Minél nagyobb a verseny és minél nagyobb a felhasználói bázis, annál erőteljesebb zuhanásba kezd a piaci árszint. Legalábbis ezt a képet mutatja a cloud szolgáltatások terepe, amelyen szinte permanens árháború zajlik. Tavasszal volt egy komolyabb adok-kapok a Google és az Amazon között, amelyet később a Microsoft is lekövetett egy árvágási manőverrel. Ősszel aztán megint a Google-ön volt a sor, hogy aztán erre néhány nappal ezelőtt ismét az Amazon válaszoljon. Ám ezúttal a sima díjcsökkentésnél kicsit fondorlatosabb módon igyekeznek kifogni a szelet a rivális vitorlájából.
Az a biztos, amit már kifizettek
Miután a keresőóriás idén már másodszor csökkentett kétszámjegyű tétellel a felhőből alapú infrastruktúrát biztosító Google Cloud Engine díjait, várható volt, hogy a hasonló szolgáltatást nyújtó Amazon Web Services (AWS) sem hagyja válasz nélkül a lépést. Az Amazon azonban ezúttal csak az előre lefoglalt kapacitást biztosító, úgynevezett Reserved Instance (RI) szegmens árlistáját frissítette, ám azt meglehetősen markánsan.
Az RI lényege, hogy az ügyfelek egy adott infrastruktúra-kapacitás igénylése esetén lényegesen kedvezőbb kondíciókkal kapják meg a csomagot, mint ha hasonló nagyságrendű szolgáltatást a konkrét, megvalósult terhelés alapján fizetnék. Ehhez minimum egy éves szerződésre van szükség, de az igazán komoly spórolás akkor válik valósággá, ha a partner egy vagy akár három évet előre ki tud fizetni.
Attól függ, honnan nézzük
A cloudos portfólió-menedzsmenttel foglalkozó RightScale össze is hasonlította az új díjszabást a Google nagyjából hasonló feltételekkel igénybe vehet csomagjával, a Google Sustained-Use megfelelő változataival.
A fenti táblázatban a Google árait az AWS egy év hűségidőszakot, de előrefizetést nem tartalmazó opciójával vetették össze. Amint az utolsó oszlopból látszik, itt minden esetben a kötöttségeket nem tartalmazó Google Sustained-Use jött ki győztesen. Igaz, a teljes képhez mindenképpen hozzátartozik, hogy főleg a komolyabb konfigurációk esetében az Amazon szolgáltatásai több technikai paraméterben is többet, jobbat nyújtanak a megrendelőnek.
Amint azonban emeljük a tétet, az AWS egyre vonzóbbá válik. A második táblázat már három éves hűséget és egy év díjának azonnali rendezését veti össze a Google termékével. Itt már komoly, 25-től közel 40 százalékig terjedő megtakarítás mutatható ki az AWS RI szolgáltatásainál. Ráadásul itt ugyanúgy érvényes a fenti kitétel, miszerint a nagyobb csomagok erősebb specifikációt tartalmaznak, mint a Google Sustained-Use portfóliójából leginkább összevethető változatok.
A röghöz kötés kockázata
A vállalati informatikai beruházásokról döntő vezetőknek azonban a csábító mínuszok mellett mindenképpen érdemes a kockázatokat is mérlegelni. Mint ahogy idén is láttuk, nemhogy három, de egyetlen év alatt is óriási mozgásra képes a cloud szolgáltatások piaca. Ha valaki hosszú időre elköteleződik némi kedvezmény fejében egy csomag mellett, amelynek egy részét ráadásul előre ki is fizeti, az a későbbiekben már sokkal szűkebb mozgástérrel rendelkezik az új, nyilvánvalóan kedvezőbb lehetőségek kihasználásában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak