A régióban és a magyarországi mobilszolgáltatók közül is elsőként vezeti be a hűségidőtől független készülékcserét a Telenor. Az operátor döntését a lakossági előfizetők körében végzett felmérés előzte meg.
Dinamikus piac, merev hűségidős rendszer
Ez azt támasztotta alá, hogy az egyre gyorsabban, dinamikusabban változó mobilpiacon még szembetűnőbb a hűségidős rendszer merevsége, főleg annak a készülékcserére vonatkozó része. Az okostelefonok ez alatt az idő alatt nemcsak technológiailag avulnak el, hanem a sokféle alkalmazásnak köszönhetően fizikailag is jobban elhasználódnak - érveltek a döntés mellett a szolgáltató mai tájékoztatóján.
Christopher Laska, a Telenor vezérigazgatója a bejelentés kapcsán azt emelte ki, hogy idén már a második olyan programot vezetik be, amely nagyobb beleszólást ad az előfizetőnek a szolgáltatóval fennálló szerződéses viszonyába. Mint korábban lapunk is beszámolt róla, a vállalat februártól bevezette a teljesen személyre szabható díjcsomagok rendszerét, ehhez társul július közepétől a hűségidőtől független készülékcsere programja. A Telenor tapasztalatai szerint egyébként az előfizetők nem elhanyagolható része egy-másfél év után cserélne.
Beszámíthatóak a régi készülékek
Ennek részleteiről kérdeztük a bejelentést követően a cég szakértőit. Megtudtuk, a tetszőleges időben választható készülékcserére a havidíjas lakossági ügyfelek jogosultak. A telefonváltás költségeit befolyásolja a hűségszerződés alapjául szolgáló tarifacsomag, a még hátralévő hónapok száma, vagyis az minél kevesebb, annál olcsóbb a készülékváltás. A szolgáltató, ha az ügyfél úgy akarja, a készülékcsere díjába beszámítja a leadott telefon aktuális értékét is, ami függ az adott eszköz műszaki állapotától.
A Telenor egy átlagos váltás költségeként a következő példát hozta fel. Egy jó állapotú, nem karcos kjelzőjű 12 hónapos Samsung Galaxy S4 mini beszámítása után a Samsung Galaxy A3 készülék újabb két éves hűséggel, MyTariff L díjcsomag választása esetén 916 forintért vihető el. (Két év hűségidő vállalásával ez a díjcsomag jelenleg havi 10 ezer forintba kerül.)
Ha nincs beszámítható telefon, a készülékcsere online is lebonyolítható, az új okostelefon kiszállítása pedig díjmentes. A készülékcserével amúgy újraindul a hűségidő, abban az esetben is, ha az ügyfél nem vált másfajta tarifacsomagra, hanem a korábbi konstrukciót viszi tovább. Feltéve, hogy meglévő csomagját még árulja a Telenor, mert ha nem, akkor kötelező új díjcsomagot választani. Az előfizető dönthet arról is, hogy az új telefont egy összegben, vagy részletre kívánja megvásárolni.
A hűségidőn belüli okostelefoncsere csak a hang-, illetve a kombinált hang- és adatalapú előfizetésekre vonatkozik, a tisztán adat alapúakra nem, és így értelemszerűen nem vonatkozik a táblagépekre, modemekre sem, ezek cseréje csak a hűségidő lejárta után lehetséges. Kérdésünkre, hogy mit kezd a szolgáltató a használt készülékekkel, azt a választ kaptuk, hogy az eszközcserét külső cég bevonásával végzi a Telenor, a partner pedig maga dönt azok további sorsáról.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak