Idén 10 ezer diákot akar elérni informatikusi pályaorientációs programjával a Magyar Telekom. A cég műszaki szakemberei november óta önkéntes alapon vállalják a programozás oktatását a hazai középiskolákban. Legutóbb a Microsoft Magyarország jelentette be, hogy lobbizni kíván azért, hogy a kódolás kötelező eleme legyen az alaptantervnek, illetve az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) is jó ideje szorgalmazza a gyakorlati életben hasznosítható informatikai tudás "közoktatását".
Az évtized végére megduplázódhat a szakemberhiány
Ma pedig a Telekom vezérigazgatója tartott rendhagyó tanórát az egyik budapesti gimnáziumban, az októberben indított Legyél Te is Informatikus! pályaorientációs programjának a bemutatására, amivel első körben a 16-18 éves korosztályt kívánják megcélozni. Christopher Mattheisen elmondása szerint cége az utóbbi években maga is gyakran szembesült azzal, hogy informatikai tudást igénylő állásaira nehezen talál megfelelő szakembert.
Országos, illetve európai szinten még kiélezettebb helyzetet vázoltak az eseményre meghívott szakemberek, ennek kapcsán az eddig ismerteknél még nagyobb hiányszámokat hallhattunk. A kontinensen az évtized végére 800 ezret meghaladó lesz a betöltetlen informatikusi munkahelyek száma, itthon pedig a jelenlegi 10 ezres mutató, simán megduplázódhat, ha nem teszünk ellene valamit.
A szakértők viszont abban is egyetértettek, hogy nem kellene addig várni, amíg a hazai oktatási rendszer befogadja a programozást, mint tanítandó tárgyat, hanem minél szélesebb körben élni kell a piacról érkező ezekhez hasonló kezdeményezésekkel. Elhangzott, hogy a projekt tavaly őszi indulása óta már több cég is megkereste csatlakozási szándékával a Telekomot, amely ennek hatására a kezdeményezést amolyan ernyőprogrammá tervezi átalakítani.
A fiatalok félnek a programozás nehézségeitől
Abban is egyetértettek a szakemberek, hogy a munkát szinte minden szempontból az alapoknál kell kezdeni, mert annak ellenére, hogy az informatikusi pályát a jól fizető hiányszakmák között tartják számon, a mai fiatalok többsége mégsem lát perspektívát benne. Nem látják világosan az IT mindent átható jövőbeni szerepét a világban, félnek a programozás nehézségeitől, az ehhez kapcsolódó végtelenített tanulástól.
A Telekom pályaorientációs programja, amely az indulás óta közel kétezer diákhoz ért már el, ezeket a sztereotípiákat szeretné ledönteni. A projekt szerves része az azonos című honlap, ahol hasznos tippek olvashatók a szakmáról, a versenyekről, illetve a gyakornoki lehetőségekről.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak