Két év múlva 1700 milliárd dollár megy digitalizációs projektekre globálisan az IDC szerint. Ebből több mint tizenháromszor kijönne a magyar GDP.

Bár évek óta fontos buzzword a digitális transzformáció, a vállalatok eddig inkább csak beszéltek róla, mint csinálták. Az ún. natívan digitális vállalatok, főleg startupok megjelenése, az általuk meghonosított üzleti modellek – melyek sok esetben nem az üzlet lényegét (olcsón veszem, drágán adom) érinti, hanem elsősorban a folyamatokat érinti – azonban gyorsításra kényszeríti a vállalatokat. Az IDC előrejelzése kifejezetten optimista ezen a téren: az ideire várhatóhoz képest 2019-re 42 százalékkal nőnek globálisan a digitális transzformációra fordítandó kiadások, és elérik az 1,7 milliárd dollárt.

Ez az összeg különösen annak fényében óriási, hogy például az évi két-három százalék közötti mértékben bővülő teljes vállalati (értsd: piaci és nem piaci szervezetek) IT-piacot idén 3,5 milliárd dollárra becsülik (Gartner).

Ez azonban csak a felszín. A CIO-k szempontjából ugyanis az emögött meghúzódó folyamat jelenti a kihívást. Egészen pontosan az hogy – az IDC megfogalmazásában – a változások üteme elmozdult a lineáristól az exponenciális felé, ráadásul epizodikus és kiszámíthatatlan lett, míg korábban inkáébb egyfajta evolúciós fejlődésként lehetett leírni.

Feladatok és válaszok

Az már tisztán látszik a kutató cég szerint, hogy az évtized végére még a jelenlegihez képest is nagyon más lesz az üzleti környezet, és a digitális felkészültség nagymértékben befolyásolja mejad a vállalatok rétékét is.

A fokozatosan digitalizálódó vállalatok bevételeinek közel fele (45 százalék) valamilyen jövőbeni üzleti modellből származik majd, ezt ráadásul valószínűleg sokkal hatékonyabban tudják megszerezni. Az IDC egyébként a digitalizáció hatékonysági rátájára is ad előrejelzést: két év múlva ugyan még csak a tranzakciók 1 százaléka zajlik majd digitális személyi asszisztenseken és botokon keresztül, ám az értékesítések 10 százalékára gyakorolnak hatást. Azok a vállalatok, melyek alkalmazzák ezeket a technológiákat, komoly növekedéssel számolhatnak – állítják a kutatók. A másik ilyen mutató, hogy a világ 2000 legnagyobb cégének felénél az évtized végén az információalapú termékekből származó bevételek kétszer olyan gyorsan nőnek majd, mint a termékekből és szolgáltatásokból származók.

Ezek azonban csak lehetőségek, amihez legalább két területen komoly fejlesztéseket kell eszközölni. Szükség van technológiai és személyi fejlesztésekre. Nagyjából az évtized végére már a vállalkozások 60 százaléka legalább a stratégia megalkotásáig eljut a teljes szervezetére kiterjedő digitális platformmal kapcsolatban, és bele is fog annak implementálásába.

A technológiai fejlesztések elsősorban az adatokkal való munkát érintik, azaz főleg analitikai és mesterséges intelligencia projektek lesznek a középpontban. A szakértelem iránti igény is eszerint alakul. A vállalatok ilyen témájú belső képzéseket indítanak, és a toborzási tevékenységük is elsősorban ilyen kompetenciák megszerezésére irányul.

Új helyzetbe kerülnek a CIO-k

A digitalizációs folyamat, illetve az a gyors változás, amely ennek kapcsán az elkövetkező pár évben várható, minden szempontból nagy terhet ró a szervezetek IT-részlegeire, és különösen a CIO-kra. A CIO-k többségének például az évtized végéig meg kell vívnia a küzdelmet a vállalat vezetésében a digitalizációc üzleti vezetői címért. Erre a pozícióra ugyanis a szervezeteken belül ma már többen is pályáznak.

Ugyanakkor az IT-vezetők bizonyos szempontból nyerő helyzetben vannak. Az ugyanis alapvetően az ő feladatuk, hogy a digitális transzformáció nagyon sok lényegi elemét megteremtsék, és az átalakulás folyamatát levezényeljék. Habár az IDC kutatásai szerint a CIO-k háromnegyede arra számít, hogy ez nem tud lezajlani maradéktalanul a következő két évben, közel 60 százalékuk szerint szervezetük eljut addig, hogy bevezessen valamilyen ügyfél-és ökoszisztéma-alapú digitális transzformációs platformot.

A cégeknél azonban csak az évtized végére kezd letisztulni a helyzet, még akkor is csupán a szervezetek 40 százalékánál igazodik az irányítási modell (governance) a digitális transzformáció igényeihez.

Az IT legmélyrehatóbb változása azonban az lesz, hogy a jövőben az IT nem informatikai projekteket hajt végre – állítja a kutató cég –, hanem digitális orientációjú termékeket kínál fel a szervezetnek.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.