Már jövőre bővül az Invitel legnagyobb budapesti adatközpontja, a mintegy 1500 négyzetméteres Kozma utcai telephely. A cég ugyanis az utóbbi időben a vártnál több informatikai és energetikai vállalattal tudott szerverhoszting szolgáltatásról megállapodni és fogynak a kiadható területek – mondta egy az aktuális informatikati trendekről tartott háttérbeszélgetésen Javorniczky Áron, a vállalati és nagykereskedelmi üzletág vezérigazgató-helyettese.
Mielőtt kinőnék a Kozma utcát
Az Invitelnek jelenleg négy ilyen telephelye van Budapesten. A közel 3000 négyzetméter összterületről több száz ügyfelet szolgálnak ki. Jövőre további mintegy 500 négyzetméterrel növekszik az összterület. Ez már csak azért is látványos változás, mert két éve a teljes kapacitás kihasználtsága 50-60 százalékos volt.
Bár a szerverhosztingból származó bevételeket külön nem publikálja a cég, összehasonlításként elhangzott, hogy az infokommunikációs szolgáltatások ma már a teljes bevétel és az üzleti haszon 10 százalékát adják. Ez a mutató néhány éve még 3 százalék volt. Az IKT-piacra egyébként hat éve lépett be az Invitel.
Brutális bitáradat jöhet 2020-ra
Az aktuális informatikai trendek kapcsán több érdekes előrejelzés és felmérés számai hangzottak el. Barta Attilától, a nagykereskedelmi üzletág vezetőjétől megtudtuk, hogy az adatrobbanás, a szélessávú internet térhódítása 2020-ra már olyan mértékű lesz, hogy az ezen a piacon tevékenykedő szolgáltatóknak naponta és fejenként 16 terabájtnyi adat fogadására kell felkészülniük. Erre a bitáradatra a szolgáltatóknak a hálózat további bővítésével is kell készülniük. Az Invitel pédául jelenleg 9 ezer kilométernyi optikai hálózattal rendelkezik, amit néhány éven belül tovább kell fejlesztenie.
A nagyvállalati és kormányzati igazgatóság vezetője, Marton László szerint ha tetszik, ha nem, a felhős rendszerek előbb-utóbb Magyarországon is megkerülhetetlenek lesznek. Nálunk még a technológiával szembeni bizalmatlanság miatt a vállalkozások alig 8 százaléka használja, a fejlettebb piacokon azonban már 20 százalékuk. A legmeggyőzőbb érv a hatékonyság lehet – mondta Marton. Kimutatásaik szerint a vállalati rendszerek felhőbe költöztetése 20 százalékos javulást jelent a költséghatékonyságban.
Ugyanez a legfőbb érv a Unified Communication (UC) mellett – mondta Kováts Péter, a középvállalati igazgatóság vezetője. Az UC-nél nemcsak a közvetlen kommunikációs költségekben jelentkezhet a megtakarítás. A több telephellyel rendelkező cégeknél a videokonferencia használatával az utazási kiadások faraghatók le látványosan. Miközben a technológia nem új, itthon a kisvállalatoknak mintegy 30 százaléka használja, miközben a fejlettebb osrszágokban 65 százalékuk cserélte le a személyes találkozókat valamilyen üzleti kommunikációs megoldásra.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak