Az Európai Bizottság megbízásából készített tanulmány szerint a mobiltelefon tulajdonosoknak 47 százaléka nem használja a mobilinternet-elérést, ha másik uniós tagállamban tartózkodik. E-mail üzeneteit tízből csak egy előfizető kezeli külföldön is az otthon megszokott módon. Az utazók 28 százaléka viszont külföldön egész egyszerűen kikapcsolja a mobilját, és a felhasználók milliói állnak át a szöveges üzenetek használatára a telefonbeszélgetések helyett.
A díjmaximalizálás bevezetésének 2008-as kezdete előtti helyzethez képest azonban ez is hatalmas előrelépés. Azóta a hívások és a szöveges üzenetek díja 80 százalékkal csökkent, az adatroaming-díjak pedig egyes esetekben akár 91 százalékkal is alacsonyabbak lettek. A csökkenő díjaknak köszönhetően 2008 óta 1500 százalékkal nőtt az adatroaming használata.
Európa sok országában még mindig drágának tartják
A mobil adatszolgáltatások otthoni használatának folyamatos növekedésére való tekintettel különösen aggasztó tendencia az, hogy sok felhasználó külföldön tudatosan nem veszi igénybe a távközlési szolgáltatásokat, ami mind a telefonos alkalmazások fejlesztői, mind a mobilszolgáltatók szempontjából nem más, mint egy elmulasztott növekedési lehetőség – áll a kutatásról kiadott közleményben.
Neelie Kroes, az Európai Bizottság alelnöke, szerint az, hogy a felhasználók korlátozzák telefonhasználatukat, a távközlési vállalatoknak is rossz, de veszteségek érik a roamingdíjak többletköltsége miatt a vállalkozásokat és a mobiltelefonos alkalmazások fejlesztőit is. A roamingot az egységes piac anomáliájának tekinti Kroes, aki úgy fogalmazott, hogy a roaming "puszta léte is gazdasági képtelenség", bár azt is elismerte, hogy 2008. óta ezen a téren hatalmas eredményt sikerült elérni.
A megoldásra már megszületett az ún. "Connected Continent" bizottsági jogszabály-javaslat, amely azt célozza, hogy az Európai Parlament és a Tanács meg tudja teremteni a telefonhívások és az internethasználat egységes piacának feltételeit. A szabályozási kötelezettségek és piaci ösztönzők együttes alkalmazásával kell a mobilszolgáltatókat rávenni arra, hogy belföldi szolgáltatási csomagjaikat és díjszabásukat legkésőbb 2016-ig az egész unió területén belül minden fogyasztóra kiterjesszék.
A magyarok sem szívesen roamingolnak
A felmérés közzétett eredményei szerint a megkérdezett magyar felhasználók (1017 válaszadó) 59 százaléka soha nem hagyja el az országot. A roaming tehát csak a magyar felhasználók 41 százalékát érinti. A több-kevesebb rendszerességgel utazók 38 százaléka azonban egyszerűen kikapcsolja a mobilját, amíg külföldön tartózkodik. 12 százalékuk kikapcsolja az adatroamingot. 26 százalékuk vesz igénybe valamilyen speciális adatroaming szolgáltatást a szolgáltatójától. Kilenc százalékuk inkább vesz a célországban SIM-kártyát, és azt használja, míg 8 százalékuk inkább valamilyen Wi-Fi kapcsolaton keresztül éri el a netet, illetve a válaszadók 5 százaléka alkalmilag dönti el, hogy melyik módszert alkalmazza.
A teljes jelentés adattáblái letölthetők az Európai Digitális Agenda oldaláról.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak