A Yahoo!-tól ellopott adatok miatt a Verizon 1 milliárd dollárt akar alkudni a cég vételárából.

Július végén erősítette meg a két érintett cég, hogy a Verizon 4,8 milliárd dollárt ad a Yahoo!-ért. A felvásárlás csak a cég online portfólióját érinti, tehát a szabadalmak és a mintegy 40 milliárd dollárnyi befektetés (Alibaba Group, Yahoo Japan) is marad.

Csapás csapás hátán

Az, hogy az ős-internetes cég végre vevőre talál, nagy fegyvertény lehet a vezérigazgatónak, Marissa Mayernek. Csakhogy azóta több súlyos csapás is érte a céget.

Kezdődött azzal, hogy kiderült, legalább félmilliárd felhasználójuk adatait lopták el két éve. A hackerek nevek, e-mail címek, telefonszámokat, születési adatokat, sőt egyes esetekben biztonsági kérdések és válaszok, valamint kódolt jelszavakat is meg tudtak szerezni. A bajt tetézte, hogy bár a cégnél korábban is tudtak az incidensről – és tettek is ellenlépéseket – csak szeptemberben figyelmeztették a felhasználóikat.

Másfél héttel később újabb akna robbant: a Reuters értesülései szerint a Yahoo megfigyelőeszközöket épített be a szolgáltatásaiba azt követően, hogy az FBI vagy az NSA titkos rendelkezésével a telkó cégeket ügyfeleik bejövő leveleinek átvizsgálására kötelezték.

És akkor arról ne is beszéljünk, hogy Meyert bíróság elé citálták amiatt, mert állítólag nemi alapon egy kis tisztogatást végzett a cég vezetőségében, magyarán próbálta elüldözni a férfi munkatársait, hogy helyükre nőket vegyen fel.

A Verizonnak is sok a jóból

Már az adatbiztonsági incidens kapcsán felmerült, hogy az kihathat az akkor már kész tényként kezelt felvásárlásra. A Verizon illetékesei akkor diplomatikusan fogalmaztak: vizsgálják az esemény hatását, de kevés az információjuk. Pénzügyi elemzők ugyanakkor azt jósolták, hogy az adatlopás nem befolyásolja majd lényegesen a felvásárlást.

Nem lett igazuk. A New York Post értesülése szerint ugyanis a Verizon 1 milliárdot akar faragni a vételárból. A Verizon-vezetők nem is az incidens tényén buktak ki igazán, hanem azon, hogy a Yahoo két évet várt azzal, hogy tájékoztassa a felhasználóit. Ezt a gyakorlatot egyébként az amerikai Senate Cybersecurity Caucus egyik tagja, Mark Warner virginiai szenátor is bírálta.

Azzal kapcsolatban, hogy az internetes cég szépen kiszolgálta az NSA és az FBI igényeit, a Verizonnak nem lehetett sok szava, már csak azért sem, mert 2013-ban kiderült, hogy titkos bírói végzések alapján szintén együttműködött az amerikai szolgálatokkal.

A New York Post értesülése szerint a AOL főnöke (a céget tavaly vásárolta meg http://bitport.hu/az-egyiknek-sikerul-a-masiknak-nem-elkelt-a-re-code a Verizon 4,4 milliárd dollárért), Tim Armstrong már tárgyalásokat is kezdett a Mayerrel az árcsökkentésről.

Megy a kötélhúzás a háttérben

Mayer állítólag keményen küzd, hogy megvédje a Yahoo-részvényesek érdekeit a Verizon árcsökkentési kísérletével szemben. Egyes vélemények szerint egyébként a távközlési cégnek nincs is igazán lehetősége arra, hogy lényegesen változtasson a kialkudott feltételeken.

Ugyanakkor a Verizon szempontjából is érthető a hozzáállás, hiszen egy olyan cégnek, mint a Yahoo, létfontosságú, hogy ügyfelei bízzanak benne. Egy ilyen incidens – és főleg annak kezelési módja – azonban komoly reputációs veszteségeket okoz, ami alapvetően befolyásolhatja a cég értékét.

A lap értesüléseit egyik fél sem kommentálta.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.