A digitalizálódó gazdaságban az IT már nem szimpla költségelem, hanem komplex üzleti értékteremtő eszköz.

Idéntől vége a hét szűk esztendőnek is, ismét nőhetnek a cégek informatikai ráfordításai – derült a Gartner vezető kutatóinak legutóbbi budapesti előadásaiból. Az IT kulcsszerepet játszik a cégek életében, de az informatikáért felelős vezetőket (CIO) még ma is gyakran az IT-re fordított költségek alapján mérik. Az ilyen vállalkozásoknál a költségoptimalizálás lényegében költségcsökkentést jelent csupán. A digitalizálódó világhoz jobban igazodó szervezetekben viszont már igyekeznek ezeken a korlátokon átlépni és az IT-re, mint üzleti értéket teremtőre nézni – emelte ki Sanil Solanski kutatási igazgató.

Megnőtt a technológia jelentősége a céges folyamatokban

A világgazdasági folyamatok konszolidálódása is ebbe az irányba hat, a 2008-as válságot követő években a CIO-k nem nagyon tehettek mást, mint beálltak a sorba, és a maguk területén végrehajtották a szükséges költséglefaragásokat.

A Gartner elemzői szerint viszont a helyzet 2016-ra lényegesen megváltozott, jelentős részben a gazdaság világméretű digitalizálásának köszönhetően. A technológia manapság jóval nagyobb részt képvisel az üzletben, mint korábban. A piaci versenyben megméretődő vállalatok CIO-i szerint a bevételnek jelenleg a 16 százaléka származik a digitalizációból, ugyanerről 22 százalékot gondolnak a cégvezetők (CEO). Két év múlva a CIO-k szerint a bevételek forrása már 25 százalékban írható a digitális üzlet javára, a CEO-knál ugyanez a mutató már 31 százalékos lesz. Öt év múlva pedig 37, illetve 41 százalékban termelik a bevételt az adott vállalkozásnak a digitalizálódó folyamatok. A technológia előretörése nyomán a korábbi évek mínuszos IT-költései idéntől átváltottak szerény egyszámjegyű pluszokra.   

Az IT-költségekre, amelyek a nagyvállalatoknál többnyire a teljes vállalati költség 4 százalékára rúgnak, a jövőben már nemcsak száraz mutatószámok alapján néznek majd a felelősen gondolkodó vállalkozások, hanem, hogy összességében mekkora értéket szállítanak a teljes biznisznek.

Megszaporodtak a startupokat segítő céges accelerátor programok

A kutatási igazgató beszélt a szemléletváltás ma még számos vállalatnál fellelhető korlátairól, arról, hogy általában nincs az adott cégnél jól kidolgozott üzleti stratégia, vagy nem kielégítő a cégen belül sem az üzleti sem az IT-tudás, alacsony a belső IT szakértők hitelessége. A téma másik előadója Stewart Buchanan, a Gartner Technology Procurement kutatásért felelős alelnöke egyenesen úgy fogalmazott, hogy a vállalatokon belül sok esetben még ellenségként és nem partnerként tekintenek az informatikusokra, amolyan szükséges rosszként.  A legtöbben az IT-beszerzési részleget kárhoztatják, ha nőnek a költségek, pedig sokszor még azzal sincsenek tisztában, hogy ténylegesen mekkora költségcsökkentés lenne az ideiális.

Jó hír ugyanakkor, hogy az utóbbi években egyre több vállalat látja meg a technológiában a hatékonyságnövelő tényezőt, és egyre többen fordulnak startupokhoz a tevékenységüket segítő fejlesztések miatt, illetve egyre többen indítanak kezdő vállalkozásokat segítő accelerátor programokat.  

Itt nem a kis lépések taktikája vezet eredményre

Fontos, hogy stratégiailag alapozzuk meg a költségoptimalizációt is, legyen általános a cégen belüli hatékonysági elvárás, ne csak egyedi kis lépésekben merüljön ki, hanem legyen valóban átfogó. Nem elég ugyanis csak a szoftverek licencdíján, vagy az üzemeltetésen faragni mondjuk 10-10 százalékot, hanem olyan nagyléptékű váltásokon érdemes gondolkodni, ami lehet, hogy adott pillanatban még IT-költségnövelést is jelent, de hosszabb távon összességében a költségek csökkenéséhez vezet. A kutatási alelnök példaként említette, hogy a vállalatok több technológiai területen is válaszút elé értek, dönthetnek, hogy az irodai munkában kitartanak a Microsoft Office megoldások mellett, vagy választják a Google Apps-et, a virtuális gépek világában maradnak a Vmware-nél, vagy áttérnek az Amazonra és így tovább.

Összegzésként kiemelte, hogy a digitalizáció egyre megkerülhetetlenebbé válik a gazdasági bármely szektorát nézve is. A fő kérdés, hogy milyen többletértéket képes teremteni ebben maga az informatika. A digitális gazdaságban már nem ajánlott külön büdzsében kezelni az IT-részleg és a vállalat egyéb költéseit.

Piaci hírek

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.