Szerény mértékű bevételnövekedéssel, de jelentős profitcsökkenéssel indította az évet a Magyar Telekom. Az első negyedéves mutatókat Szabó János gazdasági vezérhelyettes kommentálta.

Az idei első negyedévben a csoportszintű bevétel a tavaly eladott Crnogorski Telekom nélkül, 1,6 százalékkal 140,5 milliárd forintra nőtt. A javulás elsősorban a mobil adatforgalom, készülékértékesítés, valamint a rendszerintegrációs és IT-bevételek növekedésének köszönhető. A mobil szegmens bevételei 2,7 százalékkal, 74,3 milliárd forintra nőttek, a vezetékes bevételek pedig 1,7 százalékkal, 47,5 milliárd forintra csökkentek.

Az összforgalommal szemben az eredménymutatók elmaradtak az egy évvel korábbitól, amit a menedzsment a fejlesztésekre és az ügyfélmegtartásra fordított átlagon felüli költések mellett a 2016 első negyedévi eredményeket segítő egyszeri tételekkel, vagyis egy infoparki ingatlan, valamint az Origo eladásának a hatásával magyaráz. Az EBITDA éves összehasonlításban 16,5 százalékkal, 38,3 milliárd forintra, az adózott eredmény pedig 54,6 százalékkal, 4,8 milliárd forintra csökkent az idei első negyedévben.

A jóléti alapcsomag várhatóan júliustól jöhet

A mobil szegmensben a korábbiaknál nagyobb volt a készüléktámogatás, amit az ügyfélbázis megtartása illetve bővítése miatt tartott szükségesnek a társaság – mondta Szabó János. Az időszak meghatározó lépéseként említette, hogy március végén megújult a mobilportfólió, lehetővé vált a hang- és adatcsomagok személyre szabhatósága. Megtudtuk azt is, hogy a kabinet által beígért digitális jóléti alapcsomag, hosszas kormányzati előkészítés, és többszöri időpont módosítás után a Telekomnál várhatóan július elsejétől válik elérhetővé.


A Magyar Telekom főbb negyedéves számai és idei célkitűzései


A mobilpiac kapcsán szó esett a Digi elmaradt tavaszi belépőjéről is, ami előbb-utóbb mindenképpen bekövetkezik. Láthatóan készülnek erre a lépésre, boltokat nyitnak, hálózatot építenek – fejtette ki a vezérigazgató-helyettes. Hozzátette, éppen ezért a verseny továbbra is erős marad az üzleti és feltöltőkártyás mobil szegmensekben, valamint a hármas csomagok árazásában is.

A vezetékes szegmensben is fontos az előfizetői bázis megtartása, növelése, ezt a célt többek között az új 1 Gbit/s szélessávú internetszolgáltatás megjelenésével is támogatni akarják. Ez azonban optikai hálózati technológiát igényel, ami a Telekomon belül egyelőre 700 ezer háztartás számára hozzáférhető.

Utcáról utcára folyik a harc az előfizetőkért

A vezérhelyettes elmondta, hogy idén további 270 ezer háztartást fednek le üvegszálas technikával ennek közel a fele már az első négy hónapban teljesült. Kiemelte, nagyon erős a vezetékes piacon folyó hálózatépítési hajrá is. A versenytársak is a minél nagyobb földrajzi elérésre törekszenek. A verseny azonban már jóval túl megy a hálózatépítésen, ahogy fogalmazott: az árakban is kiélezett, utcáról utcára folyó harc megy az előfizetőkért.

Mobilhálózat fejlesztésében a fókusz a 4G+-on van, ez legalább 300 Mbit/s sebességet nyújt, ami jelenleg a hálózat harmadán érhető el, és ami idén még 5-10 százalékkal bővülhet. További fejlesztési lépéseket igényel a 4G hálózat beltéri lefedettsége, ami most 87 százalékos, ezen kívül az év végéig be kell fejezni a 4G-s frekvenciatendernél vállalt kültéri 99 százalékos lefedettséget is, ami most 98 százalékos. Hiába országos léptékű a hálózat, a 4G-képes okos készülékek aránya még épphogy eléri az 50 százalékot.

Ami a további szolgáltatási szegmenseket illeti a leglátványosabban a rendszerintegrációs (RI) és információtechnológiai (IT) bevételek emelkedtek. A növekedés 11,4 százalékos volt és összességében 17,1 milliárd forintot hozott a közösbe. A jó teljesítmény lényegében két nagyobb közbeszerzési tendernek köszönhető. A cég nyerte el a FINA úszó világbajnoksághoz kapcsolódó infrastruktúra-telepítést, másrészt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek eszközöket szállított és részt vett a rendszer telepítésében is. A vezérhelyettes szerint az erős lendület kitarthat az év végéig is.

Partnerek bevonásával készülnek az IoT-korszakra

Szó esett a dolgok internetéhez (IoT) kapcsolódó fejlesztésekről, tervekről. Elhangzott, hogy elkezdődött az ezt megalapozó keskenysávú NB-IoT hálózat kialakítása is. Ennek a kiaknázásához partnerek bevonására is szükség van. Kérdésünkre Szabó János elmondta, hogy jelenleg a pénzügyi-, az egészségügyi-, a közlekedési-, illetve mostanában már az agrárszektor is érdeklődik, de a Telekom az államra is számít. Előbb azonban össze kell rakni még a hálózatot.

 

Piaci hírek

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.