A napokban jelentették be, hogy az Android O-t már függetlenítenék a hardvertől. Bármilyen jövőbeni hardveren futhat bármilyen jövőbeni Android-verzió.

Elengedné eddigi megközelítését a Google az új Android-verzióval. A márciusban fejlesztői preview-ban megjelent Android O-tól kezdődően a Windowsból is ismert módon, szabványos interfésszel kapcsolná össze az operációs rendszert és a hardverspecifikus drivereket. Ennek megvalósításáról szól a Treble projekt, melynek lényegét vezetője, Iliyan Malchev blogbejegyzésben ismertette.

Egy bonyolult folyamatot váltanának ki

Malchev először is elmagyarázza, hogyan implementálták eddig a telefongyártók az operációs rendszert. Egy szóval: bonyolultan. 1. A Google kiadta a legújabb kiadás forráskódját. 2. Ezt a chipgyártók hozzáigazították a saját hardvereikhez. 3. Ez a chipekhez igazított kódot kapták meg a készülékgyártó cégek, melyek azt módosították a készüléküknek megfelelően. 4. A készülékgyártók  és a szállítók a már kétszer módosított rendszert futtató készülékeiket tesztelik és hitelesíttetik. 5. Ha a készülék átment a hitelesítési procedúrán, van esély rá, hogy eljut a felhasználóig.

Ez a hosszadalmas procedúra egyben meg is magyarázza, miért okoz olyan nagy problémát az Android frissítése. Az Android ökoszisztéma alapja az, hogy ha valaki ír egy alkalmazást az általános Android API szerint, akkor annak futnia kell minden androidos eszközön (legalábbis egy verzión belül).

Ennek a kompatibilitásnak a kikényszerítésére szolgált a 4. lépés, azaz a tesztelés és a hitelesítés. Ettől el lehetett ugyan térni, csak az azzal járt, hogy az az eszköz, amely a kompatibilutási teszten megbukott, nem kapott hozzáférést a Play Store-hoz. A fejlesztői API-hoz kiadták a pontos dokumentációt (Compatibility Definition Document), ezt kellett minden gyártónak teljesíteni, amit a Compatibility Test Suite-tel a Google alaposan tesztel is. (Ez ma már több mint egymillió tesztet jelent.)

Ehhez képest a Treble projekt...

A Treble beiktat az Android Keretrendszer és az eszközspecifikus, jellemzően a chipgyártók által írt illesztőprogramok közé egy szabványos interfészt, amit a Google a Vendor Test Suite segítségével validál. Mivel így az operációs rendszer és a hardverspecifikus rész, azaz a driverek elválnak egymástól, az eszköz és az operációs rendszer is szabadon csereberélhető, hiszen együttműködésüknek csupán az a feltétele, hogy a két réteget összekötő interfész megfeleljen a szabványnak.
 

Így egyszerűsödik egy új Android-verzió kiadása

(Forrás: Google)


Ebben a felállásban egy új Android-verzió is igazodik a szabványos interfészhez, azt bármilyen hardverre fel lehet tenni, ami szintén kompatibilis az operációs rendszer által támogatott interfésszel. És ez mindaddig így lesz, amíg az interfész szabványát a Google nem módosítja. Ez a validációs folyamatot is gyorsítja, és akár a biztonsági frissítések kiadására is megoldást hozhat, amire a Google évek óta keresett hatékony megoldást.

A Google azt tervezi, hogy közzéteszi a Treble projekt teljes dokumentációját még a nyáron, az Android O indulásával egy időben a mobil operációs rendszer forrásait összegyűjtő oldalán.

Mobilitás

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.