Ehhez persze kellett az is, hogy a Targettől ellopjanak több tízmillió bizalmas adatot az ügyfeleikről – írja a Biztonságportál. Magyarországon a piaci szereplők szerint még nem ez a legégetőbb kérdés.

Tavaly egy sor nagy kereskedelmi céget, áruházláncot értek kibertámadások, amelyek során milliós nagyságrendben lopták el ügyfelek személyes és pénzügyi adatait. Támadás érte például a Neiman Marcust, az Easton-Bell Sportsot és a Michaels Storest, na és persze a Target áruházláncot, amelytől 40 millió bank- valamint hitelkártyához tartozó adat, valamint további több tízmillió személyes információ került illetéktelen kezekbe. Mindezek hatására a kereskedelmi cégek úgy döntöttek, összefognak: a megosztják egymással védelmi információikat, hogy közösen tudjanak fellépni a kibertámadások ellen – írta a Biztonságportál.

Aki számít, benne van

Számos neves nagy kereskedelmi cég részvételével most létrejött a R-CISC (Retail Cyber Intelligence Sharing Center). Ennek tagja többek között a J. C. Penney, a Nike, a Lowe's Companies, a Safeway, a Walgreen és persze a Target is, de további belépőkre számítanak. A szövetkező cégek már be is jelentették, hogy a központ hatékonyságának növeléséhez, illetve az információk megosztásához az FBI, az amerikai titkosszolgálat, valamint a belbiztonsági minisztérium is hozzájárul majd.

A központ elsődleges feladata, hogy a tagjaitól beérkező biztonsági információkat feldolgozza, és megossza a tagszervezeteivel. Ezáltal a tagok gyorsabban értesülhetnek egy-egy támadás, fenyegetettség megjelenéséről, hogy megelőző intézkedéseket hozhassanak. Lesznek közös biztonsági kutatások, és a tagok körében egy átfogó oktatási, képzési program is indul majd.

A központ erőforrásokat biztosít tagjainak a fenyegetettségi információk gyűjtéséhez és megosztására, a legjobb gyakorlatok kidolgozásához és a kiberbűnözés elleni módszerek kutatásához is – foglalta össze a célokat Sandy Kennedy, a kezdeményezés mögött álló RILA (Retail Industry Leaders Association) elnöke.

Első lépésnek jó lesz

A mostani kezdeményezés az amerikai sajtó szerint bizonyos értelemben beismerése annak, hogy felkészületlenül érte a tavalyi támadási hullám a kereskedelmi cégeket. Ugyanakkor az R-CISC kétségtelenül hasznos lesz a jövőbeli incidensek megelőzéséhez, vagy legalább a kockázatok és károk mérsékléséhez. Egyben iránymutatást is adhat más iparágaknak.

Barmak Meftah, az AlienVault biztonsági guruja amellett, hogy hasznosnak tartja a központ létrehozását, ami segíthet újraépíteni a vásárlók bizalmát, úgy véli, nem biztos, hogy az a legjobb irány, ha az egyes piaci szektorok vagy iparágak önállóan próbálnak fellépni a kibertámdásokkal szemben. Meftah hatékonyabbnak tartaná, ha ezek az információmegosztásra létrejövő szervezetek globális szinten működnének együtt, és minden szektor kivenné a részét a munkából.

Magyaroszágon nem ez a legfőbb kérdés

A magyar e-kereskedelmi cégeknél egyelőre nincs törekvés hasonló összefogásra. A hazai e-kereskedelmi cégeket tömörítő SzEK.org elnöke, Kis Ervin Egon szerint egészen más szinten áll a hazai online kereskedelem, mint például az Egyesült Államokban. Még az a nagyobb kihívás, hogy ráneveljék a vásárolókat a bankkátryás fizetésre. (A szövetség által létrehozott veddaneten.hu oldal is kimelten foglalkozik annak propagálásával, hogy népszerűsítse a bankkártyás fizetést.)

Kis Ervin Egon: először rá kell szoktatni a vásárlókat a bankártyás fizetésre... (fotó: Evolution 2014)

Ugyanakkor – mondta Kis Ervin Egon – az is tény, hogy Magyarországon még nem volt olyan adatbiztonsági incidens, ami a piaci szereplőket arra szorítaná, hogy közösen lépjenek fel a felhasználóik adatai védelmében. A biztonsági kérdés azonban a szervezet szerint sem elhanagyolható, időnként a SzEK-klubesteken is előkerül a téma: a legnagyobb forgalmat bonyolító kereskedők osztják meg IT-biztonsági, üzemeltetési tapasztalataikat az érdeklődő tagokkal.

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.