Konferenciával ünnepelte 20. születésnapját a Vezető Informatikusok Szövetsége – az MTA Akadémia Klubban akadémikus előadásokkal.

Ha a lényeget nézzük, ugyanazokkal a problémákkal kell szembenézniük az IT-vezetőknek, mint húsz éve, ám a részletekben sok minden megváltozott. Ez a sebességben mutatkozik meg a leglátványosabban. Mint azt Bödör László, az OTP Mobil CIO-ja, a záró panelbeszélgetésben mondta, a felhasználók türelmi ideje minimálisra csökkent, hogy nem szeret és nem akar várni, legyen az vásárlás, banki átutalás vagy bármilyen más online művelet.

Röviden így lehetne összegezni a Vezető Informatikusok Szövetsége (VISZ) huszadik születésnapja alkalmából rendezett konferencia tanulságait, amelynek előadásai igazodtak a helyszín szelleméhez. Az előadók többsége ugyanis az akadémiai szférából, pontosabban a legjobb magyar egyetemek valamelyikéről érkezett, és olyan aktuális kutatásokról beszélt, melyek az infokommunikációs technológiákra is hatnak.

Állandóság és változás

A programot Takács Tibor, a VISZ elnöke nyitotta meg, majd Mester Sándor, Computerworld lapigazgatója, a szervezet alapításának kezdeményezője helyezte történeti összefüggésbe a VISZ megalapítását. Juhász Miklós, a Stratis vezető partnere – aki szintén ott volt az alapítók között, akkor még a Pannon GSM CIO-jaként – pedig azt tekintette át, hogy mennyiben változott a CIO-k vállalati szerepe és feladata az elmúlt húsz évben. Előadásának végkicsengése lényegében megadta a konferencia alaphangját. A lényeg ugyanaz, mint húsz éve: az üzlet segítése. Az pedig, hogy ez a támogatás milyen módon valósul meg, hely- és iparágfüggő.

A technológia változás sebessége ugyanakkor komoly kihívás a szervezeteknek – és ezáltal a CIO-knak, így igencsak felértékelődik a jövőállóság – kapcsolódott Juhász Miklós előadásához a Corvinus Egyetem oktatási rektorhelyettese, Szántó Zoltán, akik az egyetem Szociológia és Társadalompolitika Intézetén belül 2016-ban létrehozott Jövőképesség-kutató központ munkatársa. A rektorhelyettes hangsúlyozta is: a központ elnevezése nem véletlen, nem jövőkutatással foglalkozik. A jövőképesség egy olyan tulajdonság – mondta a rektorhelyettes –, amely biztosítja, hogy egy entitás fennmaradjon. Ez azonban a folytonos változás képességét jelenti.

Magáról a jövőkutatásról, pontosabban annak módszertani hátteréről Hideg Éva egyetemi tanár beszélt. A jövőkutatás a múlt és a jelen adatai alapján próbál becsléseket adni a jövőre. A Corvinus egyetem oktatója szerint az információtechnológia legújabb módszerei, mindenekelőtt a big data és az adatbányászat nagy segítséget nyújt a jövőkutatóknak. Különösen a változások mintázatainak feltárásában segítenek.

Határterületek az informatikában

A Pázmány Péter Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának docense, Iván Kristóf a bionika és az informatika kapcsolatát mutatta be. A bionika az ő felfogásában az a határterület, ahol a biológia és az elektronika összeér.

Az oktató szerint az egyik legérdekesebb terület az ember-gép interfészek kérdése. Több példát is hozott arra, amely ennek a problémának a megoldására irányult. Mint mondta, bár komoly eredményeket ért el ez a tudományterület, de például az agyműködéssel vezérelhető protéziseknél is nagyon sok a megoldandó feladat, hogy valóban használható legyen.

Szintén egy aktuális kutatási területről, az önvezető autók problémaköréről beszélt Kiss Domokos, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának Alkalmazott Informatika Tanszékének oktatója. Mint mondta, az önvezető autók fejlesztése szerteágazó probléma. Bár látványos sikereket értek el a fejlesztő cégek, például a Google vagy a Tesla, egyelőre még több lépcső is van az autonóm autóig. A következő lépcsőfok az lesz, amikor az embernek csak akkor kell beavatkoznia, amikor az autót irányító rendszer nem tudja optimálisan megoldani a közlekedési helyzetet. Ez azonban felvet egy komoly dilemmát, ugyanis itt belép az ún. túlzott bizalom paradoxona. Az ember nagyon hajlamos bízni a technológiában. Ha az autó egy ideig megbízhatóan működött önállóan, hiába írja elő a kézikönyve, hogy figyelnie kell a vezetőnek, hogy bármikor beavatkozhasson. Csakhogy minél kisebb százalékban kell figyelnie a vezetőnek, annál veszélyesebbé válnak az autók, mert a vezető annál kevésbé lesz kész arra, hogy bármelyik pillanatban visszavegye az irányítást az automatikától.

Kiss szerint egyébként továbbra is kérdés, hogy a teljes automatizáció – amiben a Google is gondolkodik – megvalósítható-e, vagy csak egyre fejlettebb ún. vezetéstámogató rendszerekkel élünk majd együtt.

Pataricza András egyetemi tanár, a BME Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszékének oktatója BME-n folyó blockchain-kutatásokról beszélt. A bitcoin elosztott főkönyvi rendszere nem csak pénzügyi területen használható, hanem olyan helyen is, ahol fizikai eszközök, például okosmérő eszközök is bekapcsolódnak, ráadásul a rendszerek szabályozási költsége is radikálisan csökkenthető. Egy angol példát említett, ahol 65 millió fogyasztót szolgál ki 62 erőmű elektromos árammal. Az angol fejlesztés a rendszertervezés fázisában van, ahol már elkészültek az első szimulációk is.

Maga a kód nagyon egyszerű, és nem is az a lényeg Pataricza szerint, hanem a mögöttes logika, ami bármilyen területen a folyamatok gyorsítását, titkosságát és hamisíthatatlanságát biztosítják.

Így lesz valóság a virtuális valóság

Az utolsó előadás, melyet Takács Barnabás, a Drukka Startup Factory kutatója tartott, a virtuális és a kiterjesztett valóság világába engedett bepillantást, meglehetősen látványosan, hiszen a szakember gépe előtt állva gesztusokkal vezérelte a prezentációját.

Takács, aki tizenöt éve foglalkozik a területtel, hangsúlyozta: egyelőre a VR nem váltotta be azokat a piaci reményeket, melyeket a piackutatók jósoltak, ennek ellenére globálisan nagyon nagy tőkét fektetnek a cégek ebbe a területbe, jóval nagyobbat – utalt vissza Pataricza András elődaására –, mint a szintén nagyon hájpolt blockchainbe. Csak a Facebook 2 milliárdot költ a VR-jellegű fejlesztésekre, az összes költés pedig több tízmilliárdra rúg. Mindez ráadásul olyan technológiára megy, aminek egy részéből még gyakorlatilag semmi sem látszik.

Miközben 2016-ra azt jósolták a piackutatók, hogy globálisan mintegy 15 millió VR-eszközt fognak eladni a gyártók. Ez azonban hiú remény volt. A HTC VR-eszközének eladásait például 2,5 millióra tervezték, ehhez képest eladtak belőle 140 ezret. Ennek ellenére Takács szerint a technológia tíz éves távlatban alapvetően fogja befolyásolni a kommunikációs kultúránkat.

Az AR annyival van jobb helyzetben jelenleg, hogy alapvetően B2B területen alkalmazható, így sokkal stabilabb üzleti modellt is lehet rá építeni.

Takács szerint egyébként ennek a két technológiának az egyik legnagyobb hatása az, hogy komplex, online és folyamatosan működő IT-infrastruktúrát követel meg rengeteg ahhoz kapcsolódó szolgáltatással. Maga a folyamat mindenkit érint, és a vállalatokat, illetve szolgáltatásaikat is át fogja alakítani.

Emögött társadalmi változások is állnak. A fiatalabb generáció már a 3D-s, virtuális térben játszódó online játékokon nőtt fel, ami átalakítja szemléletüket, de még a vezetői képességeiket is, hiszen jellemzően ilyen játékokban kisebb csoportok működnek együtt.

Egyelőre Takács szerint a virtuális világok még laposak és üresek, de mint fogalmazott, „koszosak, hogy valóságosabbnak tűnjenek”.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.