A Microsoft csevegőalkalmazásában is megjelenik a végpontok közötti (end-to-end) titkosítás, vagyis az a fajta biztonságos üzenetküldés, amikor a küldő és a fogadó fél közötti adatforgalom teljes egészében titkosított formában zajlik, a feloldásra pedig csak a végpontokon van lehetőség a felhasználókhoz rendelt publikus és privát kulcsok alkalmazásával.
Bár a Skype-kommunikációt kiszolgáló szerverek eddig is a 256 bites AES titkosítást használtak, lényeges különbség, hogy az end-to-end megoldás nem csak a kommunikációs csatornát védi, hanem a kiszolgálókon tárolt kód is csak azok által fejthető visssza, akik részt vesznek a csevegésben – végső soron maga a szolgáltató sem láthatja, hogy mi folyik a hálózatában.
Most még csak a bennfenteseknek
A Skype ezzel egy fontos és ma már alapvető területen zárkózik fel olyan versenytársaihoz, mint amilyen az Apple iMessage, a facebookos WhatsApp, a Signal vagy a Telegram. Érdemes megjegyezni, hogy a Skype új készsége a hanghívások, szöveges üzenetek, kép-, hang- és videofájlok átjátszására terjed ki, vagyis a videohívásokra egyelőre nem vonatkozik.
A Microsoft oldalain csütörtökön megjelent üzenetből kiderül, hogy a végpontok közötti titkosítással zajló csevegést első körben az Insider program (a legújabb, nem támogatott buildek) résztvevői tesztelhetik. Ők az új privát beszélgetések indításával egymás között kezdhetik meg az adott készülékekhez kötött beszélgetést – értelemszerűen kettesben, vagyis csoportos csevegésre itt nem lesz lehetőség.
A Skype-beszélgetések end-to-end titkosítása az Open Whisper Systems iparági szabványként kezelt Signal kriptografikus protokolljára épül, és a szoftver 8.13.76.8 verziójára van hozzá szükség, amely elérhető az asztali Windows, az iOS, az Android, a Linux és a Mac platformokon is. Arról egyelőre nem szól a fáma, hogy a valóban titkos kommunikáció lehetőségét mikor nyitják meg a Skype teljes felhasználói tábora előtt.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak