Nem kell Kaliforniáig mennie annak, aki élőben akarja megnézni, hogy teljesítenek az emberi beavatkozás nélkül közlekedő autók. Igaz, Göteborg sem a szomszédban van, ahol is a Volvo nemrégiben megkezdte a Drive Me projekt éles tesztelését. A kocsikban egyelőre emberi felügyelet is van, de a végcél természetesen a teljesen önállóan dolgozó robotpilóták "kinevelése".
Minden szereplő bevonásával
A svéd autógyárnál többek között azért tartják fontosnak a lépést, mert szerintük ez az első olyan kutatási projekt, ahol minden érintett szereplő, törvényalkotók, közlekedési hatóságok, egy nagyváros, a fogyasztók és maga az autógyártó is be van vonva a folyamatba. Többek között ez utóbbi különbözteti meg például a Google immár évek óta tartó saját fejlesztési projektjétől.
A svédek azt tervezik, hogy 2017-ben, azaz mindössze három év múlva már száz darab ilyen kocsit adnának valódi vásárlóknak. Igaz, ahogy a jelenlegi teszt periódusban, akkor is csak arról lehet majd szó, hogy a Göteborgban és környékén kijelölt területeken lenne használható az emberi beavatkozást nem igénylő rendszer.
Mint ahogy a cég videójából kiderül, a Volvók tájékozódását radarok, GPS és cloud alapú, folyamatosan frissülő térképadatok segítik. Szembetűnő azonban a különbség a filmen látható svéd tesztjármű és a Google autója között, hiszen utóbbi tetején hatalmas rúdról lógnak fürtökben a kamerák és egyéb érzékelők, míg a Volvo teljesen hétköznapi kialakítású. Ezek alapján nem egyértelmű, mennyivel járnak előbb a Google kutatói, akik már több százezer tesztkilométer adataival dolgozhatnak.
Nemcsak kényelmesebb, biztonságosabb is...
...legalábbis ez a legfontosabb indoka bármelyik, önműködő autón dolgozó vállalatnak, amikor a robotpilóták hasznosságára kerül a szó. A svéd gyártónál is úgy látják, a balesetek elsöprő többségében emberi hiba áll a háttérben, így ha ennek a lehetőségét kiiktatjuk a rendszerből, akkor értelemszerűen csökkenhet az autóbalesetek száma. Ettől, azaz a tökéletesen működő robotpilótától és pláne ezek nagymértékű elterjedésétől persze még mindig kicsit messze vagyunk, de az már most látszik, nem csupán unokáinknak lehet majd karba tett kézzel "vezetni".
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak