Július végén erősítette meg a két érintett cég, hogy a Verizon 4,8 milliárd dollárt ad a Yahoo!-ért. A felvásárlás csak a cég online portfólióját érinti, tehát a szabadalmak és a mintegy 40 milliárd dollárnyi befektetés (Alibaba Group, Yahoo Japan) is marad.
Csapás csapás hátán
Az, hogy az ős-internetes cég végre vevőre talál, nagy fegyvertény lehet a vezérigazgatónak, Marissa Mayernek. Csakhogy azóta több súlyos csapás is érte a céget.
Kezdődött azzal, hogy kiderült, legalább félmilliárd felhasználójuk adatait lopták el két éve. A hackerek nevek, e-mail címek, telefonszámokat, születési adatokat, sőt egyes esetekben biztonsági kérdések és válaszok, valamint kódolt jelszavakat is meg tudtak szerezni. A bajt tetézte, hogy bár a cégnél korábban is tudtak az incidensről – és tettek is ellenlépéseket – csak szeptemberben figyelmeztették a felhasználóikat.
Másfél héttel később újabb akna robbant: a Reuters értesülései szerint a Yahoo megfigyelőeszközöket épített be a szolgáltatásaiba azt követően, hogy az FBI vagy az NSA titkos rendelkezésével a telkó cégeket ügyfeleik bejövő leveleinek átvizsgálására kötelezték.
És akkor arról ne is beszéljünk, hogy Meyert bíróság elé citálták amiatt, mert állítólag nemi alapon egy kis tisztogatást végzett a cég vezetőségében, magyarán próbálta elüldözni a férfi munkatársait, hogy helyükre nőket vegyen fel.
A Verizonnak is sok a jóból
Már az adatbiztonsági incidens kapcsán felmerült, hogy az kihathat az akkor már kész tényként kezelt felvásárlásra. A Verizon illetékesei akkor diplomatikusan fogalmaztak: vizsgálják az esemény hatását, de kevés az információjuk. Pénzügyi elemzők ugyanakkor azt jósolták, hogy az adatlopás nem befolyásolja majd lényegesen a felvásárlást.
Nem lett igazuk. A New York Post értesülése szerint ugyanis a Verizon 1 milliárdot akar faragni a vételárból. A Verizon-vezetők nem is az incidens tényén buktak ki igazán, hanem azon, hogy a Yahoo két évet várt azzal, hogy tájékoztassa a felhasználóit. Ezt a gyakorlatot egyébként az amerikai Senate Cybersecurity Caucus egyik tagja, Mark Warner virginiai szenátor is bírálta.
Azzal kapcsolatban, hogy az internetes cég szépen kiszolgálta az NSA és az FBI igényeit, a Verizonnak nem lehetett sok szava, már csak azért sem, mert 2013-ban kiderült, hogy titkos bírói végzések alapján szintén együttműködött az amerikai szolgálatokkal.
A New York Post értesülése szerint a AOL főnöke (a céget tavaly vásárolta meg http://bitport.hu/az-egyiknek-sikerul-a-masiknak-nem-elkelt-a-re-code a Verizon 4,4 milliárd dollárért), Tim Armstrong már tárgyalásokat is kezdett a Mayerrel az árcsökkentésről.
Megy a kötélhúzás a háttérben
Mayer állítólag keményen küzd, hogy megvédje a Yahoo-részvényesek érdekeit a Verizon árcsökkentési kísérletével szemben. Egyes vélemények szerint egyébként a távközlési cégnek nincs is igazán lehetősége arra, hogy lényegesen változtasson a kialkudott feltételeken.
Ugyanakkor a Verizon szempontjából is érthető a hozzáállás, hiszen egy olyan cégnek, mint a Yahoo, létfontosságú, hogy ügyfelei bízzanak benne. Egy ilyen incidens – és főleg annak kezelési módja – azonban komoly reputációs veszteségeket okoz, ami alapvetően befolyásolhatja a cég értékét.
A lap értesüléseit egyik fél sem kommentálta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak