Számos leányvállalat bezárásával és több ezer ember elküldésével indul a Foxconn-uralom a szebb napokat látott japán vállalatnál.

A technológiai piac egyik fontos tavaszi eseménye volt, hogy a sokáig Japán büszkeségeként hasító Sharpot végül gyámság alá vette a Hon Hai Precision Industry, azaz ismertebb nevén a Foxconn. A tajvani vállalat némi huzavona után végül nagyjából 3,5 milliárd dollárnak megfelelő összegért szerezte meg az irányítást a japán cégben.

Jövő héten kezdődik az új időszámítás

A jogi procedúrát meglehetősen gyorsan lezavarták, mert július elsejétől már hivatalosan is a Foxconn irányítja a céget az új menedzsment munkába állásával. Ennek apropóján már arról is több információ került napvilágra, hogy milyen intézkedésekkel igyekeznek úrrá lenni a hosszú évek óra tartó pénzügyi gondokon.

Első körben jó néhány külföldi leányvállalat eshet áldozatul: a tajvaniak eltökélt szándéka, hogy a redundáns és a túlságosan magas költséggel üzemelő egységeket minél hamarabb felszámolják. Erről a cég alapítója, Terry Gou nyilatkozott a Foxconn éves gyűlésén. A működési költségek lefaragásán megspórolt összeg a tervek szerint alacsonyabb árcédulát eredményezhet a Sharp termékein, ami javíthat a vállalat versenyképességén.

Természetesen a leanyvállalatok mellett a dolgozók sem érezhetik biztonságba magukat. Arról már májusban tájékoztatták őket, hogy bizonyos mértékű leépítés elkerülhetetlen lesz, ám ezt a tajvani vevő saját álláspontja szerint "felelősségteljesen és kellő érzékenységgel" fogja megtenni. A Reuters beszámolója szerint csak Japánban háromezer állás szűnhet meg, amihez pluszban jönnek a leányvállalatoknál végrehajtott elbocsátások.

Nincs más hátra: előre!

A Foxconn ugyanakkor nem azért vette át a kormányt, hogy csak rombolással oldja meg a gondokat. A tajvani vállalatnál a felemelkedéshez vezető út térképe is megvan. A Sharp még mindig tekintélyes szabadalmi portfóliójára és technológiai hátterére építve igyekeznek a lehető leghamarabb új termékeket piacra dobni. Ennek egyik szelete lehet a félvezetőgyártás, amelyet a Sharp az utóbbi időben leépített, hogy a versenyképesebb területekre tudjon koncentrálni.

További szándék a japánok otthoni elektronikai termékeinek megerősítése, amiben kifejezett növekedési potenciált lát az új gazda. Ehhez a Foxconn megkezdte a külföldi piacokon az értékesítési csatornák megerősítését: például egy meg nem nevezett nagy amerikai nagykereskedővel már tárgyalásokat is folytattak az ügyben.

Közösség & HR

Majdnem olyan jól értünk az MI-hez, mint a focihoz

Honfitársaink más országok polgárainál magabiztosabban nyilatkoznak a mesterséges intelligencia kérdéskörében – derült ki egy nemzetközi kutatásból.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.