Még a CISO-k sem tudják, hol vannak a védendő adatok, és mennyire értékesek.

Tavasszal az önálló cégbe szervezett Dell SecureWorks kiadott egy átfogó tanulmányt arról, hogy milyen kiterjedtté vált a különböző kibertámadásokat támogató feketegazdaság (a mintegy 25 oldalas elemzés legfontosabb megállapításairól a Bitport is készített összefoglalót). A SecureWorks tanulmánya megmutatta azt is, hogy melyek a feketepiacon a legértékesebb adatok, azaz milyen támadásokra kell felkészülniük a cégeknek. (Az árak persze értelmezhetők úgy is, hogy melyekhez a legegyszerűbb hozzáférni.)

Egy brit biztonsági cég, az IRM Security megnézte a másik oldalt: mit tudnak a vállalatok a saját adataikról, illetve azok értékéről? A tanulmány alapja egy tavaly novelberben rendezett nemzetközi konferenciájuk. A felmrését az azon részt vevő információbiztonsági vezetők körében készítették. Bár a felmérés nem reprezentatív, eredményei illeszkednek más kutatásokéhoz.
 

IRM Risk Business Report 2016 – Kockázatok
Create bar charts

A CISO-k szerint egyébként a legnagyobb kockázatot a belső stáb jelenti (ezt helyezte első helyre a válaszadók közel harmada). Ez egyben jelzi is, hogy az információbiztonságért felelős vezetők egy ráésze már tisztában van azzal, hogy a biztonság nem egyszerűen technikai kérdés. Az ugyanis nem képes védelmet nyújtani például a kéernyő aljára ragasztott post-iten tárolt jelszó ellen.

Mi, hol, mennyire fontos?

Az adatvédelem egyik kulcsa, hogy a szervezet tudja: milyen adatokat tárol, azok hol vannak, valamint mennyire értékesek akár a vállalati működés, akár a törvényi előírások miatt. A Risk Business Report 2016 egyik kulcsmegállapítása, hogy a válaszadó CISO-k (Chief Information Security Officer) 38 százalékának nincs tiszta képe arról, hogy az általa irányított szervezeten belül hol és milyen jellegű adatok vannak.

Az ezzel kapcsolatos intézkedésekben egyelőre rosszul állnak a szervezetek. Mindössze 28 százalékuk állította, hogy rendszeresen kategorizálják és értékelik a vállalati adatvagyont, hogy a lehető legpontosabban meghatározhassák az adatvesztéssel járó kockázatokat.

Még ennél is aggasztóbb azonban, hogy még csak változás sem nagyon várható ezen a téren: 55 százalékuk ugyan részlegesen és időszakonként végez adatosztályozást, de a válaszadók 17 százaléka nem is tervez e téren semmit.

És hogy miért probléma ez? Az adatvagyon értékének, valamint az azzal kapcsolatok kockázatoknak a pontos ismerete nélkül lényegében nem lehet kiberbiztonsági beruházásokat tervezni, az ilyen költések ad hoc jellegűek lesznek, és semmi közük nem lesz az adott szervezeteben felmerülő valós kockázatokhoz.

A szemlélet azért javulgat

A vállalatvezetés hozzáállásában egyébként javuló tendenciát mutat az IRM kutatása: a válaszadó CISO-k elenéysző kisebbsége, mindössze 3 százaléka említette, hogy a felsővezetés nem áll be teljes mellszélességgel az információvédelmi projektek mögé. 66 százalékuk ellenben azt állította, hogy szinte soha nem ütköznek a board ellenállásába, ha ilyen projektet indítanak.
 

IRM Risk Business Report 2016 – Managementtámogatás
Create pie charts

Persze ennek van egy nagyon egyszerű oka: a board tagjai nem szívesen magyarázkodnának a nyilvánosság előtt, hogy egy már rég befoltozott biztonsági rés miatt kerültek ki ügyfeleik érzékeny adatai a szervezetből.

Nagyjából ez mentén alakult az, hogy mit tekintenek a CISO-k első számú feladatuknak a következő egy évben. Itt messze a legtöbben (57 százalék) a fenyegetések és biztonsági rések kockázatainak azonosítását sorolták az első helyre. A feladat dominanciáját jó jelzi, hogy a második helyre befutó beszállítói kockázatok kezelése mindössze 10 százalékot kapott.
 

IRM Risk Business Report 2016 – Feladatok
Create bar charts

A szervezetek egyébként már komoly erőfeszítéseket tesznek például a hitelkártya-adatok védelméért (tavaly óta van érvényben a legújabb PCI DSS előírás), ugyanakkor, mint azt a Dell SecureWorks fentebb említett kutatása is kimutatta, manapság az útlevél-adatok a legértékesebbek a feketepiacon. Egy kártya adatainak akár húsz-harmincszorosát is érheti egy hamis személyazonosságot biztosító – gyakran digitális azonosítót is tartalmazó – okmány.

Az IRM Security teljes jelentése egy kattintásnyira tölthető le pdf-ben.

Biztonság

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.