Szinte már egy hónap sem telhet el, hogy valamelyik nagy cloud szolgáltató ne csapna alá az árainak. Ezúttal az Amazon reagált a Google lépésére.

Minél nagyobb a verseny és minél nagyobb a felhasználói bázis, annál erőteljesebb zuhanásba kezd a piaci árszint. Legalábbis ezt a képet mutatja a cloud szolgáltatások terepe, amelyen szinte permanens árháború zajlik. Tavasszal volt egy komolyabb adok-kapok a Google és az Amazon között, amelyet később a Microsoft is lekövetett egy árvágási manőverrel. Ősszel aztán megint a Google-ön volt a sor, hogy aztán erre néhány nappal ezelőtt ismét az Amazon válaszoljon. Ám ezúttal a sima díjcsökkentésnél kicsit fondorlatosabb módon igyekeznek kifogni a szelet a rivális vitorlájából.

Az a biztos, amit már kifizettek

Miután a keresőóriás idén már másodszor csökkentett kétszámjegyű tétellel a felhőből alapú infrastruktúrát biztosító Google Cloud Engine díjait, várható volt, hogy a hasonló szolgáltatást nyújtó Amazon Web Services (AWS) sem hagyja válasz nélkül a lépést. Az Amazon azonban ezúttal csak az előre lefoglalt kapacitást biztosító, úgynevezett Reserved Instance (RI) szegmens árlistáját frissítette, ám azt meglehetősen markánsan.

Az RI lényege, hogy az ügyfelek egy adott infrastruktúra-kapacitás igénylése esetén lényegesen kedvezőbb kondíciókkal kapják meg a csomagot, mint ha hasonló nagyságrendű szolgáltatást a konkrét, megvalósult terhelés alapján fizetnék. Ehhez minimum egy éves szerződésre van szükség, de az igazán komoly spórolás akkor válik valósággá, ha a partner egy vagy akár három évet előre ki tud fizetni.

Attól függ, honnan nézzük

A cloudos portfólió-menedzsmenttel foglalkozó RightScale össze is hasonlította az új díjszabást a Google nagyjából hasonló feltételekkel igénybe vehet csomagjával, a Google Sustained-Use megfelelő változataival. 

A fenti táblázatban a Google árait az AWS egy év hűségidőszakot, de előrefizetést nem tartalmazó opciójával vetették össze. Amint az utolsó oszlopból látszik, itt minden esetben a kötöttségeket nem tartalmazó Google Sustained-Use jött ki győztesen. Igaz, a teljes képhez mindenképpen hozzátartozik, hogy főleg a komolyabb konfigurációk esetében az Amazon szolgáltatásai több technikai paraméterben is többet, jobbat nyújtanak a megrendelőnek.

Amint azonban emeljük a tétet, az AWS egyre vonzóbbá válik. A második táblázat már három éves hűséget és egy év díjának azonnali rendezését veti össze a Google termékével. Itt már komoly, 25-től közel 40 százalékig terjedő megtakarítás mutatható ki az AWS RI szolgáltatásainál. Ráadásul itt ugyanúgy érvényes a fenti kitétel, miszerint a nagyobb csomagok erősebb specifikációt tartalmaznak, mint a Google Sustained-Use portfóliójából leginkább összevethető változatok.

A röghöz kötés kockázata 

A vállalati informatikai beruházásokról döntő vezetőknek azonban a csábító mínuszok mellett mindenképpen érdemes a kockázatokat is mérlegelni. Mint ahogy idén is láttuk, nemhogy három, de egyetlen év alatt is óriási mozgásra képes a cloud szolgáltatások piaca. Ha valaki hosszú időre elköteleződik némi kedvezmény fejében egy csomag mellett, amelynek egy részét ráadásul előre ki is fizeti, az a későbbiekben már sokkal szűkebb mozgástérrel rendelkezik az új, nyilvánvalóan kedvezőbb lehetőségek kihasználásában.

Cloud & big data

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.