A Morgan Stanley szerint a globális pénzügyi világban a sikeres karrierhez már összetett tudás, nevezetesen a STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) szemlélet szükségeltetik.
Hirdetés
 

A Morgan Stanley 1200 főt foglalkoztató budapesti irodájában dolgozók egyfelől kockázat- és pénzügyi elemző munkát végeznek, másfelől részt vesznek a cég globális informatikai rendszereinek a fejlesztésében és működtetésében. A hazai viszonylatban az egyik legnagyobb high-tech ipari foglalkoztatónak számító magyarországi iroda 10 éve alakult, az első években még célirányos pénzügyi, közgazdasági, illetve informatikai tudással rendelkezőket kerestek. A létszámát dinamikusan bővítő társaságnál ma már osztják a nemzetközi munkapiacon már ismert gyakorlatot,  miszerint a sikeres karriernek egyre inkább alapfeltétele az összetett tudás, az úgynevezett STEM-szemlélet.

Többet nyomnak a latban az alap kompetenciák

"A STEM tulajdonképpen különböző tudományterületek összekapcsolását is jelenti, a bankszektorban mindenképpen. Nem elég, ha egy programozó érti az informatikát, mert sokszor értenie kell a pénzpiacokat is. Az sem mindig elég ugyanakkor, ha valaki "csak" közgazdász, mert vannak olyan pénzügyi területek, ahol mélyebb folyamatmodellezésre is szükség van. A közös nyelv, az átjárhatóságot biztosító tudás pedig a matematika lehet" – összegezte a téma kapcsán tartott háttérbeszélgetésen Fogarasi Norbert, a Morgan Stanley budapesti irodájának a vezetője.

Így ma már az sem meglepő, hogy a pénzintézet budapesti irodája az üzleti életben szokatlan háttérrel rendelkező jelölteket, fizikusokat, matematikusokat is keres üres álláshelyeire. A globális pénzügyi világban is egyre összetettebb tudásra van szükség ugyanis, a gazdasági mellett elkél a programozói, matematikai és fizikai ismeret, és csak előny, ha valaki mindezt egy személyben tudja képviselni. Az informatikai területen sem elég, ha valaki jó fejlesztő, hanem legyen megfelelő problémamegoldó képessége, analitikus gondolkodása és vállalja a folyamatos tanulást.

A komplex pénzügyi termékekhez, a kockázatok és a haszon kvantitatív elemzéséhez absztrakt matematikai tudásra, informatikai, főként kódolási készségekre van szükség, de nem árt, ha az állásra pályázó rendelkezik kellő pénzpiaci ismeretekkel is.

"Magyarországon egyelőre az első két tudás található meg nagyobb számban, a harmadik viszont akár helyben is megtanítható" - magyarázta Fáth Gábor, a matematikai elemző csoport vezetője, aki példát mutatva az új modellhez maga is fizikusként csatlakozott a pénzügyi szolgáltató céghez.

A legfőbb elvárás a csapatban dolgozás készsége

A cégnél négy alap elvárás van a munkavállalóval szemben. Az első és legfontosabb a csapatban dolgozás képessége, a második az ügyfelekhez való hozzáállás, harmadik helyen a kreativitás, innovációs készség áll, végül a szándék a karitatív, önkéntes programokba való bekapcsolódásra.

Mivel rendelkezzen még a sikeres pályázó? Jó, ha a nyelvtudása, főként az angol, használható szintű, nemcsak papíron igazolt, a jelöltnek ennek bizonyítására a londoni iroda anyanyelvi szakemberével is kell interjúznia.
Ezzel egyben a jelentkező kommunikációs készségét is tesztelik, amiből a pénzügyi szolgáltató hazai szakembereinek a tapasztalatai szerint mi magyarok eléggé csehül állunk. Nemzetközi összehasonlításban még mindig nem tudjuk magunkat jól eladni, a prezentációs készségünk is hagy kívánnivalót maga után.

Az informatikai készségek terén is vannak még Magyarországon teendők. A Bitport felvetésére az irodavezető is egyetértett azzal a szakmai szervezetek és infokom cégek által indított kezdeményezéssel, hogy a hazai közoktatásban mielőbb az alaptanterv része legyen a programozás.  

Még többet női informatikusokból

"Jó lenne, ha és főként a műszaki, informatikai állásokra még több nő jelentkezne" – emelte ki az Fogarasi Norbert. Erre vonatkozó kvóta előírás nincs a Morgan Stanley-nél, de a globális vezetés is ezt támogatja. A budapesti iroda létszámának jelenleg a 35-40 százaléka nő, a vezetőségben az arányuk 30 százalékos.

Közösség & HR

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.