Már évek óta csak kompatibilitási okokból maradt fenn a rendszer támogatása, de ennek hamarosan vége.

Az évtized végére leszámol a BIOS örökségével az Intel; a chipgyártó bejelentése szerint 2020-ban felhagy a firmware módszer támogatásával. Ez azt jelenti, hogy az új, Intel alapokon nyugvó eszközök esetében a régebbi szoftverek nem tudnak majd natív módon elindulni, valamilyen futtatókörnyezetre lesz szükségük a következő évtizedben.

Jön az átmeneti időszak

1975 óta van velünk kisebb-nagyobb változtatásokkal a rendszer; a BIOS elnevezés Gary Kildall nevéhez fűződik, és elsőként a CP/M operációs rendszer kapcsán bukkant fel az IT-ban. Az első IBM XT-kben még interaktív kezelőfelülettel sem rendelkezett, pusztán hibakódok kijelzésével (és/vagy hangjelzésekkel) kommunikált a felhasználókkal. Szerencsére ez már a 286-os PC-k idejére megváltozott, a karakteres vezérlőközpont pedig mind többet és többet tudott az általa kezelt hardverek folyamatos fejlődésének kényszere miatt.

A UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) 2007-es megjelenésével azonban egyre inkább háttérbe szorult a BIOS jelentősége. Az Intel bábáskodásában még az 1990-es évek közepén felbukkanó EFI fejlesztését 2005-ben fejezte a chipgyártó; ekkor a Unified EFI Forum – melynek egyébként az Intel is tagja - kapta meg ezt a feladatot.

Jelenleg a Class 2 rendszerek vannak használatban, a Class 3 debütálásával viszont el fog tűnni a nem 64 bites operációs rendszerek és szoftverek támogatása. Ez egyben azt is jelenti, hogy az összes inkompatibilis hardver (például grafikus vezérlők, hálózati kártyák stb.) használhatatlan a UEFI-jal. Annak érdekében, hogy az átállás végül ne okozzon akkora fejfájást, mint amilyennek látszik, az Intel iparági partnereivel együtt dolgozik az átmeneti időszak megkönnyítésén.

Mi szükség van a Class 3-ra?

A UEFI a régebbi szoftverekkel való kompatibilitást az úgynevezett compatibility support module-on (CSM) keresztül tartja fenn. Brian Richardson, az Intel vezető műszaki menedzsere szerint a CSM potenciális biztonsági kockázatot jelent, amit meg kell szüntetni. Ez azonban együtt jár a UEFI támogatással nem rendelkező komponensek supportjának befejezésével is. Szerencsére még van idő addig felkészülni az átállásra, mert kliens- és szerveroldalon egyaránt csak 2020-ban jön el végső határidő.

Felmerülhet az ötlet, hogy az Intel támogatásának megszűnésével az AMD veheti át a BIOS-ökorendszer megőrzésének szerepét. Ez azonban hosszú távon biztosan nem kifizetődő ötlet, mivel az idő előrehaladtával egyre több és több problémát fog okozni. A régi rendszerek többsége már nem fejlődik tovább, ellenben a bennük fellelt biztonsági rések kezelése nem lesz megoldható BIOS alól.

Ilyen incidensekről már mi is beszámoltunk. Amint azt tavaly nyáron írtuk, elsősorban a Lenovo, de más PC-gyártók termékeit is érinti az a nemrég felfedezett BIOS sérülékenység, amely közvetve az Inteltől származó kódokra vezethető vissza. A firmware interfész hiba révén kiiktathatóvá válik a firmware írásvédettsége. A támadók ezáltal képesek lehetnek megfertőzni a platform firmware-t, és kikerülni Virtual Secure Mode komponenst (Credential Guard stb.) a Windows 10 Enterprise rendszert futtató gépeken.

A UEFI sem tökéletes

A BIOS leváltására készült eszköz sebezhetőségeire egy 2014-es eseményen hívták fel a figyelmet. Az American Megatrends megoldásaiban olyan – azóta befoltozott – biztonsági rést találtak, ami lehetőséget ad a Setup paraméterrel történő visszaélésekre. A biztonsági rés révén a szakemberek operációs rendszer szinten át tudták billenteni a Setup értékét 0-ra, aminek következtében az adott számítógép nem volt képes betölteni a Windowst.

Az ilyen támadás automatizálható, tehát egy jó célprogrammal akár teljes céges rendszerek is megbéníthatók. És, hogy ez milyen kockázattal jár, azt jól mutatja az a támadás, ami 2012 augusztusában a Saudi Aramco 30 ezer munkaállomását tette használhatatlanná, igaz, ott nem a Secure Boot sebezhetőségét használták ki a támadók (további részletek erre).

Nem túl lelkesítő megállapítás, hogy a UEFI a jövőben is kedvelt célpontja maradhat a kiberbűnözőknek, már csak azért is, mert jóval egyszerűbb vizsgálni, mint régen a BIOS-t.

Konzumer tech

Az EU-s vizsgálat hírére gyorsan engedett a Broadcom

A nemrégiben felvásárolt VMware portfóliójának átalakítása kapcsán sok helyen felszaladtak a szemöldökök. Az amerikai vállalat most kicsit visszavett szigorú terveiből, amihez köze lehet egy készülődő EU-s vizsgálatnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.