A WSJ összeállítása szerint a befektetőkre vadászó startupok egyre lejjebb árazzák magukat, ahogy maguk a befektetők is egyre lejjebb értékelik a privát technológai cégekben szerzett részesedésüket.
Hirdetés
 

A jelenleg legmagasabban jegyzett technológiai startup, az Uber újabb befektetői pénzekhez jutott az elmúlt hónapokban, amivel a társaságba fektetett pénzek értéke összességében már a 7,4 milliárd dollárt is meghaladta, és ami több mint 50 milliárdra értékeli a vállalatot. A Wall Street Journal összeállítása szerint azonban az alternatív személyfuvarozási megoldásokban utazó Uber és a többi, nagyságrendekkel kisebb startup is kénytelen lesz összébb húzni a nadrágszíjat, ahogy a befektetők egyre óvatosabbak lesznek a tech szektorban.

Kezdik elveszíteni a varázsukat

A bőséges források apadására már többen is figyelmeztettek, köztük például a Microsoftot vezető Satya Nadella vagy a kockázatitőke-befektető Bill Gurley, akinek legutóbbi megszólalását a WSJ is idézi. A Benchmark partnere szerint az elmúlt hetekben már nyilvánvalóvá vált, hogy a befektetési alapok egyre gyanakvóbbak, és a startupok elvárásai is egyre alacsonyabbak, ahogy az alapok fokozatosan elkezdik leértékelni a privát technológiai vállalkozásokban birtokolt részesedéseiket.

Az elmúlt években mi is számtalan startupról írtunk, amelynek cégértéke már a korai befektetési körökben csillagászati magasságokba emelkedett, ám Gurley szerint egyre több példa akad a gátlástalan költekezésre és a profitábilitást célzó, világos útitervek hiányára. A befektetések robbanásszerű növekedése végül oda vezetett, hogy a befektetési alapok ebben az évben már egyértelműen a várakozásoknál gyengébb megtérüléseket könyvelnek el az exiteken, mivel a startupok túl magasra vannak értékelve ahhoz, hogy a nagyobb vállalatok simán felvásárolják őket.

Maga a Benchmark mindennek alapján annyira visszafogta a tevékenységét, hogy ma már szám- és összegszerűen is kevesebb befektetést eszközöl a technológiai szektorban, mint az elmúlt tíz évben bármikor.

Sokan játszanak az időhúzásra

A problémák forrása állítólag az, hogy a magánkézben lévő startupok a fenti okokból egyre tovább húzzák a tőzsdére menetelt, márpedig az ilyen vállalkozások cégértéke önmagában semmit sem jelent addig, amíg a befektetők nem vehetik ki belőlül a pénzüket egy cégfelvásárláson vagy az elsődleges nyilvános részvénykibocsátáson (IPO) keresztül. Gurley szerint viszont a nyíltpiaci befektetők által biztosított ellenőrzésére mindenképpen szükség van ahhoz, hogy egy vállalat nagykorúvá váljon, és a fenntartható működés útjára lépjen.

A WSJ hasonlata szerint az ettől ódzkodó startupok olyanok, mint egy futballista, aki a szerződéskötéskor bejelenti, hogy nem szeretne minden hétvégén nagy nyilvánosság előtt játszani. Márpedig a csak papíron létező kapitalizációra egyre több példa akad. Esetenként az is simán előfordul, hogy a tőzsdei megjelenés után egy vállalat kevesebbet ér, mint a nála jóval kisebb, de még a nyilvános részvénykibocsátás előtt álló vetélytársa.

Az üzleti lap jóslata szerint nagy változásokra számíthatunk a legmagasabban jegyzett startupok mezőnyében. Ezeket azonban még senki sem tudja megjósolni, így egyelőre mi is csak a Statista októberi összeállításával szolgálhatunk a legértékesebb startupok toplistájáról:


forrás: Statista.com

Piaci hírek

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.