2005 és 2013 között nyolc nagyobb ügylet zajlott le, az ideiek közül kiemelkedik a Vodafone-Kabel Deutschland és a Liberty Global-Virgin Media tranzakció.

A Deutsche Telekom első embere, René Obermann a Bloombergnek adott november végi interjújában fejtette ki véleményét az európai távközlés konszolidációjának szükségességéről. Az elmúlt napokban csatlakozott a felhíváshoz a Telenor vezetője, Fredrik Baksaas és a TeliaSonera pénzügyi vezérigazgatóhelyettese, Per-Arne Blomquist is, akik szerint az észak-európai térség profitálhat a fúziókból. E hét elején pedig a legnagyobb dán távközlési szolgáltató, a TDC vezérigazgatója, Carsten Dilling hívta fel a figyelmet a piac sürgető átalakítására, hogy ezzel is ellensúlyozni lehessen a csökkenő árak kedvezőtlen hatását a pénzügyi mutatókra. Az észak-európai távközlési piac már jó ideje érett szakaszába jutott, megérett a konszolidációra, az árak esnek, és a szolgáltatók egyre nehezebben szánják rá magukat újabb hálózati beruházásokra – fejtette ki a Bloombergnek a dán vezető.

Ajánlatok Európából és azon kívülről is

A hírügynökség számvetést csinált, amely szerint csak az idén már több mint 160 kisebb-nagyobb konszolidációs ügyletet jelentettek be Európában, sőt ezek közül néhány már le is zárult. A teljesség igénye nélkül a nagyobb tranzakciók közül megemlítik a Liberty Global-Virgin Media ügyletet, amelyben az előbbi társaság tett sikeres, 16 milliárd dolláros ajánlatot a brit médiacégre. Az idei nagyobb ügyletek közé sorolható, hogy a Vodafone csoport 7,5 milliárd euróért jutott hozzá a Kabel Deutschland Holding AG-hoz, míg a KPN részvényesei már rábólintottak arra a tervre, hogy a holland cég 8,55 milliárd euróért eladja németországi E-Plus érdekeltségét a Telefónicának. Mint nemrégiben megírtuk, az AT&T egyes hírek szerint megvenné a Vodafone-t. Ugyanakkor a mexikói telkó-guru Carlos Slim nem járt sikerrel, amikor megkísérelte növelni a részesedését a KPN-ben.

Egyelőre még az sem világos, hogyan viszonyul Brüsszel a fúziókhoz és felvásárlásokhoz. Az iparág szereplői most árgus szemmel figyelik, jóváhagyja-e az Európai Unió, és ha igen, milyen feltételekkel a már említett E-plus ügylet mellett a Hutchison Whampoának a Telefónica írországi leányvállalatára tett vételi szándékát.

Az ügyletek egyelőre a piac kisebb szereplőit érintik

Az európai távközlési konszolidációval foglalkozik egyik legutóbbi elemzésében az Analysys Mason nemzetközi kutatócég is, amelyet a Fierce Wireless Europe idéz. A jelentés megállapítja, hogy 2005-2013 között Nyugat-Európában nyolc ilyen meghatározó ügylet született, beleértve a még versenyhatósági jóváhagyásra várókat is.

Megfigyelésük szerint a fúziós ügyletek egyelőre főleg az adott piac harmadik és negyedik legnagyobb szereplőjét érintik. Ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy ha enyhül a szabályozási környezet Európában, az fokozott konszolidációs aktivitást eredményezhet az ágazat nagyobb, inkumbens szereplői között is. Az eddigi tranzakciók nyomán javult az érintett kisebb cégek EBITDA jövedelmezőségi mutatója, amellyel közelebb kerültek a már régóta működő és jelentős piaci erővel rendelkező társaságokhoz.   

A háromszereplős piacon jobbak az ARPU-mutatók

Az elemzés kitér arra is, hogy az elmúlt nyolc évben jelentősen csökkent a nyugat-európai mobilszolgáltatók egy előfizetőre jutó bevételi mutatója (ARPU). A csökkenés mértéke éves átlagban megközelítette a 4 százalékot. Azokban az országokban azonban, ahol a piaci szereplők száma nem haladta meg a hármat, a szolgáltatók ARPU prémiummal számolhattak, mivel főleg a hangpiacon nem volt annyira kiélezett a verseny, mint a még több szereplős piacokon. Az idei második negyedévben a három operátorral rendelkező országokban az ARPU átlag havi 18,80 euró volt, míg a négy szereplős tagállamokban csupán 15 eurót ért el. Ugyanakkor az ARPU prémium mögött főleg a hangszolgáltatás áll, mivel az adatforgalomra vonatkozó bevételeknél nincs markáns eltérés a három vagy a négy szereplős piacok között.

Mobilitás

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.