A mobilpiac növekedési üteme lassul, a tabletek viszont egyre nagyobb lendületbe kerülnek.

Miközben a CES-en megállás nélkül mutatkoznak be az új termékek, technológiák, kísérleti eszközök, addig a kutatócégek azzal vannak elfoglalva, hogy megjósolják a 2014-es év alakulását. Ahogy tavaly, úgy ebben az évben is kiemelt szerepet kapnak a mobileszközök, hiszen az okostelefonok, a táblagépek, ultrabookok idén is hajtani fogják a piacot, és vásárlásra késztetni a felhasználókat.

A táblagép viszi a prímet

A Gartner az IT eszközök 2014-es szereplésére vonatkozó jóslataiban az előbb említett készüléktípusokhoz hozzácsapta még a PC-ket is, amelyekből az elemzők szerint összesen 2,5 milliárd darabot fognak értékesíteni idén. Ez a 2013-a évhez képest 7,6 százalékos növekedést jelent, vagyis a növekedés nem látványos ugyan, de legalább érzékelhető lesz. A kutatók az eredmények között szerepeltetik az operációs rendszerek arányát is, amiből kiderül, hogy 2014-ben 1 milliárdnál is több Androiddal szerelt készülék talál gazdára.


A készülékpiac tehát továbbra is fejlődik, a szédületes növekedési iram azonban némileg visszaesett, aminek az elsődleges oka az, hogy a vásárlók inkább a középkategóriás, megfizethető készülékek felé hajlanak. Ezt a trendet jól alátámasztja az a várakozás, mely szerint 2017-re az androidos készülékek 75 százaléka a fejlődő országok piacain kerül majd használatba. A Gartner elemzői csak erősítik azt az egyébként is érezhető változást, mely szerint a felhasználók a tartalomfogyasztási és -létrehozási szokások megváltozásával egyre jobban a hibrid, és egyéb mobil készülékeket részesítik előnyben, míg az asztali gépek és a notebookok kevésbé érdeklik őket.

Foytatódik az Android egyeduralma

A mobilok (okos, nem okos egyaránt) továbbra is brutális mennyiségben kerülnek piacra ebben az évben, ami 1,9 milliárd darab készüléket jelent. Ez csak 5 százalékos plusz lesz tavalyhoz képest, így a számottevő növekedést (54%) ezúttal a tabletek, a hibrid gépek fogják hozni a következő hónapokban. Az igazi nagy ugrást ezeken belül a táblagépek viszik véghez: az átlagos értékesítési ár csökkenésének köszönhetően a 47 százalékkal több kel el belőlük, mint tavaly, illetve köztük is a kisebb kijelzővel szerelt modellek lesznek a népszerűbbek. A PC-kkel kapcsolatban nem meglepő módon visszafogottak a várakozások, ami a Gartner esetében 278 millió eladott gépet (7%-os csökkenés) jelent 2014-ben.


Ami az operációs rendszerek harcát illeti, ott sok meglepővel nem fogunk találkozni idén, hacsak azzal nem, hogy az Android első ízben lépi át az 1 milliárdos felhasználói bázist 2014 során. A 26 százalékos növekedés egyértelműen annak köszönhető, hogy a megfizethető készülékek nagy részén ez a rendszer fut, és a fejlődő országok bekapcsolódásával ez az irány a jövőben is erősödni fog. Míg a Windows és az Apple oprendszereinek esetében nem lényeges, de kimutatható növekedést prognosztizál a Gartner, addig a Chrome OS egészen nagyot fog ugrani 2014-ben. A számok szerint 1,8-ról 4,8 millióra nő a Chromebookok száma, ami 2015-re tovább duplázódik. 

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.