A három évvel ezelőttinél lényegesen kisebb felhajtással zajlott a szervezet elnökválasztása.

Harmadik ciklusát kezdheti meg az IVSZ elnökeként Laufer Tamás. A három évvel ezelőtti elnökválasztáshoz képest csendben zajlott le tegnap a szervezet közgyűlése, amelynek egyik fontos pontja volt az elnökválasztás. Három éve Laufer mellett négyen is bejelentkeztek a posztra: Budafoki Róbert akkori T-Systems vezér, Hegedűs Gábor, aki akkor a Kancellár.hu vezérigazgatói posztját töltötte be, a Microsoft Magyarországot vezető, Papp István, valamint a Kancellár.hu elnöke, Papp Péter. A visszalépésekkel és erős kampányokkal színesített választási procedúra után végül Laufer Tamásnak szavazott bizalmat a közgyűlés.

Most ellenjelölt nélkül indulhatott az újabb ciklusra az elnöki posztot hat éve betöltő Laufer Tamás, akinek a közgyűlés újabb három vére szavazott bizalmat. Információink szerint az elnökválasztó közgyűlés iránt most kevésbé is érdeklődött a szakma, a résztvevők száma mintegy felel volt a három évvel ezelőttinek.

Lépéskényszerben a gazdaság

Laufer megválasztása után arról beszélt, hogy míg az IVSZ feladata az elmúlt időszakban az evangelizáció volt, azaz fel kellett hívnia figyelmet arra, hogy a digitális gazdaság nem egy jövőkép, hanem a jelen, addig ma már digitális lépéskényszerben van az ország.

Legfontosabb feladatként a szakemberképzés fejlesztését, valamint az IT-iparágban dolgozó hazai kkv-k megerősítését jelölte meg. Ennek fontos eszközei lehetnek Laufer szerint az IoT- és Ipar 4.0-kompeteciaközpontok, melyek összekapcsolják a problémát ismerő egyéb iparágak képviselőit és a megoldást fejleszteni képes IT vállalkozásokat. A folyamatba be kell vonni az egyetemi, akadémiai, állami és piaci szereplőket egyaránt – fogalmazott az újraválasztott elnök.

Az IVSZ állandó szakmai partnere a kormányzatnak – hangsúlyozta a közgyűlésről kiadott közlemény. Ennek jegyében vett részt a közgyűlésen Czunyiné dr. Bertalan Judit digitális tartalom-fejlesztésért felelős kormánybiztos, Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos, valamint dr. Solymár Károly infokommunikációért felelős helyettes-államtitkár is.

Egyelőre programalkotásban jeleskedtek

Az IVSZ már az évezred első évtizedének végétől aktívabb szerepet kért – és részben kapott is – az IKT ipart érintő szakmapolitikai döntések alakításában. A 2010-es választások, már Laufer elnöksége alatt bekapcsolódott a Digitális Megújulás Cselekvési Terv kialakításába. Erre az időszakra esik többek között a Minősített Informatikai Vállalkozás védjegy bevezetése. Emellett a szervezet már akkor elkezdett lobbizni azért, hogy a felsőoktatásban a mérnökképzés prioritást élvezzen. Elkezdődött egy a közbeszerzések hatékonyabb lebonyolítását segítő program is. Egyik szakmai műhelyében elkészült a cloud computing hazai terjedését is segítő egységes adatközponti fogalomtár, amelynek tavaly ősszel elkészült új kiadása cloud-fogalomtárral bővült, startup-támogató rendezvényt szervezett, mentorálási programot indított, és még sorolhatnánk.

Az elmúlt ciklusban a Századvég Gazdaságkutatóval karöltve dolgoztak ki egy új módszertant az IKT ágazat gazdasági szerepének mérésére, amely a korábbinál árnyaltabban mutatja az ágazat hatását a gazdaság egészére. A korábbi módszertannal szemben – amely a közvetlen hatás mellett csupán közvetett és indukált hatásokkal számol – figyelembe veszi a beszállítói, felhasználói, munkavállalói és beruházási hatásokat is.

Szintén tavaly jelent meg a Szövetség kiáltványa a digitális oktatási kiáltványa. Ugyanakkor sok jelből úgy tűnik, a szakma és politika továbbra is elbeszél egymás mellett. Az oktatás korszerűsítésében egyelőre főleg egyéni vállalati kezdeményezéseket látni, miközben 2010 óta folyamatosan zajlik a köz- és felsőoktatás átalakítása, amely egyelőre semmiféle megoldást nem ad az IKT szakma által megfogalmazott problémákra, különös nem az egyre krónikusabbá váló szakemberhiányra.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.