Az amerikai elnökválasztás sokakat sokkoló eredménye után nem csak Kanada bevándorlási oldala szembesült ritkán látott rohammal, hanem egy email-titkosítással foglalkozó svájci cég is.

A ProtonMail követi Svájc semlegességi politikáját. Nem foglalunk állást Donald Trump mellett – és ellene sem” – nyilatkozta a helvét vállalat vezérigazgatója azelőtt, hogy felfedte volna szolgáltatásuk múlt heti felhasználóbázis-növekedését. Mint kiderült, az amerikai elnökválasztás után, durván megugrott az érdeklődés a ProtonMail iránt: rengeteg érdeklődés érkezett az Egyesült Államokból az olyan, magánszféra védelmét célzó szolgáltatások iránt, mint amit a svájciak kínálnak. (Egyébként nem ez az egyetlen hatás, amit a voksolás eredménye kiváltott.)

Andy Yen elmondása szerint a leendő ügyfelekkel folytatott kommunikációból egyértelműen kiderült, hogy Trump megválasztása ösztökélte a megbízható e-mailezési platformot nyújtó szolgáltatás felkeresésére őket. A válaszolók jelentős része az NSA (az amerikai nemzetbiztonsági hivatal) megfigyelési gyakorlata és a jövőben várhatóan fokozódó érdeklődése miatt szeretne egy olyan kommunikációs csatornát használni, amely a kíváncsiskodók elől nyújt menedéket.

Trump kampánybeszédjei során rendszeren elhangzott újságírók, politikai vetélytársak, bevándorlók és muszlimok elleni állásfoglalás; amerikai oldalon létezik egy olyan aggodalom, mely szerint a hamarosan beiktatásra kerülő elnök új eszközöket is bevetne célpontjainak elérése és ellehetetlenítése érdekében. Ahogy az NSA jelenleg működik, a nyilvánosság felügyelő tekintete elől rejtetten, nagyon kevés jogi fennhatóság mellett, az amerikaiak aggódnak, hogy Trump ilyen irányú erőfeszítései rejtetten, láthatatlanul bontakozhatnak majd ki” – foglalta össze a ProtonMail vezérigazgatója.

Proton a hadronütköztető közelében

A szolgáltatás még 2014 májusában indult el, a CERN és az MIT kutatóinak együttműködése eredményeként. Tulajdonképpen a ProtonMail létrejöttét a Snowden-incidenst katalizálta; az amerikai hírszerző szivárogtatásaiból ugyanis kiderült az NSA és más e-mailszolgáltatók közötti együttműködés néhány részlete. A svájciak ezért szerettek volna egy kormányoknak ellenálló, end-to-end (azaz már a végpontokon) titkosított e-mailszolgáltatást.

Annyira kedvelt lett a ProtonMail, hogy három nappal az indulás után várólistát kellett bevezetni, mivel a jelentkezők száma meghaladta a napi 10 ezret. A helyzet idén normalizálódott; a helvétek ismét bárki számára azonnal elérhetővé tették a regisztrációt. Kérdés persze, hogy meddig tartható fenn ez az állapot, ha az amerikai roham nem csillapodik.
 


A vállalat vezérigazgatója elárulta, hogy a szolgáltatás mindkét politikai oldal számára népszerű, balról és jobbról is vannak ügyfeleik. Ez azt bizonyítja, fejtegette Yen, hogy a magánszféra védelme nem liberális vagy konzervatív ügy többé, hanem olyasvalami, ami mindenkit érint, politikai nézeteitől függetlenül. Ezért fér el bárki a ProtonMail szárnyai alatt, függetlenül nemzetiségétől, politikai hovatartozásától vagy vallási elkötelezettségétől.

Szabadságunk csak technológiai fejlődés révén védhető meg, mint amilyen a végponti titkosítás, mely ellenáll a tömeges megfigyelési kísérleteknek. Kormányzatok jönnek-mennek, de a matematika titkosításban alkalmazott törvényei sokkal nehezebben változnak” – összegezte a ProtonMail CEO-ja hitvallását.

Biztonság

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.