából azt sem tartjuk megengedhetőnek, ha egy vállalat a saját gyárának otthont adó település nevét ékezetek nélkül írja, csak mert az angol nyelv ilyet nem használ, de a Komaron, Hungary írásmóddal még ennél is mélyebbre sikerült süllyedni.
Az Android is repül
A selyemzsinórt kapó munkatársakat már nyilván nem izgatja, de némi hasznos információt azért ki lehet hámozni a terjengős mondatfüzérek közül. A Microsoft mobilkészülékes stratégiája szerint a jövőben megszabadulnak az Androidtól. Az eddig androidos, de MS szolgáltatásokra épülő, olcsó Nokia X család mobiljai Windows Phone rendszert kapnak és a belépőkategóriát fogják megcélozni, mivel Elopék ebben a szegmensben látják a nagy lehetőséget. A Lumia-vonal a jövőben sokkal inkább a csúcskészülékeket fogja jelenteni, az Asha termékvonal pedig valószínűleg megszűnik, bár erre egyértelmű utalást egyelőre nem tettek a vállalat képviselői.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak