A Samsung jövőképében mindent körbevesz és behálóz a mesterséges intelligencia.

Alapvetően különbözött a Samsung CES-en tartott sajtótájékoztatója a korábbi évek gyakorlatától. Míg az elmúlt években a dél-koreai elektronikai konszern egy-két termékét kiemelve népszerűsítette magát, ezúttal más volt a koncepció. A háztartási elektronikában is otthonosan mozgó vállalat ezúttal arról próbálta meggyőzni az érdeklődőket, hogy a jövő most már tényleg az egymással folyamatosan kapcsolatban levő készülékeké.

Saját, de nem teljesen zárt ökoszisztéma

Ha első blikkre ismerősnek tűnik a sztori, az nem véletlen. A Samsung nem is erőltette meg magát, hogy nagyon elrugaszkodjon a dolgok internetének koncepciójától, annyira nem, hogy még a mozaikszó (IoT) is maradt. Annyi a változás, hogy immár a dolgok intelligenciájaként hivatkozik az ismert fogalomra.

Nem először próbálkoznak komplett ökoszisztéma létrehozásával a dél-koreaiak. Ám, míg korábban rendre kisiklott valahol út közben ez a szerelvény, és nem tudták elérni azt az összetettséget, amit például az Apple nyújt (iOS, Mac, Apple TV, Watch stb.), addig 2018-ban nagyon bíznak az áttörésben. Ennek fő kulcsa az Amazon Alexájához hasonló mesterséges intelligencia, véli a Samsung.

Nem először foglalkozunk a Bixby-vel; a távol-keleti vállalat MI-je először a Samsung Galaxy S8 kapcsán mutatkozott be. Nem csupán hangvezérlést tesz lehetővé, hanem azokat kontextusba helyezve elemzi. Tanulni is képes, a felhasználói szokások megjegyzésével egyre személyre szabottabb válaszokat ad. Ennek során, ha szükséges, figyelembe veszi a napszakot és az időjárást, vagy a helyet, ahol tartózkodunk. Nyelvek fordításával is megbirkózik, értelemszerűen először az angol és a koreai között tudja nyújtani ezt a szolgáltatását, írtuk még megjelenése kapcsán.

Ezúttal azonban még nagyobb fába vágta fejszéjét a gyártó: arra készül, hogy a mesterséges intelligencia segítségével elhozza a valódi okosotthonok korát. Ehhez természetesen saját termékeit és szolgáltatásait nyújtja a vállalat, elképzelésük szerint (a 35 százalékkal gyorsabb mosást nyújtó QuickDrive technológiát támogató) Samsung mosógép, hűtőgép dolgozik a háttérben, az MI pedig jelez (Samsung okostelefonon), ha felhasználói beavatkozásra van szükség, miközben az érintettek – természetesen Samsung - tévét néznek.

Szerencsére teljesen nem zárja le az ökoszisztémát a vállalat. A saját termékei mellett azokat is támogatja, melyek együtt tudnak működni a SmartThing felhővel. Így például a csatlakozott autók kapcsán használt Harman-féle Ignite felhőszolgáltatással. De akár okosórával is kapcsolódhat a 21. századi ember otthoni felhőjéhez, hogy azon keresztül változtasson például a belső fényviszonyokon vagy hőmérsékleten.

A cég eszközeinek 90 százaléka egyébként már ma is internet-képes. 2020-ra pedig mind azzá válik, hangzott el az ígéret a Las Vegas-i konferencián. Ekkorra mindegyik el lesz látva a Bixby-vel is.

Azért nem maradtunk tévék nélkül

Önmagát erősítővé válhat a koncepció, ha sikerül figyelemfelkeltő (és megfelelően árazott) termékekkel megragadni a leendő vevőket. Két-három Samsung terméknél már lehet értelme a dél-koreaiak által elképzelt okosotthon koncepciónak, ami szinte predesztinálja, hogy a következő vásárláskor is figyelembe vegye a családi költségvetés döntéshozója a távol-keleti termékeket.

Ezek pedig a CES-re időzítve újultak meg, illetve álltak elő eddig sosem látott formában. Utóbbi csoportba tartozik például a nemes egyszerűséggel csak „A Fal” (The Wall) nevű televízió, mely kisebb, modulárisan egymásba illeszthető darabokból áll. Ha a felhasználó csak egy egyszerű készüléket szeretne a konyhába, akkor elég pár panel, de ha arra van igénye, a fél falat is beboríthatja vele (innen ered elnevezése).

A vállalat legjobb képminőséget kínáló tévéi már mind QLED-et használnak, melyeket kifejezetten az OLED technológia vetélytársának szán a gyártó (érdekes, hogy utóbbit csak mobil eszközeiben alkalmazza). Ennek köszönhetően például a Q9S, melyet a szöuli elektronikai konszern a világ első, 85 inches képátlóval rendelkező, 8K-s felbontásra képes, mesterséges intelligenciával ellátott tévéjének nevez, az eddig megszokott képminőséghez képest még megkapóbb látvánnyal kényezteti az emberi szemeket. Még a 4K-s felbontások megjelenítése is jobbá válik rajta, ígéri a Samsung.

Konzumer tech

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.