Aki vállalja, hogy a lakásában, irodájában állomásoztat egy szerverszekrényt, a hulladékhőt hasznosíthatja.

Meglepő, de valójában logikus szolgáltatással állt elő a Cloud & Heat Technologies GmbH. A német felhőszolgáltató cég egyrészt "olcsósítja" az adatközpont-építést, másrészt megoldást talált az adatközpontban keletkező hulladékhő hasznosítására.

A Heating with the Cloud szolgáltatás lényege az, hogy bárki telepíthet a lakásába vagy irodájába egy adatközpont egységet, konkrétan egy nagy, elvileg biztonságosan zárható rackszekrényt, benne szerverekkel. A szerverek termelte hőt újrahasznosítják a lakás kiegészítő fűtésére, valamint meleg víz előállítására. A szekrények a neten keresztül kapcsolódnak össze egy virtuális adatközponttá.

Egy őrült ötlet és sok kérdőjel

A drezdai székhelyű szolgáltató megoldása a német zöldek elismerését már elnyerte: tavaly megkapta a szász állam környezetvédelmi díját, sőt döntőbe jutott a német ipari innovációs díjért (Innovationspreis der Deutschen Wirtschaft) folyó versenyben.

A szolgáltatás egyik előnye a cég szerint, hogy olcsóbban tud felhős szolgáltatást kínálni, akár kisebb cégeknek is, mivel nem kényszerül nagy és költséges adatközpont építésére. A rendszerbe csatlakozók pedig csökkenthetik lakásuk energiafelhasználását.

Csakhogy... Van itt probléma is szép számmal, melyek többsége a biztonsággal – az üzemeltetési és adatbiztonsággal – függ össze.

A cégnek erre az a válasza, hogy a rendszer voltaképpen egy elosztott adatközpont, s mint ilyen, magas rendelkezésre állást tud biztosítani. A fizikai védelmet pedig szerintük az biztosítja, hogy a szerverszekrények elhelyezkedése nem nyilvános, magukat a szervereket pedig olyan fizikai védelemmel látják el, hogy ahhoz senki, tehát a lakás/-iroda tulajdonosa se férhessen hozzá. Mindezt megfejelik azzal, hogy a szervereken titkosítva tárolnak minden adatot. Az is a biztonságot szolgálja, hogy az adatok fizikailag csak németországi szervereken lehetnek, és többszörösen redundáns módon tárolódnak.

Intelligens fűtést biztosít

A fejlesztők szerint új építésű lakásokban, épületekben akár a teljes fűtési rendszert is helyettesítheti a Heating with the Cloud, de rugalmasan hozzáilleszthető kiegészítő energiaforrásként is a hagyományos rendszerekhez. A rendszer intelligens módon működik, például a szükséges számítási igényt akár úgy is szétoszthatja, hogy az igazodjon az adott terület hőigényéhez. Ha például Drezdában melegebb van, mint Berlinben, akkor inkább a berlini szerverszekrények szolgálják ki a számítási igényeket. Emellett a keletkező hőt meleg víz formájában lehet tárolni, valamit van megoldás a fölösleges hő elvezetésére is.

A Heating with the Cloud fűtési rendszer vázlata: intelligens hőellátást biztosít

Mindehhez a német polgárok már 12 ezer euróért hozzájuthatnak. Viszont onnantól minden költség a szolgáltatót terheli legalább 15 évig: a fizikai védelem, a betörés elleni védelem (pl. riasztó felszerelése), tűzvédelem; valamint a szélessávú internetkapcsolat és az áramfelhasználás költsége is. A karbantartás szintén a felhőszolgáltató feladata.

Így a lakástulajdonos gyakorlatilag önfenntartó fűtési rendszerhez jut a mintegy 3,5-4 millió forintnyi euróért. Összehasonlításként: egy korszerű hőszivattyús rendszer kiépítése, amivel jó esetben is mintegy 50 százalékos megtakarítást lehet elérni a fűtési költségekben, mintegy 3 millió forintba kerül.

Nem a német cég az egyetlen, amely a processzorok hőtermelését a fűtés szolgálatába állítaná. A francia Quarnot Computing szintén kísérletezik egy hasonló rendszerrel, de a németek a megvalósításban jóval előrébb járnak.

Már csak egy kérdés maradt: vajon ki lesz olyan bátor, hogy olyan szolgáltatóra bízza az adatait, aki gyakorlatilag bárkinél elhelyezheti az adatokat.

(A nyitó képen René Marcel Schretzmann (balra) és  Dr. Jens Struckmeier technológiai igazgató, a cég alapítói láthatók a Heating with the Cloud szekrény előtt.)

Cloud & big data

Beköszöntek a kínai hekkerek az amerikai pénzügyminisztériumba

Peking rögtön visszautasította a vádakat, az elemzők szerint azonban a legújabb támadás is a Kínához köthető csoportok műveleti mintáját követte.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.