A Cray és a Microsoft összefog, hogy az Azure-ban is lehessen "szuperszámítógépezni". Így keres új ügyfeleket a Cray.

Itt egy újabb fontos megállapodás, amely természetesen a mesterséges intelligenciáról és a fejlett analitikáról szól: a szuperszámítógép-gyártó Cray és a Microsoft kizárólagos stratégiai partnerséget kötött egymással, hogy a szuperszámítógép-képességeket az Azure-ügyfelek felhőből is igénybe tudják venni.

Mindenkinek hoz valamit a konyhára

Az Azure-ügyfelek ezzel hozzájutnak a felhős teljesítmény és méretezhetőség egy új szintjéhez, ami a Microsoft reményei szerint újabb ügyfeleket hoz majd (a cél, hogy minél közelebb kerüljenek a felhős piacot toronymagasan vezető Amazonhoz), a Cray pedig új ügyfelekben reménykedik. Azzal számolnak ugyanis, hogy olyan vállalatok és szervezetek is lecsapnak a lehetőségre (amely az analitika és a mesterséges intelligencia mellett például szimulációs feladatok elvégzését is nagyban gyorsítja), melyek eddig nem engedhették meg magunknak, hogy on-premise megoldást vásároljanak.

A Cray közleménye szerint széles körből érkezhetnek az új ügyfelek: az orvostudománytól (gyógyszerkutatások, biotechnológia, génszekvenálás), az autó- vagy a repülőgépiparon át (termékfejlesztés, szimuláció, digitális ikrek építése stb.) az energetikai iparig számos helyről érkezhetnek olyan ügyfelek, akik eddig nem látták kihasználhatónak egy saját rendszer vásárlását és üzemeltetését.

A megállapodás részeként a Azure-ügyfelek a Cray XC-k és a Cray CS (cluster system) sorozathoz, valamint a Cray ClusterStore tárolórendszerek szolgáltatásit használhatják. A két cég ígérete szerint ez a háttér könnyen integrálható a különböző Azure-szolgáltatásokkal, például az Azure virtuális gépekkel, az Azure Data Lake tárolókkal, a Microsoft AI-platformjával és a felhős gépi tanulási szolgáltatásával.

Nem a legerősebb, de sok van belőle

A szuperszámítógép-építésben a Cray évek óta ott van a topon, ami azért is fontos fegyvertény, mert legnagyobb konkurensei, a HP és az IBM mögött sokkal nagyobb erőforrások állnak. Ráadásul a nem kínai szupergépek közül az övék a legerősebb, amivel a szuperszámítógépek legfrissebb, júniusi toplistáján a harmadik helyet tudták elcsípni. A Piz Daint névre keresztelt gépük a svájciak nemzeti szuperszámítógép-központjában dolgozik. Közel 362 ezer processzormagot rakta bele. Teljesítménye mintegy ötöde a listavezető kínai Sunway TaihuLight-nak.

 
Supercomputers Top500 2017/06
Infogram


Leszállított mennyiségben egyébként a Cray a harmadik legnagyobb szuperszámítógép-gyártó. A teljes piacot tekintve HP és az IBM fej-fej mellett vezeti a szegmenst (36 és 36 százalékos részesedés), a Cray 10 százalékkal viszi a harmadik helyet. Ha a leszállított teljesítmény nézzük, akkor egyértelműen az IBM a legnagyobb szállító. Ugyanakkor, ha kizárólag a Top500 listát vizsgáljuk, a Cray 57 darab rendszere kb. 30 százalékkal több teljesítményt képvisel, mint a HPE 143 rendszere.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.