Ismét összeválogattunk néhány szemléletes prognózist a big data és az üzleti intelligencia piacának helyzetéről.

Egyre több vállalkozás tekinti elengedhetetlennek az analitikai eszközök alkalmazását a versenyképesség megőrzésének vagy fejlesztésének szempontjából, legyen szó a termelési folyamatok optimalizálásáról, a piacra vitel felgyorsításáról vagy mondjuk a pénzügyi termékek minőségének és eladhatóságának javításáról. Az analitika számos területen, így például a marketingben is alapvető változásokat hozott, ahol az új adatelemző technológiákra épülő stratégiák végre mérhető, ellenőrizhető eredményeket produkálnak.

A big data és az üzleti intelligencia körüli felhajtás nyomán egymás után látnak napvilágot a fantasztikus piaci előrejelzések is. Ezek a hosszú évekre előre vetített, túlságosan is számszerű jóslatok nem mindig bizonyulnak időtállónak, ráadásul az eltérő módszerek és meghatározások miatt sokszor lehetetlen őket összevetni egymással, mégis érdekes bepillantást engednek a különböző perspektívákból vizsgált piaci folyamatokba. A piackutatók közelmúltbeli jelentéseiből a Cloud Tech News nyomán most mi is kiválogattunk néhány szemléletes prognózist.

Ezt most nem lehet megállítani

A CSC informatikai szolgáltató az IDC adataira alapozva arra számít, hogy 2015-ben már 7,9 zettabájt, 2020-ban pedig 35 zettabájt mennyiségű új adat keletkezhet. Ennek 70 százalékát ugyan magánfelhasználók állítják elő, azonban az adattömeg 80 százalékának tárolásában, őrzésében és kezelésében a vállalatok is szerepet kapnak, amelyek értelemszerűen csak a teljes adatmennyiség 30 százalékát termelik saját maguk. A strukturálatlan adathalmaz burjánzása a relációs adatbázisok és a hagyományos adatelemző módszerek lassú visszaszorulását eredményezi.

Ennek fényében az sem meglepő, hogy az ABI Research a big data körébe sorolt hardverek, szoftverek és szolgáltatások forgalmában közel 30 százalékos összetett éves növekedési ütemmel (CAGR) számol 2018-ig, így a piac tavalyi 31 milliárd dollárosra becsült forgalma öt év múlva 114 milliárdra bővülne. A Wikibon jelentésében erre az évre 28,5 milliárd, 2015-re pedig 50 milliárd dollár szerepel, és a piacot nagyjából 40-40-20 arányban osztja fel a szolgáltatások, a hardverek és a szoftverek között.


forrás: wikibon.org

Hogy nem csak technológiai jellegű kiadásokról van szó, az kiderül a Gartner kutatásából: az Egyesült Államokban a big data kapcsán létrehozott IT-munkakörökre háromszor annyi, nem informatikai jellegű új munkahely jut, amely ugyancsak a big datához köthető. A piackutató egyébként úgy látja, hogy a biga data jövőre már 4-5 millió informatikusnak ad majd munkát világszerte.

Az A. T. Kearney és a Carnegie Mellon University közös kutatása arra is felhívja a figyelmet, hogy az analitika és az üzleti intelligencia lehetőségeit azoknál a szervezeteknél aknázzák ki a legsikeresebben, ahol különös figyelmet fordítanak a csoportmunkára, és a vezetők megbíznak az így létrehozott aktív elemző közösségben. Ezzel szemben komoly hendikepet jelent, ha valahol kizárólag a technológiai kérdést csinálnak az analitikából, és elmulasztják felépíteni a hozzá tartozó vállalati kultúrát. A lemaradókra jellemző például, hogy hajlamosabbak beruházni a legújabb eszközökbe, viszont meglehetősen passzívan alkalmazzák azokat.


forrás: atkearney.com

Innen jön és ide megy a pénz

A Wikibon az adaptáció egyik legfőbb akadályának a biztonsági aggályok mellett a bevált gyakorlatok (best practice) hiányát tartja, amelyek alapján a big data megoldásokat integrálni lehetne az aktuális üzleti és munkafolyamatokba. A big data termékekből legtöbbet profitáló gyártók (IBM, HP, Dell, SAP stb.) teljes árbevételének csak 1-2 százaléka származik erről a piacról; az élmezőnyben egy marék tanácsadót is találunk, néhány óriás pedig rendes lemaradásban van az élmezőnytől. Az egészben mégis a bevételi szerkezetek eltérései a legérdekesebbek, amelyeket a Wikibon itt foglalt részletes táblázatba. (A Forrester oldalain ugyanezt más lebontásban, például a vállalati BI platformok tekintetében is megtaláljuk.)

A BI technológiák felhasználásának is folyamatosan változik. Redwood Capital szerint a tavaly 14 milliárd dolláros BI piacon 8-9 százalékos összetett éves növekedési ütemre számíthatunk, amelynek volumene ezzel 2018-ra megközelítheti a 21 milliárd dollárt. Ezen belül a hagyományos üzletiintelligencia-megoldások várhatóan már csak egy számjegyű növekedést mutatnak, míg az új technológiák rakétáznak: a cloud alapú BI például a 2013-as 750 millió dollárról közel 3 milliárdra hízik öt éven belül, de valószínű, hogy 2018-ra már a felhőből szolgáltatott, a mobil és a közösségi BI termékek piaca is 30 százalék körüli éves növekedést mutat majd.


forrás: Redwood Capital, Gartner

Az IDC szerint közel negyedével növekszik a nagy teljesítményű adatelemzéshez használt szerverek éves forgalma is, ami így öt éven belül szintén a 3 milliárd dollárhoz közelíthet, nem beszélve a tárolópiac kapcsolódó szegmensének 1,6 milliárdos bevételéről. A Bain & Company prognózisa alapján a legtöbbet a pénzügyi szektorban költenek big data fejlesztésekre, ami jövőre már 6,4 milliárd dollárt jelent, és az évtized végéig a negyedével növekedhet minden esztendőben. Ez még a kormányzati szféra és a dotkom vállalatok beruházásainál is két és félszer magasabb összeg, bár a bővülés üteme némileg elmarad más iparágaktól, így az energiaszektor 54 vagy a kommunikáció és a média éves 40 százalékától.

A több száz szervezet bevonásával készített felmérés egyik érdekessége, hogy az IT részleg sehol sem kap vezető szerepet a big data projektekben, bár nyilvánvalóan meghatározó szerepet játszik bennük. A műveleteket gyakran a megfelelő üzleti egység irányítja, esetenként a legfelsőbb szintű vezetés felügyelete mellett; máshol egy központi csapat kezeli az összes céges információt, azonosítva és priorizálva a big data kezdeményezéseket, esetenként teljesen kihagyva az érintett üzleti egységeket a folyamatból. A Huawei által finanszírozott (alapvetően a telekom szektort vizsgáló) kutatás üzleti kategóriák szerint is megpróbálja lebontani az analitikai termékek iránti várhatókeresletet: 


forrás: Heavy Reading

A vállalati ügyfelek szempontjából természetesen az legfontosabb kérdés, hogy a big data projektek mely területeken és milyen módon térülnek meg, vagy teremtenek értéket. Ezzel kapcsolatban némi támpontot jelenthet a Világgazdasági Fórum, az INSEAD és a Cornell University vaskos beszámolója, amely egyébként az infokommunikációs technológiák kihasználását osztályozó Networked Readiness Index jelzőszámai alapján Magyarországot a 148 vizsgált ország közül a 47. helyre sorolja a különböző szempontok (szabályozási környezet, politikai környezet, gazdasági és társadalmi hatások stb.) átlaga alapján.

A dokumentumból most a big data kezdeményezések potenciális megtérüléséről szóló ábrát emeljük ki, amely szemléletes képet fest a szóban forgó technológiák adaptációjának 2013 végi helyzetéről.


forrás: Gartner

Cloud & big data

Az Nvidia lecserélné az adatközpontok hatékonysági mutatóját

A PUE már kevés, hiszen a hasznos teljesítményről nem mond semmit, csupán az energiafelhasználásra koncentrál.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.